GroenLinks: beperk giften aan politieke partijen tot 25.000 euro
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks komt met het voorstel om giften aan politieke partijen te beperken tot 25.000 euro. Ook wil de partij dat donaties door rechtspersonen verboden worden. Dat moet zorgen voor meer transparantie. De oppositiepartij komt dinsdag met de voorstellen als de Tweede Kamer spreekt over de Wet financiering politieke partijen. GroenLinks vreest al langer dat met grote donaties politieke invloed kan worden gekocht.
Vorig jaar kregen D66 en Partij voor de Dieren respectievelijk een miljoen en 350.000 euro van een techondernemer en miljardair. Het CDA kreeg een gift van 1,2 miljoen euro kort voor de verkiezingen in maart.
"Je mag doneren zoveel je wilt en ook qua transparantie loopt Nederland in Europees opzicht ver achter: vaak is onduidelijk wie er achter giften zitten. Dit zorgt ervoor dat de Nederlandse politiek kwetsbaar is voor ongewenste beïnvloeding van buitenaf", aldus GroenLinks.
Limiet
Er is in Nederland geen maximum aan giften aan politieke partijen. In Nederland moeten giften boven de 4500 euro door politieke partijen worden gemeld aan het ministerie van Binnenlandse Zaken.
De VVD kondigde eind november aan een grens te stellen aan donaties aan de partij. Toenmalig partijvoorzitter Christianne Van der Wal zei dat er een limiet moet komen van maximaal 100.000 euro per donateur.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima herdenken de woensdag overleden schrijver Cees Nooteboom "met groot respect". Dat is te lezen in een statement dat ook namens prinses Beatrix is gepubliceerd. Het koningspaar noemt Nooteboom "een van onze meest prominente auteurs".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Cees Nooteboom, winnaar van talloze prijzen, is overleden op 92-jarige leeftijd. Zijn uitgever De Bezige Bij heeft dat woensdag bevestigd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan krijgt geen schadevergoeding van haar voormalige politieke partij Volt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam besloten. Ze wilde onder meer ruim 1 miljoen euro hebben als compensatie voor gemist inkomen. De rechter stelt dat Volt Nederland niet aansprakelijk is voor de beslissingen die de Tweede Kamerfractie heeft genomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt in actie om het hoge ziekteverzuim binnen de gemeente terug te dringen. Dat lag vorig jaar op 9,7 procent, fors hoger dan het landelijk gemiddelde van 6,7 procent. Burgemeester Femke Halsema en wethouder Hester van Buren hebben een plan van aanpak aan de gemeenteraad gestuurd.
3 uur geledenSEVENUM (ANP) - Het Limburgse provinciebestuur wil een lening van 20 miljoen euro verstrekken aan attractiepark Toverland in Sevenum. Het pretpark in Noord-Limburg wil de komende jaren uitbreiden, onder meer met een resort en nieuwe attracties. Toverland wil in totaal circa 98 miljoen euro besteden, waarvan 78 miljoen al geregeld is. Het restant krijgt het attractiepark niet via de markt gefinancierd, stelt Limburg.
5 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is momenteel zo hoog dat er officieel sprake is van een epidemie. Het aantal gevallen zat een week geleden voor het eerst boven de grens die daarvoor is gesteld. Dat is nu voor de tweede week op rij en daardoor is de epidemie begonnen.
6 uur geleden