Groen licht voor Hongaarse EU-commissaris
BRUSSEL (ANP) - De Hongaar Oliver Várhelyi kan plaatsnemen in de nieuwe Europese Commissie. Hij kreeg maandag voldoende steun van de buitenlandcommissie van het Europees Parlement, die na zijn hoorzitting van vorige week nog een serie schriftelijke vragen voor hem had.
Várhelyi krijgt de portefeuille Uitbreiding en Nabuurschap in het team van commissievoorzitter Ursula von der Leyen. De Hongaarse EU-ambassadeur kreeg veel vragen van Europarlementariërs over zijn positie ten opzichte van de Hongaarse regering van premier Viktor Orbán.
Op zijn nieuwe post moet hij bij kandidaat-lidstaten (Turkije en Balkanlanden) onder meer de rechtsstaat en mate van persvrijheid beoordelen, terwijl de regering-Orbán op die terreinen juist veel kritiek krijgt. Onder meer de Groenen, de sociaaldemocraten en de liberalen vroegen Várhelyi afstand te nemen van 'zijn' regering.
Onafhankelijk
In zijn antwoorden schrijft hij dat zijn "enige doel is de de prioriteiten van de EU op het gebied van uitbreiding uit te werken en uit te voeren, in een werkelijk Europese geest". Hij zegt zich daarbij niet te laten beïnvloeden door "welke premier dan ook. Commissarissen zijn volledig onafhankelijk van regeringen of andere instituties."
De planning is dat het parlement volgende week stemt over het volledige 27-koppige team, waarna het op 1 december van start gaat zonder Britse commissaris.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-beweging zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op de Saudische hoofdstad Riyad en olie-installaties in de havenstad Yanbu. Eerder werden explosies in Riyad gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan een "AI Force" oprichten, kondigt Donald Trump aan op zijn platform Truth Social. Ook stelt de Amerikaanse president binnenkort een "AI-tsaar" aan,
5 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo begint een nieuwe vaccinatiecampagne in de hoop de ebola-uitbraak in het land te kunnen indammen.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Europese NAVO-landen kunnen de gaten dichten die mogelijk vertrekkende Amerikaanse troepen laten vallen, verzekert de hoogste militair van de NAVO. "Een volwassen alliantie moet gewoon de gaten kunnen vullen", zegt voorzitter Giuseppe Cavo Dragone van de topmilitairen van de NAVO-landen. "En dat zijn we aan het doen."
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Duitse generaal Carsten Breuer wordt de nieuwe hoogste militair van de NAVO. Dat drukt volgens NAVO-bronnen uit hoe belangrijk Duitsland voor het bondgenootschap aan het worden is. Breuer werd door zijn collega-topmilitairen van de NAVO-landen verkozen boven de Canadese generaal Jennie Carignan.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in delen van Gaza hebben aan meerdere mensen het leven gekost. Waar persbureau Reuters het over drie dodelijke slachtoffers heeft, telt nieuwszender Al Jazeera er zes.
7 uur geleden