Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

DEN HAAG (ANP/AFP) - De vermoedelijke staatsgreep in Gabon heeft geleid tot bezorgde internationale reacties. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra noemde de berichten uit het West-Afrikaanse land zeer zorgelijk. "We staan in nauw contact met de coördinerende ambassade in Benin."

Hoekstra riep Nederlanders in Gabon via berichtendienst X op zich via internet te registreren. "Op die manier kan de ambassade Nederlanders zo snel mogelijk bereiken met actuele informatie", zei de bewindsman, die ook een link deelde.

Over de situatie in het land bestaat nog veel onduidelijkheid. Journalisten hoorden schoten in de hoofdstad Libreville. Militairen zeggen na omstreden verkiezingen de macht te hebben overgenomen van het bewind van president Ali Bongo. Zijn familie heeft het al ruim een halve eeuw voor het zeggen in het olierijke land. Bongo is sinds 2009 president, zijn vader was daarvoor tientallen jaren aan de macht.

Shell

Over het lot van Bongo is nog niets bekendgemaakt. China roept "alle partijen" op de persoonlijke veiligheid te garanderen van de president. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat conflicten door middel van dialoog opgelost moeten worden.

Frankrijk volgt de ontwikkelingen in de voormalige kolonie "met bijzondere belangstelling". Premier Élisabeth Borne deed die uitspraak in Parijs tegenover een groep ambassadeurs. Ze zei dat Franse diplomaten recent te maken kregen met een serie crises: van Oekraïne tot Soedan en Niger "en nu de situatie in Gabon". Frankrijk heeft permanent 370 militairen in het land zitten.

De vermoedelijke staatsgreep heeft ook zijn weerslag op financiële markten. Het nieuws joeg beleggers in TotalEnergies schrik aan. De Gabonese dochteronderneming, die een eigen beursnotering heeft in Parijs, verloor woensdagmiddag zo'n 12 procent. Shell laat weten niet meer actief te zijn in Gabon. Het Britse olieconcern heeft ook geen belangen meer in projecten in het West-Afrikaanse land.

Meer uit Buitenland

Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

1 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

2 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

10 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

11 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

12 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

12 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

12 uur geleden