Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groenen, FDP en SPD gaan praten over nieuwe coalitie

Groenen, FDP en SPD gaan praten over nieuwe coalitie

BERLIJN (ANP) - De Groenen, de liberale FDP en de centrumlinkse SPD gaan praten over de vorming van een nieuwe Duitse regering. Het worden de eerste gesprekken tussen partijen die samen bij de recente parlementsverkiezingen een meerderheid hebben behaald. Zij gaan mogelijk donderdag al met elkaar in overleg.

FDP-leider Christian Lindner heeft bekendgemaakt in te stemmen met het voorstel van De Groenen. De leiders van de klimaatpartij zeiden woensdagochtend een coalitie met de liberalen en sociaaldemocraten te willen verkennen. De SPD zei zondag al klaar te zijn voor coalitiegesprekken met de twee kleinere partijen, nadat hij ze allebei had gesproken.

De Groenen en de FDP werden bij de verkiezingen van 26 september de derde en vierde partij van Duitsland. De SPD van Olaf Scholz won de verkiezingen, ten koste van Armin Laschets CDU/CSU. Scholz en Laschet proberen sindsdien de twee kleinere partijen voor zich te winnen, in de hoop een regering met ze te kunnen vormen en de bondskanselier te worden.

De Groenen en de FDP zijn na de verkiezingen eerst met elkaar in gesprek gegaan, voordat ze afzonderlijk van elkaar ontmoetingen hadden met zowel de SPD als de CDU/CSU. Op basis daarvan hebben ze besloten voorlopig verder te gaan met de SPD. Latere onderhandelingen met het conservatieve blok worden door zowel De Groenen als de FDP nog niet uitgesloten. Robert Habeck, een van de leiders van De Groenen, benadrukte dat tussen de drie partijen nog steeds aanzienlijke verschillen bestaan en dat veel onderwerpen nog niet zijn besproken.

Meer uit Buitenland

Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

17 minuten geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

17 minuten geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

2 uur geleden
Celstraf voor hulpsheriff die zwarte vrouw thuis doodschiet

CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.

4 uur geleden
VN-chef roept Iran en VS op diplomatieke uitweg te zoeken

NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.

5 uur geleden
Trump: Poetin valt Kyiv week niet aan tijdens koude periode

WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.

7 uur geleden
Iraanse minister zegt dat Europa kans op oorlog groter maakt

TEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".

7 uur geleden