Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

Groeiende bezorgdheid over situatie Gabon na berichten over coup

DEN HAAG (ANP/AFP) - De vermoedelijke staatsgreep in Gabon heeft geleid tot bezorgde internationale reacties. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra noemde de berichten uit het West-Afrikaanse land zeer zorgelijk. "We staan in nauw contact met de coördinerende ambassade in Benin."

Hoekstra riep Nederlanders in Gabon via berichtendienst X op zich via internet te registreren. "Op die manier kan de ambassade Nederlanders zo snel mogelijk bereiken met actuele informatie", zei de bewindsman, die ook een link deelde.

Over de situatie in het land bestaat nog veel onduidelijkheid. Journalisten hoorden schoten in de hoofdstad Libreville. Militairen zeggen na omstreden verkiezingen de macht te hebben overgenomen van het bewind van president Ali Bongo. Zijn familie heeft het al ruim een halve eeuw voor het zeggen in het olierijke land. Bongo is sinds 2009 president, zijn vader was daarvoor tientallen jaren aan de macht.

Shell

Over het lot van Bongo is nog niets bekendgemaakt. China roept "alle partijen" op de persoonlijke veiligheid te garanderen van de president. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat conflicten door middel van dialoog opgelost moeten worden.

Frankrijk volgt de ontwikkelingen in de voormalige kolonie "met bijzondere belangstelling". Premier Élisabeth Borne deed die uitspraak in Parijs tegenover een groep ambassadeurs. Ze zei dat Franse diplomaten recent te maken kregen met een serie crises: van Oekraïne tot Soedan en Niger "en nu de situatie in Gabon". Frankrijk heeft permanent 370 militairen in het land zitten.

De vermoedelijke staatsgreep heeft ook zijn weerslag op financiële markten. Het nieuws joeg beleggers in TotalEnergies schrik aan. De Gabonese dochteronderneming, die een eigen beursnotering heeft in Parijs, verloor woensdagmiddag zo'n 12 procent. Shell laat weten niet meer actief te zijn in Gabon. Het Britse olieconcern heeft ook geen belangen meer in projecten in het West-Afrikaanse land.

Meer uit Buitenland

Media: Trump en Netanyahu botsen over strategie inzake Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.

2 uur geleden
Harvard wil hervormen omdat studenten te hoge cijfers halen

CAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.

4 uur geleden
Meerderheid landen erkent klimaatverplichtingen bij VN

NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.

6 uur geleden
VS klagen voormalige Cubaanse president Raúl Castro aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.

12 uur geleden
Revolutionaire Garde meldt doorvaart 26 schepen bij Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.

13 uur geleden
Minister Rubio: VS willen nieuw hoofdstuk in relatie met Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.

14 uur geleden
Israëlische minister deelt beelden geboeide flotilla-activisten

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.

14 uur geleden