
GroenLinks en PvdA voor gezamenlijke fractie Amsterdam per 2026
AMSTERDAM (ANP) - GroenLinks (GL) en de Partij van de Arbeid (PvdA) in Amsterdam willen na de gemeenteraadsverkiezingen van 2026 gezamenlijk verder in één fractie in de raad. De leden van beide partijen hebben via een digitale peiling "met een grote meerderheid hun enthousiasme uitgesproken voor verregaande samenwerking", aldus de Amsterdamse PvdA. Het definitieve besluit volgt in september via een referendum.
In de peiling konden de leden kiezen uit verschillende samenwerkingen. Bij GroenLinks stemden leden het vaakst voor de opzet om met aparte partijprogramma's en kandidatenlijsten deel te nemen aan de verkiezingen en daarna samen verder te gaan. PvdA-leden stemden vaker voor een volledige samenwerking vanaf de verkiezingsstart, met eenzelfde programma en kandidatenlijst.
Bij de Amsterdamse PvdA stemde 33,57 procent van de stemgerechtigde leden. Bij GroenLinks was dit nog lager, met 27,88 procent.
Groen en sociaal Amsterdam
Om "recht te doen aan de wensen van beide partijen" kunnen de leden in het referendum van september voor of tegen de GroenLinks-opzet stemmen. Gezien de peilingsuitkomst is het zo goed als zeker dat de partijen daarna in één fractie komen in de hoofdstad. "Een samenwerkingsvorm waarin we elkaar aanvullen en we samen ons blijven inzetten voor een groen en sociaal Amsterdam", meent de PvdA.
GroenLinks en PvdA vormen al gezamenlijke fracties in de provincies Zuid-Holland en Zeeland en in gemeentes als Veldhoven, Vught, Voorst, Best, Halderberge, Leusden, Ridderkerk, Rijssen-Holten, Land van Cuijk, De Ronde Venen, Goes, Veere, Woudenberg en Bergeijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil voor industrie, mobiliteit en landbouw een "streefwaarde" aan stikstofreductie in 2030 vast leggen. Hoe hoog dit percentage moet zijn, kan de BBB-minister op Prinsjesdag nog niet zeggen. Ze gaat erover in gesprek met de sectoren zelf.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet opnieuw niet heeft gekozen voor "een stabiele meerjarige begroting voor asielopvang is een gemiste kans", stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op de miljoenennota. "Stabiele financiering is een absolute voorwaarde om rust en menselijkheid in de asielopvang te krijgen en jaarlijks een miljard te besparen", aldus de organisatie.
30 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De hogescholen vrezen dat er in de toekomst opnieuw bezuinigd wordt. "De miljoenennota leidt ertoe dat opnieuw bezuinigingen afkomen op hogescholen. Met het oog op de arbeidsmarkt van vandaag en morgen, zou juist nu geïnvesteerd moeten worden in het hbo", zegt voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen (VH).
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans wijt de tegenvallende cijfers over het klimaatbeleid aan tegenvallende externe factoren. "Gaandeweg is gebleken dat het beleid van voorgaande kabinetten in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is", zegt ze in een toelichting op de prinsjesdagstukken. Ze noemt dan het verstopte stroomnet en trage vergunningstrajecten als voorbeeld.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het demissionaire kabinet ziet het onderwijs vooral als kostenpost, vindt de Algemene Onderwijsbond (AOb). "Dit demissionaire kabinet breekt het onderwijs nog steeds af. Per 1 januari 2026 wordt er 800 miljoen bezuinigd op alle sectoren van het onderwijs", stelt voorzitter Coba van der Veer.
1 uur geleden