Groene organisaties woest over afzwakking EU-wet tegen ontbossing
BRUSSEL (ANP) - Natuur- en milieuorganisaties reageren onthutst op wat zij zien als een ernstige afzwakking van Europese wetgeving tegen ontbossing wereldwijd. Volgens het Wereldnatuurfonds (WWF) dreigt de richtlijn "één grote maas in de wet" te worden door een reeks aanpassingen die een meerderheid in het Europees Parlement (EP) verlangt om regels minder streng te maken. Ook Greenpeace waarschuwt dat de aanpassingen op initiatief van de centrumrechtse Europese Volkspartij "verwarring stichten, wat zal leiden tot vernietiging van bossen".
De oorspronkelijke versie van de wet had eigenlijk begin 2025 in moeten gaan, maar het EP stemde donderdag in met een jaar uitstel. Ook wil een meerderheid dat de wet op onderdelen minder strikt wordt. Partijen die daarvoor stemden, zoals de BBB, waarschuwden dat de wet boerenbedrijven en andere ondernemingen in de problemen zou kunnen brengen. Het idee achter de wet is dat bedrijven die producten als koffie, palmolie, rundvlees en hout invoeren in de EU straks moeten kunnen aantonen dat die import niet elders op de wereld tot verlies van bossen heeft geleid.
WWF noemt de gang van zaken "een directe bedreiging voor de natuur en het klimaat, maar ook voor bedrijven die al hebben geïnvesteerd in ontbossingsvrije toeleveringsketens". De organisatie hoopt dat Nederland de afzwakking niet zal accepteren en zich in de EU hard zal maken voor behoud van de strengere variant.
Greenpeace herinnert eraan dat bossen belangrijk zijn voor de soortenrijkdom én voor het klimaat, omdat ze grote hoeveelheden CO2 opnemen. De organisatie hoopt dat de Europese Commissie de aanpassingen die het parlement voorstelt niet zal accepteren.
Meer uit Buitenland
NABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
39 minuten geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
5 uur geleden