GroenLinks: beperk giften aan politieke partijen tot 25.000 euro
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks komt met het voorstel om giften aan politieke partijen te beperken tot 25.000 euro. Ook wil de partij dat donaties door rechtspersonen verboden worden. Dat moet zorgen voor meer transparantie. De oppositiepartij komt dinsdag met de voorstellen als de Tweede Kamer spreekt over de Wet financiering politieke partijen. GroenLinks vreest al langer dat met grote donaties politieke invloed kan worden gekocht.
Vorig jaar kregen D66 en Partij voor de Dieren respectievelijk een miljoen en 350.000 euro van een techondernemer en miljardair. Het CDA kreeg een gift van 1,2 miljoen euro kort voor de verkiezingen in maart.
"Je mag doneren zoveel je wilt en ook qua transparantie loopt Nederland in Europees opzicht ver achter: vaak is onduidelijk wie er achter giften zitten. Dit zorgt ervoor dat de Nederlandse politiek kwetsbaar is voor ongewenste beïnvloeding van buitenaf", aldus GroenLinks.
Limiet
Er is in Nederland geen maximum aan giften aan politieke partijen. In Nederland moeten giften boven de 4500 euro door politieke partijen worden gemeld aan het ministerie van Binnenlandse Zaken.
De VVD kondigde eind november aan een grens te stellen aan donaties aan de partij. Toenmalig partijvoorzitter Christianne Van der Wal zei dat er een limiet moet komen van maximaal 100.000 euro per donateur.
Meer uit Binnenland
BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
3 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
4 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
6 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.
7 uur geleden