Groenen, FDP en SPD gaan praten over nieuwe coalitie
BERLIJN (ANP) - De Groenen, de liberale FDP en de centrumlinkse SPD gaan praten over de vorming van een nieuwe Duitse regering. Het worden de eerste gesprekken tussen partijen die samen bij de recente parlementsverkiezingen een meerderheid hebben behaald. Zij gaan mogelijk donderdag al met elkaar in overleg.
FDP-leider Christian Lindner heeft bekendgemaakt in te stemmen met het voorstel van De Groenen. De leiders van de klimaatpartij zeiden woensdagochtend een coalitie met de liberalen en sociaaldemocraten te willen verkennen. De SPD zei zondag al klaar te zijn voor coalitiegesprekken met de twee kleinere partijen, nadat hij ze allebei had gesproken.
De Groenen en de FDP werden bij de verkiezingen van 26 september de derde en vierde partij van Duitsland. De SPD van Olaf Scholz won de verkiezingen, ten koste van Armin Laschets CDU/CSU. Scholz en Laschet proberen sindsdien de twee kleinere partijen voor zich te winnen, in de hoop een regering met ze te kunnen vormen en de bondskanselier te worden.
De Groenen en de FDP zijn na de verkiezingen eerst met elkaar in gesprek gegaan, voordat ze afzonderlijk van elkaar ontmoetingen hadden met zowel de SPD als de CDU/CSU. Op basis daarvan hebben ze besloten voorlopig verder te gaan met de SPD. Latere onderhandelingen met het conservatieve blok worden door zowel De Groenen als de FDP nog niet uitgesloten. Robert Habeck, een van de leiders van De Groenen, benadrukte dat tussen de drie partijen nog steeds aanzienlijke verschillen bestaan en dat veel onderwerpen nog niet zijn besproken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/TEL AVIV/KOEWEIT/RIYAD (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag opnieuw de Iraanse hoofdstad Teheran onder vuur genomen, melden het Israëlische leger en Iraanse media. Volgens Iran werd onder meer een woonwijk getroffen, waar reddingswerkers naar slachtoffers zoeken.
34 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn woensdag zeker negen mensen gedood, berichten Libanese staatsmedia. Vier kwamen om in de stad Adloun, twee in het Palestijnse vluchtelingenkamp Mieh Mieh bij de kustplaats Sidon, waar ook vier mensen gewond raakten. Bij een aanval op de stad Habboush vielen drie doden en achttien gewonden.
37 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
4 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
7 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
8 uur geleden