Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks en ChristenUnie: extra geld voor gezondere leefstijl

GroenLinks en ChristenUnie: extra geld voor gezondere leefstijl

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en ChristenUnie willen meer geld uittrekken voor de strijd tegen roken, problematisch alcoholgebruik en overgewicht. Het kabinet trekt het komende jaar 10 miljoen euro uit voor het Nationaal Preventieakkoord, waarin deze zaken worden aangepakt. Maar daar moet 3 miljoen euro extra bij, zo stellen de twee partijen woensdag voor tijdens het debat over de zorgbegroting.

Het kabinet heeft in het akkoord samen met zeker zeventig organisaties afspraken gemaakt om een gezondere leefstijl te bevorderen. GroenLinks en de kleinste regeringspartij zijn bang dat het budget dat daarvoor deze regeerperiode beschikbaar is, onvoldoende blijkt. Ze wijzen erop dat preventie op langere termijn nodig is om mensen gezonder, vitaler en weerbaarder te maken. Juist in deze coronatijd is volgens hen gebleken dat sporten, gezond eten en minder roken en alcohol belangrijk zijn.

Het extra geld moet naar de websites en campagnes tegen roken en een impuls geven aan het programma tegen probleemdrinken. Betrokkenen moeten sneller worden doorverwezen naar hulpverlening. Ook kunnen met het extra geld mensen met overgewicht en diabetes beter worden begeleid.

"Voorkomen is beter dan genezen. Maar onze zorg is een marktsysteem dat is ingericht om ziektes te genezen in plaats van te voorkomen. Investeringen in preventie zijn niet rendabel. Daarom zeggen wij: grijp in en investeer in gezondheid", zegt Wim-Jan Renkema (GroenLinks). "Een gezonde leefstijl kan corona niet voorkomen, maar kan wel de effecten van corona dempen. Ook hierom is het van cruciaal belang dat we aandacht blijven geven aan preventie", zegt Carla Dik-Faber (ChristenUnie).

De twee partijen gaan ervan uit dat de Tweede Kamer hun voorstel steunt.

Meer uit Binnenland

Peter Gillis in hoger beroep tegen vonnis in belastingfraudezaak

DEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.

33 minuten geleden
Nederlands vliegtuig naar Tenerife om passagiers op te halen

DEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.

1 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter blijft 90 dagen vastzitten

MAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.

2 uur geleden
Regioleider: Hondius na vertrek passagiers meteen naar Nederland

SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.

2 uur geleden
Cruiseschip Hondius komt zondag rond middaguur aan bij Tenerife

TENERIFE (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius komt naar verwachting zondag rond 12.00 uur aan bij de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse omroep RTVE. Het schip vaart van Kaapverdië naar Tenerife en is volgens GPS-gegevens vrijwel halverwege.

3 uur geleden
Schade na brand in datacenter Almere nog niet in kaart gebracht

ALMERE (ANP) - NorthC, eigenaar van het datacentrum in Almere waar donderdag brand uitbrak, is nog steeds druk bezig om de schade te inventariseren. De brand zelf was donderdagavond onder controle. Volgens een woordvoerder is daarna gestart met een inspectie om de schade in kaart te brengen. Het bedrijf probeert de stroom en de connectiviteit zo snel mogelijk te herstellen.

3 uur geleden
Onderwijsinstellingen nemen maatregelen na hack

DEN HAAG (ANP) - Meerdere onderwijsinstellingen hebben maatregelen getroffen na een grootschalige hack bij onderwijssoftware Canvas. Hackers wisten de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten over te nemen.

3 uur geleden