GroenLinks en PvdA voor gezamenlijke fractie Amsterdam per 2026
AMSTERDAM (ANP) - GroenLinks (GL) en de Partij van de Arbeid (PvdA) in Amsterdam willen na de gemeenteraadsverkiezingen van 2026 gezamenlijk verder in één fractie in de raad. De leden van beide partijen hebben via een digitale peiling "met een grote meerderheid hun enthousiasme uitgesproken voor verregaande samenwerking", aldus de Amsterdamse PvdA. Het definitieve besluit volgt in september via een referendum.
In de peiling konden de leden kiezen uit verschillende samenwerkingen. Bij GroenLinks stemden leden het vaakst voor de opzet om met aparte partijprogramma's en kandidatenlijsten deel te nemen aan de verkiezingen en daarna samen verder te gaan. PvdA-leden stemden vaker voor een volledige samenwerking vanaf de verkiezingsstart, met eenzelfde programma en kandidatenlijst.
Bij de Amsterdamse PvdA stemde 33,57 procent van de stemgerechtigde leden. Bij GroenLinks was dit nog lager, met 27,88 procent.
Groen en sociaal Amsterdam
Om "recht te doen aan de wensen van beide partijen" kunnen de leden in het referendum van september voor of tegen de GroenLinks-opzet stemmen. Gezien de peilingsuitkomst is het zo goed als zeker dat de partijen daarna in één fractie komen in de hoofdstad. "Een samenwerkingsvorm waarin we elkaar aanvullen en we samen ons blijven inzetten voor een groen en sociaal Amsterdam", meent de PvdA.
GroenLinks en PvdA vormen al gezamenlijke fracties in de provincies Zuid-Holland en Zeeland en in gemeentes als Veldhoven, Vught, Voorst, Best, Halderberge, Leusden, Ridderkerk, Rijssen-Holten, Land van Cuijk, De Ronde Venen, Goes, Veere, Woudenberg en Bergeijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt het demissionaire kabinet te stil als het gaat om de spanningen in de Cariben. Partijen vinden de informatievoorziening aan Aruba, Curaçao en Bonaire onvoldoende, maar ook aan de Kamer zelf.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat de Amerikaanse aanvallen op vermeende drugsboten uit Venezuela niet veroordelen. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) zei dinsdagavond in een debat in de Tweede Kamer over de spanningen in de Cariben nog niet zo ver te willen gaan.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil "eerlijk en zorgvuldig" te werk gaan bij het openbaar maken van uitstootgegevens van boeren. Dat laat zij via een woordvoerder weten na een kritische brief van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding, dat haar ervan beticht de publicatie van deze data doelbewust te vertragen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid roept demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans opnieuw op de gaswinning bij Warffum te beëindigen. De VVD-bewindsvrouw herhaalde eerder deze week nog in een debat dat de wet haar dit niet toestaat. Een motie van de SP haalde het toch, met steun van D66, PVV, GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, PvdD, DENK, 50PLUS en Volt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil dat Rianne Letschert de nieuwe informateur wordt. Een woordvoerder van de partij bevestigt een bericht van BNR daarover. Letschert is bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht en moet Sybrand Buma opvolgen als informateur.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding haalt in een brief uit naar minister Femke Wiersma van Landbouw over het weigeren van het openbaar maken van uitstootgegevens van veehouderijen. Follow the Money en NRC hadden nogmaals een verzoek tot bemiddeling ingediend om de gegevens te krijgen. Het adviescollege vindt dat de minister doelbewust vertraagt en dat dit de belastingbetaler miljoenen euro's kost.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen moeten in de klas beter leren lezen, schrijven en rekenen, schrijft een nieuwe wet voor waarmee de Tweede Kamer dinsdagmiddag heeft ingestemd. Het gaat om een vernieuwing van de zogeheten kerndoelen, waarin staat waaraan de lesprogramma's van scholen moeten voldoen. Daarin staat ook dat docenten meer aandacht moeten geven aan digitale vaardigheden en hoe leerlingen zich kunnen ontwikkelen tot betrokken burgers.
16 uur geleden