Groen licht voor Hongaarse EU-commissaris
BRUSSEL (ANP) - De Hongaar Oliver Várhelyi kan plaatsnemen in de nieuwe Europese Commissie. Hij kreeg maandag voldoende steun van de buitenlandcommissie van het Europees Parlement, die na zijn hoorzitting van vorige week nog een serie schriftelijke vragen voor hem had.
Várhelyi krijgt de portefeuille Uitbreiding en Nabuurschap in het team van commissievoorzitter Ursula von der Leyen. De Hongaarse EU-ambassadeur kreeg veel vragen van Europarlementariërs over zijn positie ten opzichte van de Hongaarse regering van premier Viktor Orbán.
Op zijn nieuwe post moet hij bij kandidaat-lidstaten (Turkije en Balkanlanden) onder meer de rechtsstaat en mate van persvrijheid beoordelen, terwijl de regering-Orbán op die terreinen juist veel kritiek krijgt. Onder meer de Groenen, de sociaaldemocraten en de liberalen vroegen Várhelyi afstand te nemen van 'zijn' regering.
Onafhankelijk
In zijn antwoorden schrijft hij dat zijn "enige doel is de de prioriteiten van de EU op het gebied van uitbreiding uit te werken en uit te voeren, in een werkelijk Europese geest". Hij zegt zich daarbij niet te laten beïnvloeden door "welke premier dan ook. Commissarissen zijn volledig onafhankelijk van regeringen of andere instituties."
De planning is dat het parlement volgende week stemt over het volledige 27-koppige team, waarna het op 1 december van start gaat zonder Britse commissaris.
Meer uit Buitenland
PEREIRA (ANP/RTR) - Het dodental na de zware aardbeving in Colombia is opgelopen tot twintig. Na de eerder gemelde achttien doden in Pereira, verklaarde de burgemeester van Manizales dat ook in zijn stad twee mensen zijn omgekomen.
33 minuten geledenLEEDS (ANP) - Een 20-jarige Brit is veroordeeld tot twee jaar gevangenis, omdat hij meer dan honderd jongere meisjes online dwong tot seksuele handelingen en zelfverminking. Slachtoffers moesten onder meer zijn gebruikersnaam in hun huid kerven. De Britse opsporingsdienst National Crime Agency (NCA) identificeerde wereldwijd 117 slachtoffers tussen de 13 en 17 jaar.
34 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - De drone met explosieven die vorige week dinsdag is gevonden op het vliegveld van Leipzig heeft even voordien een Oekraïens vrachtvliegtuig geraakt. Die bevindingen, waarover Duitse media berichten, versterken de indruk dat het vliegtuig het doelwit was.
47 minuten geledenPEREIRA (ANP) - De net aangetreden president van Colombia, Abelardo de la Espriella, zegt naar het gebied te reizen dat is getroffen door een zware aardbeving. Op X schrijft hij "direct persoonlijk de leiding te hebben genomen" over de noodsituatie.
1 uur geledenPEREIRA (ANP/RTR) - Bij de zware aardbeving in het westen van Colombia zijn zeker achttien doden gevallen. Dat meldt de burgemeester van de stad Pereira. Ook in veel andere steden zijn gebouwen ingestort en wordt veel schade gemeld.
1 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De natuurbrand die maandagochtend in de buurt van Athene uitbrak, is onder controle gebracht. Volgens de brandweer is er geen actief vuurfront meer. Wel blijven hulpdiensten uit voorzorg in het gebied vanwege de hoge temperaturen en harde wind.
1 uur geledenSÖLDEN (ANP) - Reddingswerkers hebben in de Oostenrijkse Alpen 36 wandelaars, onder wie kleine kinderen, uit de problemen geholpen. De groep was met kinderwagens op pad gegaan in de bergen op ruim 2300 meter hoogte. Niemand raakte gewond, meldde de Tiroolse politie.
2 uur geleden