
Groen licht leden vakbonden voor sociaal plan VDL Nedcar
ELSLOO (ANP) - De leden van de vakbonden hebben donderdag ingestemd met het onderhandelingsresultaat tussen VDL en de bonden voor een sociaal plan bij autofabriek Nedcar in Born. Dat hebben de bonden bekendgemaakt na een ledenraadpleging in het Limburgse dorp Elsloo. 90 procent van de leden stemde voor het plan, 10 procent was tegen.
De vakbonden sloten dinsdag een akkoord met VDL over een nieuw sociaal plan voor de werknemers van Nedcar. Dat akkoord moest formeel wel nog aan de leden worden voorgelegd. Dat gebeurde donderdag.
Het akkoord behelst naast een ontslagvergoeding ook het begeleiden van mensen van werk naar werk, bij voorkeur in de regio. Ook is overeengekomen dat de productieachterstand, onder meer een gevolg van de stakingen de afgelopen weken, wordt ingehaald. Volgens de bonden gaat het om zo'n 6000 auto's. Daarvoor moet op zaterdagen overgewerkt worden.
Massaontslagen
Vakbonden en directie lagen wekenlang met elkaar overhoop over het nieuwe sociaal plan, nodig wegens de aangekondigde massaontslagen in Born. Dat leidde tot twee spontane en acht formele stakingsdagen.
CNV-bestuurder Jeroen Bruinsma zei donderdag zeer tevreden te zijn met het resultaat en te hopen dat de rust nu wederkeert bij Nedcar. Zijn FNV-collega Peter Reniers voelde naast vreugde om het onderhandelingsresultaat ook spijt wegens de aanstaande massaontslagen. "Hier gaat een historie eindigen in Born", zei hij.
Reactie VDL Nedcar
VDL toonde zich in een reactie tevreden met de uitslag van de ledenraadpleging. "Goed dat met dit akkoord de rust bij VDL Nedcar is teruggekeerd", aldus een woordvoerder van VDL. "Daarmee kunnen we weer werken aan onze leverbetrouwbaarheid. Dat is ook heel belangrijk voor het vertrouwen van toekomstige klanten en het zeker stellen van toekomstige werkgelegenheid. We voelen nu geen behoefte om terug te kijken op het proces en richten ons op de toekomst."
Bij Nedcar werken 3950 mensen. VDL kondigde onlangs het ontslag aan van ruim 1800 werknemers in november. Begin volgend jaar volgen naar verwachting meer ontslagen, omdat dan een contract met BMW voor de productie van MINI's in Born afloopt. Een opvolger voor BMW is nog niet gevonden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.
1 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geƫindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.
7 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.
8 uur geleden