GroenLinks en D66 willen herdenkingsjaar slavernij in 2023
DEN HAAG (ANP) - D66 en GroenLinks willen dat er in 2023 een herdenkingsjaar over slavernij wordt georganiseerd. In dat jaar is het 150 jaar geleden dat de slavernij in Nederland eindigde. Met tentoonstellingen, voorstellingen, debatten en in onderwijs en media moet dan extra aandacht komen voor het slavernijverleden van Nederland. Ook zou dan een nationaal museum over het slavernijverleden kunnen worden geopend. Daar zijn nu plannen voor in Amsterdam.
Nederland schafte de slavernij in Suriname en op de Nederlandse Antillen formeel af op 1 juli 1863. Maar om te voorkomen dat de Nederlandse plantages meteen stil zouden vallen, bleven slaven nog 10 jaar onder 'bijzonder toezicht’ van de Staat staan om te blijven werken op de plantages. In de praktijk was de slavernij door Nederlanders dus pas in 1873 ten einde, nu 147 jaar geleden.
Bij de vormgeving van het herdenkingsjaar moeten volgens de twee partijen allerlei instellingen en stichtingen zoals NiNsee en The Black Archives worden betrokken. Zij vragen al jaren aandacht voor het Nederlandse koloniale verleden.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt donderdagmiddag "nieuwe ontwikkelingen" bekend in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum. Om 14.00 uur is in het museum een persbijeenkomst, waar vertegenwoordigers van het OM Noord-Nederland en het Drents Museum de pers te woord staan en het nieuws toelichten.
6 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft donderdag aan het begin van haar strafproces gezegd dat zij geen vragen kan en zal beantwoorden van de rechtbank. "Ik kan mijn geheimhoudingsplicht ook nu niet verbreken", aldus Weski. Zij staat terecht op verdenking van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
30 minuten geledenSOEST (ANP) - Op de Valeriaanstraat in Soest is in de nacht van woensdag op donderdag een flinke brand uitgebroken in een woning. Het huis is zo zwaar beschadigd dat de bewoners "voorlopig niet terug kunnen naar de woning", aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio Utrecht.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
14 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.
16 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.
17 uur geleden