Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groenland wil verdediging in NAVO-verband

Groenland wil verdediging in NAVO-verband

NUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.

"Groenland is deel van het Koninkrijk Denemarken. Als onderdeel van het Deense Gemenebest is Groenland lid van de NAVO en moet de verdediging van Groenland daarom via de NAVO verlopen", staat in een verklaring.

De Amerikaanse president Donald Trump zegt Groenland te willen overnemen uit veiligheidsoverwegingen. Hij wil voorkomen dat de Russen en de Chinezen invloed uitoefenen op het arctische eiland.

'Gemeenschappelijk belang'

"Alle NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, hebben een gemeenschappelijk belang in de verdediging van Groenland", staat in de verklaring van de Groenlandse regering.

Premier Jens-Frederik Nielsen onderschrijft op Facebook dat de verdediging van Groenland "thuishoort" bij de NAVO. "Ons land is van strategisch belang, en onze veiligheid is belangrijk. Voor ons. Voor onze bondgenoten. De regering van Groenland zal zich daarom inzetten om ervoor te zorgen dat de verdediging in en rond Groenland in nauwe samenwerking met de NAVO plaatsvindt. In dialoog met onze bondgenoten, inclusief de Verenigde Staten."

Veiligheid versterken

NAVO-chef Mark Rutte zei maandag ook dat de alliantie er gezamenlijk voor moet zorgen dat Groenland veilig is. Volgens hem werkt het bondgenootschap ook aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het gebied te versterken.

Verschillende NAVO-landen hebben volgens ingewijden geopperd om die Amerikaanse zorgen weg te nemen door een nieuwe NAVO-missie in het Noordpoolgebied. De Groenlandse regering lijkt daarvoor open te staan en zegt de "inspanningen op te voeren om ervoor te zorgen dat de verdediging van Groenland plaatsvindt in NAVO-verband".

Meer uit Buitenland

Rusland kondigt staakt-het-vuren aan voor 8 en 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.

2 uur geleden
Gewonden in VAE na nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.

2 uur geleden
VS melden vernietiging Iraanse boten en neerhalen van raketten

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.

2 uur geleden
Doden doordat auto inreed op menigte Leipzig, verdachte opgepakt

LEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.

3 uur geleden
Auto rijdt in op mensen in Leipzig, meerdere slachtoffers

LEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.

4 uur geleden
VAE melden neerhalen raketten uit Iran

ABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.

4 uur geleden
Duitsland maakt haast met eigen langeafstandsraket nu VS afzeggen

BERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.

5 uur geleden