Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groeiende spanningen maken consument volgens DNB voorzichtiger

Groeiende spanningen maken consument volgens DNB voorzichtiger

AMSTERDAM (ANP) - De onzekerheid door conflicten zoals in het Midden-Oosten en Oekraïne leidt er onder meer toe dat Nederlanders meer sparen. De geopolitieke spanningen zijn volgens een nieuwe rapportage van De Nederlandsche Bank nog steeds het grootste risico voor de Nederlandse financiële sector en die dreiging is de afgelopen maanden ook weer gegroeid. "Het risico voor de Nederlandse financiële stabiliteit komt vooral aanwaaien uit het buitenland", zegt DNB-directeur monetaire zaken Olaf Sleijpen op een persconferentie.

In het jaar sinds de escalatie van het conflict in het Midden-Oosten is het Sleijpen vooral opgevallen dat het vertrouwen van Nederlandse consumenten en bedrijven in de economie laag blijft. "Ondanks het feit dat we zien dat de inflatie aan het dalen is en ook de inkomens aan het toenemen zijn. En je ziet dat mensen door die grote onzekerheid meer blijven sparen dan voor de pandemie." Voor de economie is het juist beter als mensen meer geld uitgeven.

Een andere trend die Sleijpen ziet als gevolg van de conflicten, is een toename van het aantal cyberaanvallen. "Met name ook vanuit statelijke bronnen. Waar we het tot voor kort vooral hadden over criminelen, hebben we het steeds meer over die statelijke actoren. Denk aan de hack bij de nationale politie onlangs. Gelukkig ervaart de Nederlandse burger en het bedrijfsleven dat nog niet gelijk, maar wij zien wel dat het steeds vaker gebeurt."

Cyberaanval

Daarom dringt DNB er als toezichthouder op aan dat financiële instellingen zich goed voorbereiden op een cyberaanval. "Gelukkig is dat bij alle instellingen wel het geval. Ze moeten een plan B hebben en de scenario's ook goed oefenen, onder meer op het gebied van communicatie." Een cyberaanval bij één bank kan er bijvoorbeeld toe leiden dat mensen, ook bij andere banken, massaal hun geld weghalen en de bank in grotere problemen komt.

Een volgend risico van buitenaf voor de Nederlandse economie is de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen begin volgende maand. Sleijpen: "Wat voor Nederland als open economie echt heel slecht zou zijn, zijn handelsoorlogen. Dus wanneer een Amerikaanse regering of een Chinese regering importheffingen gaat opleggen, en dat vervolgens ook vanuit Europa een soort haasje over wordt, heeft dat een negatieve invloed op de wereldhandelsgroei. Maar ik ga geen stemadvies geven. Als je maar lang genoeg teruggaat in de geschiedenis, heb je bij zowel de Democraten als Republikeinen dit protectionistische beleid gezien."

Meer uit Financieel

Senator VS kondigt uitzonderingen aan op Canadese importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten breiden de uitzonderingen van de importheffingen op bepaalde Canadese producten uit. Dat heeft senator Susan Collins vrijdag gezegd op X. De stap kan de herverkiezingscampagne van de Republikeinse Collins een impuls geven.

47 minuten geleden
Shein schikt Amerikaans onderzoek voor 100 miljoen, meldt Reuters

LONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft ingestemd om een onderzoek van de Amerikaanse toezichthouder FTC te schikken voor 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 89 miljoen euro. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Het onderzoek zou gaan over vertragingen bij leveringen en andere klachten van klanten.

2 uur geleden
Amerikaanse boete voor KLM om vliegen boven Irak

WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.

3 uur geleden
AEX sluit licht hoger, Shell bovenaan na stijgende olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.

3 uur geleden
NCSC: kans fors misbruik kwetsbaarheden PHP kleiner dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.

4 uur geleden
Politie start strafrechtelijk onderzoek naar cyberaanval Ahold

ZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.

5 uur geleden
KLM schrapt vrijdag en zaterdag klein aantal vluchten om wind

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.

5 uur geleden