Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groeiende spanningen maken consument volgens DNB voorzichtiger

Groeiende spanningen maken consument volgens DNB voorzichtiger

AMSTERDAM (ANP) - De onzekerheid door conflicten zoals in het Midden-Oosten en Oekraïne leidt er onder meer toe dat Nederlanders meer sparen. De geopolitieke spanningen zijn volgens een nieuwe rapportage van De Nederlandsche Bank nog steeds het grootste risico voor de Nederlandse financiële sector en die dreiging is de afgelopen maanden ook weer gegroeid. "Het risico voor de Nederlandse financiële stabiliteit komt vooral aanwaaien uit het buitenland", zegt DNB-directeur monetaire zaken Olaf Sleijpen op een persconferentie.

In het jaar sinds de escalatie van het conflict in het Midden-Oosten is het Sleijpen vooral opgevallen dat het vertrouwen van Nederlandse consumenten en bedrijven in de economie laag blijft. "Ondanks het feit dat we zien dat de inflatie aan het dalen is en ook de inkomens aan het toenemen zijn. En je ziet dat mensen door die grote onzekerheid meer blijven sparen dan voor de pandemie." Voor de economie is het juist beter als mensen meer geld uitgeven.

Een andere trend die Sleijpen ziet als gevolg van de conflicten, is een toename van het aantal cyberaanvallen. "Met name ook vanuit statelijke bronnen. Waar we het tot voor kort vooral hadden over criminelen, hebben we het steeds meer over die statelijke actoren. Denk aan de hack bij de nationale politie onlangs. Gelukkig ervaart de Nederlandse burger en het bedrijfsleven dat nog niet gelijk, maar wij zien wel dat het steeds vaker gebeurt."

Cyberaanval

Daarom dringt DNB er als toezichthouder op aan dat financiële instellingen zich goed voorbereiden op een cyberaanval. "Gelukkig is dat bij alle instellingen wel het geval. Ze moeten een plan B hebben en de scenario's ook goed oefenen, onder meer op het gebied van communicatie." Een cyberaanval bij één bank kan er bijvoorbeeld toe leiden dat mensen, ook bij andere banken, massaal hun geld weghalen en de bank in grotere problemen komt.

Een volgend risico van buitenaf voor de Nederlandse economie is de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen begin volgende maand. Sleijpen: "Wat voor Nederland als open economie echt heel slecht zou zijn, zijn handelsoorlogen. Dus wanneer een Amerikaanse regering of een Chinese regering importheffingen gaat opleggen, en dat vervolgens ook vanuit Europa een soort haasje over wordt, heeft dat een negatieve invloed op de wereldhandelsgroei. Maar ik ga geen stemadvies geven. Als je maar lang genoeg teruggaat in de geschiedenis, heb je bij zowel de Democraten als Republikeinen dit protectionistische beleid gezien."

Meer uit Financieel

Shell: repareren beschadigde lpg-faciliteit Qatar duurt een jaar

LONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.

8 minuten geleden
Jetten: energiebesparing 'vooral voor andere landen relevant'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.

25 minuten geleden
Industrieconcern VDL boekt meer winst op lagere omzet

EINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.

57 minuten geleden
Wall Street opent lager door aanhoudende zorgen over Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.

1 uur geleden
Spanje komt met steunpakket van 5 miljard om Iranoorlog

MADRID (ANP/AFP) - De regering van Spanje trekt 5 miljard euro uit voor maatregelen om de economische impact van de oorlog in het Midden-Oosten te verzachten. Het gaat onder andere om een verlaging van de belasting op elektriciteit.

2 uur geleden
Vrachtwagenchauffeurs rijden al langzamer om dure diesel

ZOETERMEER (ANP) - Vrachtwagenchauffeurs passen hun rijgedrag al aan door de recordprijzen voor diesel. Dat is in lijn met het advies van Transport en Logistiek Nederland (TLN), al is de branchevereniging zich ervan bewust dat zo'n gedragsaanpassing tijd kost. Om op de korte termijn betalingsproblemen tegen te gaan, levert de optimalisering van de bandenspanning en het rijden met energiezuinigere banden volgens TLN grotere winst op.

3 uur geleden
AEX herstelt licht na fors verlies door zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.

7 uur geleden