Groene organisaties woest over afzwakking EU-wet tegen ontbossing
BRUSSEL (ANP) - Natuur- en milieuorganisaties reageren onthutst op wat zij zien als een ernstige afzwakking van Europese wetgeving tegen ontbossing wereldwijd. Volgens het Wereldnatuurfonds (WWF) dreigt de richtlijn "één grote maas in de wet" te worden door een reeks aanpassingen die een meerderheid in het Europees Parlement (EP) verlangt om regels minder streng te maken. Ook Greenpeace waarschuwt dat de aanpassingen op initiatief van de centrumrechtse Europese Volkspartij "verwarring stichten, wat zal leiden tot vernietiging van bossen".
De oorspronkelijke versie van de wet had eigenlijk begin 2025 in moeten gaan, maar het EP stemde donderdag in met een jaar uitstel. Ook wil een meerderheid dat de wet op onderdelen minder strikt wordt. Partijen die daarvoor stemden, zoals de BBB, waarschuwden dat de wet boerenbedrijven en andere ondernemingen in de problemen zou kunnen brengen. Het idee achter de wet is dat bedrijven die producten als koffie, palmolie, rundvlees en hout invoeren in de EU straks moeten kunnen aantonen dat die import niet elders op de wereld tot verlies van bossen heeft geleid.
WWF noemt de gang van zaken "een directe bedreiging voor de natuur en het klimaat, maar ook voor bedrijven die al hebben geïnvesteerd in ontbossingsvrije toeleveringsketens". De organisatie hoopt dat Nederland de afzwakking niet zal accepteren en zich in de EU hard zal maken voor behoud van de strengere variant.
Greenpeace herinnert eraan dat bossen belangrijk zijn voor de soortenrijkdom én voor het klimaat, omdat ze grote hoeveelheden CO2 opnemen. De organisatie hoopt dat de Europese Commissie de aanpassingen die het parlement voorstelt niet zal accepteren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
3 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden