GroenLinks: beperk giften aan politieke partijen tot 25.000 euro
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks komt met het voorstel om giften aan politieke partijen te beperken tot 25.000 euro. Ook wil de partij dat donaties door rechtspersonen verboden worden. Dat moet zorgen voor meer transparantie. De oppositiepartij komt dinsdag met de voorstellen als de Tweede Kamer spreekt over de Wet financiering politieke partijen. GroenLinks vreest al langer dat met grote donaties politieke invloed kan worden gekocht.
Vorig jaar kregen D66 en Partij voor de Dieren respectievelijk een miljoen en 350.000 euro van een techondernemer en miljardair. Het CDA kreeg een gift van 1,2 miljoen euro kort voor de verkiezingen in maart.
"Je mag doneren zoveel je wilt en ook qua transparantie loopt Nederland in Europees opzicht ver achter: vaak is onduidelijk wie er achter giften zitten. Dit zorgt ervoor dat de Nederlandse politiek kwetsbaar is voor ongewenste beïnvloeding van buitenaf", aldus GroenLinks.
Limiet
Er is in Nederland geen maximum aan giften aan politieke partijen. In Nederland moeten giften boven de 4500 euro door politieke partijen worden gemeld aan het ministerie van Binnenlandse Zaken.
De VVD kondigde eind november aan een grens te stellen aan donaties aan de partij. Toenmalig partijvoorzitter Christianne Van der Wal zei dat er een limiet moet komen van maximaal 100.000 euro per donateur.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
3 uur geledenBARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden