Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup
DEN HAAG (ANP/AFP) - De vermoedelijke staatsgreep in Gabon heeft geleid tot bezorgde internationale reacties. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra noemde de berichten uit het West-Afrikaanse land zeer zorgelijk. "We staan in nauw contact met de coördinerende ambassade in Benin."
Hoekstra riep Nederlanders in Gabon via berichtendienst X op zich via internet te registreren. "Op die manier kan de ambassade Nederlanders zo snel mogelijk bereiken met actuele informatie", zei de bewindsman, die ook een link deelde.
Over de situatie in het land bestaat nog veel onduidelijkheid. Journalisten hoorden schoten in de hoofdstad Libreville. Militairen zeggen na omstreden verkiezingen de macht te hebben overgenomen van het bewind van president Ali Bongo. Zijn familie heeft het al ruim een halve eeuw voor het zeggen in het olierijke land. Bongo is sinds 2009 president, zijn vader was daarvoor tientallen jaren aan de macht.
Shell
Over het lot van Bongo is nog niets bekendgemaakt. China roept "alle partijen" op de persoonlijke veiligheid te garanderen van de president. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat conflicten door middel van dialoog opgelost moeten worden.
Frankrijk volgt de ontwikkelingen in de voormalige kolonie "met bijzondere belangstelling". Premier Élisabeth Borne deed die uitspraak in Parijs tegenover een groep ambassadeurs. Ze zei dat Franse diplomaten recent te maken kregen met een serie crises: van Oekraïne tot Soedan en Niger "en nu de situatie in Gabon". Frankrijk heeft permanent 370 militairen in het land zitten.
De vermoedelijke staatsgreep heeft ook zijn weerslag op financiële markten. Het nieuws joeg beleggers in TotalEnergies schrik aan. De Gabonese dochteronderneming, die een eigen beursnotering heeft in Parijs, verloor woensdagmiddag zo'n 12 procent. Shell laat weten niet meer actief te zijn in Gabon. Het Britse olieconcern heeft ook geen belangen meer in projecten in het West-Afrikaanse land.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
4 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
4 uur geleden