Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groen licht voor Hongaarse EU-commissaris

Groen licht voor Hongaarse EU-commissaris

BRUSSEL (ANP) - De Hongaar Oliver Várhelyi kan plaatsnemen in de nieuwe Europese Commissie. Hij kreeg maandag voldoende steun van de buitenlandcommissie van het Europees Parlement, die na zijn hoorzitting van vorige week nog een serie schriftelijke vragen voor hem had.

Várhelyi krijgt de portefeuille Uitbreiding en Nabuurschap in het team van commissievoorzitter Ursula von der Leyen. De Hongaarse EU-ambassadeur kreeg veel vragen van Europarlementariërs over zijn positie ten opzichte van de Hongaarse regering van premier Viktor Orbán.

Op zijn nieuwe post moet hij bij kandidaat-lidstaten (Turkije en Balkanlanden) onder meer de rechtsstaat en mate van persvrijheid beoordelen, terwijl de regering-Orbán op die terreinen juist veel kritiek krijgt. Onder meer de Groenen, de sociaaldemocraten en de liberalen vroegen Várhelyi afstand te nemen van 'zijn' regering.

Onafhankelijk

In zijn antwoorden schrijft hij dat zijn "enige doel is de de prioriteiten van de EU op het gebied van uitbreiding uit te werken en uit te voeren, in een werkelijk Europese geest". Hij zegt zich daarbij niet te laten beïnvloeden door "welke premier dan ook. Commissarissen zijn volledig onafhankelijk van regeringen of andere instituties."

De planning is dat het parlement volgende week stemt over het volledige 27-koppige team, waarna het op 1 december van start gaat zonder Britse commissaris.

Meer uit Buitenland

Oppositieleider: exitpolls laten wantrouwen in Netanyahu zien

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.

1 uur geleden
Netanyahu's partij grootste in Israël, maar coalitie verliest

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.

1 uur geleden
Brazilië onderzoekt buitenlandse financiering campagne Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.

2 uur geleden
Kiescommissie verwerpt verzoek tot langere stembusgang Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.

3 uur geleden
Trump wil term AI binnenkort verbieden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).

4 uur geleden
Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen zijn bondgenoten

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.

4 uur geleden
Likoed-partij vraagt om verruiming van openingstijden stemlokalen

JERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.

5 uur geleden