
Groen licht voor referendum tijdens verkiezingsdag Polen
WARSCHAU (ANP/RTR) - Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen die het mogelijk maakt een nationaal referendum te houden gelijktijdig met de parlementsverkiezingen op 15 oktober. De Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) wil het volk vier vragen voorleggen, waaronder of het een quotum wil voor het opnemen van vluchtelingen. Het referendum is volgens sommige analisten vooral bedoeld om meer (PiS-)kiezers naar de stembus te krijgen en de oppositie een hak te zetten.
De Poolse premier Mateusz Morawiecki kondigde eerder al aan dat hij een referendum zal houden. Hij liet weten dat de inwoners onder meer wordt gevraagd of ze "de toelating van duizenden illegale immigranten uit het Midden-Oosten en Afrika steunen onder het mechanisme van verplichte toelating, opgelegd door de Europese bureaucratie".
Ook wordt de burger zijn mening gevraagd over de privatisering van staatsbedrijven, de verhoging van de pensioenleeftijd en de ontmanteling van het hek aan de grens met Belarus. Over de specifieke vragen moet het door PiS gedomineerde parlement nog zijn goedkeuring geven. De stemming daarover is donderdag.
PiS staat nog wel voor in de peilingen van Polen, maar met een minder grote voorsprong dan bij de vorige verkiezingen. Het liberale burgerplatform (PO) van Donald Tusk, oud-premier en oud-voorzitter van de Europese Raad, lijkt de grootste uitdager van de regeringspartij.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De ingang van het huis van de Britse premier Keir Starmer is maandagochtend beschadigd door een brand. De antiterreurpolitie leidt uit voorzorg het onderzoek naar de brand en onderzoekt of er een verband is met twee andere recente branden, meldt de Londense Metropolitan Police. Niemand raakte gewond.
30 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.
11 uur geleden