Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groenland verbiedt winning van uranium en stopt mijnproject

Groenland verbiedt winning van uranium en stopt mijnproject

NUUK (ANP/RTR) - Groenland heeft de winning van uranium op het eiland verboden. Dat staat in een nieuwe wet die het parlement van Groenland, een zelfstandig onderdeel van het koninkrijk Denemarken, heeft aangenomen. Daardoor moet ook de ontwikkeling van de nog niet geopende Kvanefjeld-mijn worden gestopt.

Die bevat een enorme hoeveelheid zeldzame aardmetalen, die worden gebruikt om onder meer elektronica en wapens te maken maar ook radioactief uranium. Greenland Minerals, een Australisch bedrijf waarvan de grootste aandeelhouder een Chinees mijnbedrijf is, was onder de vorige regering van Groenland juist op weg om definitieve toestemming te krijgen voor Kvanefjeld. Er werd overigens nog geen uranium gewonnen op het eiland.

Groenland koos in april een nieuwe regering. Er wonen zo'n 57.000 mensen op het eiland, dat rijk is aan natuurlijke hulpbronnen. Voormalig Amerikaans president Donald Trump probeerde het eiland in 2019 nog te kopen. Vorig jaar openden de Verenigde Staten ook een consulaat in Groenland.

China is de grootste producent van zeldzame aardmetalen. In september verhoogde het zijn jaarlijkse productiequota nog vanwege krapte bij fabrikanten. De vraag naar de zeldzame aardmetalen zal stijgen omdat ze essentieel zijn voor elektrische auto's en windturbines. De VS hebben er bij hun bondgenoten op aangedrongen om het aanbod te vergroten.

Meer uit Financieel

ZorgKiezer: grote verschillen in zorgpremies 2026

AMSTERDAM (ANP) - De zorgpremies voor 2026 laten grotere verschillen zien dan voorgaande jaren, meldt zorgvergelijker ZorgKiezer op basis van een eigen analyse. Daaruit blijkt dat het prijsverschil tussen de goedkoopste en duurste basisverzekering oploopt tot 511 euro per jaar. In 2025 was dat verschil 433 euro.

33 minuten geleden
Boeing betaalt nabestaande 28 miljoen dollar om crash in Ethiopiƫ

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing moet een schadevergoeding van 28,45 miljoen dollar (24,56 miljoen euro) betalen aan de weduwnaar van een slachtoffer van de crash van een toestel van Ethiopian Airlines in 2019. Dat heeft een jury in Chicago beslist in het eerste burgerrechtelijke proces tegen Boeing over de twee dodelijke crashes met 737 MAX 8-vliegtuigen, waarbij in 2018 en 2019 in totaal 346 doden vielen.

1 uur geleden
Onderzoek: afschaffing hypotheekrenteaftrek geen probleem

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrenteaftrek kan worden afgeschaft zonder dat dat tot grote verstoringen op de markt leidt, concluderen onderzoekers van de TU Delft op basis van een doorrekening. In het onderzoek, dat is gepubliceerd in economenvakblad EBS, betogen zij dat de maandlasten betaalbaar blijven.

2 uur geleden
Premies grote zorgverzekeraars volgend jaar nagenoeg gelijk

DEN HAAG (ANP) - De zorgpremies van de grote verzekeraars stijgen in 2026 niet of nauwelijks. Dat blijkt uit de premies voor het basispakket die zorgverzekeraars hebben bekendgemaakt.

3 uur geleden
Nederland blijft met AI-investeringen ver achter bij VS, zegt ING

AMSTERDAM (ANP) - Nederland blijft ver achter bij de Verenigde Staten als het gaat om investeringen in kunstmatige intelligentie. Daarop wijst ING-econoom Marcel Klok donderdag in een onderzoeksartikel van de bank. Daarmee lijkt Nederland volgens hem een kans te missen.

3 uur geleden
Onderzoek: Nederlandse economie heeft niets aan groei luchtvaart

UTRECHT (ANP) - Als de luchtvaart in Nederland verder groeit, levert dit de economie niets extra's meer op. Nederland heeft al een uitgebreid netwerk en de markt is verzadigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Britse klimaatdenktank New Economics Foundation, gedaan in opdracht van de Europese milieuorganisatie Transport & Environment.

3 uur geleden
Beurzen New York sluiten overwegend hoger, tech blijft achter

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. De meeste aandelen sloten hoger, maar techbedrijven stonden enigszins onder druk. Beleggers waren in afwachting van een definitieve deal in het Amerikaanse Congres die waarschijnlijk een einde maakt aan de sluiting van de federale overheid.

5 uur geleden