Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup
DEN HAAG (ANP/AFP) - De vermoedelijke staatsgreep in Gabon heeft geleid tot bezorgde internationale reacties. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra noemde de berichten uit het West-Afrikaanse land zeer zorgelijk. "We staan in nauw contact met de coördinerende ambassade in Benin."
Hoekstra riep Nederlanders in Gabon via berichtendienst X op zich via internet te registreren. "Op die manier kan de ambassade Nederlanders zo snel mogelijk bereiken met actuele informatie", zei de bewindsman, die ook een link deelde.
Over de situatie in het land bestaat nog veel onduidelijkheid. Journalisten hoorden schoten in de hoofdstad Libreville. Militairen zeggen na omstreden verkiezingen de macht te hebben overgenomen van het bewind van president Ali Bongo. Zijn familie heeft het al ruim een halve eeuw voor het zeggen in het olierijke land. Bongo is sinds 2009 president, zijn vader was daarvoor tientallen jaren aan de macht.
Shell
Over het lot van Bongo is nog niets bekendgemaakt. China roept "alle partijen" op de persoonlijke veiligheid te garanderen van de president. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat conflicten door middel van dialoog opgelost moeten worden.
Frankrijk volgt de ontwikkelingen in de voormalige kolonie "met bijzondere belangstelling". Premier Élisabeth Borne deed die uitspraak in Parijs tegenover een groep ambassadeurs. Ze zei dat Franse diplomaten recent te maken kregen met een serie crises: van Oekraïne tot Soedan en Niger "en nu de situatie in Gabon". Frankrijk heeft permanent 370 militairen in het land zitten.
De vermoedelijke staatsgreep heeft ook zijn weerslag op financiële markten. Het nieuws joeg beleggers in TotalEnergies schrik aan. De Gabonese dochteronderneming, die een eigen beursnotering heeft in Parijs, verloor woensdagmiddag zo'n 12 procent. Shell laat weten niet meer actief te zijn in Gabon. Het Britse olieconcern heeft ook geen belangen meer in projecten in het West-Afrikaanse land.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
4 uur geleden