Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

DEN HAAG (ANP/AFP) - De vermoedelijke staatsgreep in Gabon heeft geleid tot bezorgde internationale reacties. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra noemde de berichten uit het West-Afrikaanse land zeer zorgelijk. "We staan in nauw contact met de coördinerende ambassade in Benin."

Hoekstra riep Nederlanders in Gabon via berichtendienst X op zich via internet te registreren. "Op die manier kan de ambassade Nederlanders zo snel mogelijk bereiken met actuele informatie", zei de bewindsman, die ook een link deelde.

Over de situatie in het land bestaat nog veel onduidelijkheid. Journalisten hoorden schoten in de hoofdstad Libreville. Militairen zeggen na omstreden verkiezingen de macht te hebben overgenomen van het bewind van president Ali Bongo. Zijn familie heeft het al ruim een halve eeuw voor het zeggen in het olierijke land. Bongo is sinds 2009 president, zijn vader was daarvoor tientallen jaren aan de macht.

Shell

Over het lot van Bongo is nog niets bekendgemaakt. China roept "alle partijen" op de persoonlijke veiligheid te garanderen van de president. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat conflicten door middel van dialoog opgelost moeten worden.

Frankrijk volgt de ontwikkelingen in de voormalige kolonie "met bijzondere belangstelling". Premier Élisabeth Borne deed die uitspraak in Parijs tegenover een groep ambassadeurs. Ze zei dat Franse diplomaten recent te maken kregen met een serie crises: van Oekraïne tot Soedan en Niger "en nu de situatie in Gabon". Frankrijk heeft permanent 370 militairen in het land zitten.

De vermoedelijke staatsgreep heeft ook zijn weerslag op financiële markten. Het nieuws joeg beleggers in TotalEnergies schrik aan. De Gabonese dochteronderneming, die een eigen beursnotering heeft in Parijs, verloor woensdagmiddag zo'n 12 procent. Shell laat weten niet meer actief te zijn in Gabon. Het Britse olieconcern heeft ook geen belangen meer in projecten in het West-Afrikaanse land.

Meer uit Buitenland

Honderdduizenden langs grens Cambodja en Thailand geëvacueerd

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.

1 uur geleden
UNICEF: humanitaire nood voor kinderen groter dan in decennia

DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.

2 uur geleden
Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

6 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

7 uur geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

8 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

8 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

9 uur geleden