Groei voor Russische economie ondanks sancties
MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het derde kwartaal van dit jaar opnieuw gegroeid ondanks de harde westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne. Volgens het Russische statistiekbureau Rosstat bedroeg de groei 5,5 procent in vergelijking met een jaar eerder.
Daarmee was sprake van een sterkere groei dan in het tweede kwartaal toen het ging om een plus van 4,9 procent. De economie profiteert onder meer van de grote militaire uitgaven voor de strijd in Oekraïne. Ook worden de consumentenbestedingen gestimuleerd door hogere lonen en steunprogramma's van de overheid aan huishoudens. Verder blijft Rusland veel geld verdienen met de export van fossiele brandstoffen, vooral richting India en China.
Vorig jaar kromp de Russische economie nog. Vanwege de invasie van Oekraïne zijn veel grote westerse bedrijven uit het land vertrokken. Ook zijn veel Russische mannen naar het buitenland gevlucht om dienstplicht te ontlopen en zijn veel mannen gemobiliseerd om te vechten in Oekraïne. Dat heeft geleid tot flinke tekorten aan arbeidskrachten.
Renteverhoging
President Vladimir Poetin heeft zijn lof uitgesproken voor de economische groei. In maart zijn er presidentsverkiezingen in Rusland. Wel kampt Rusland met een hoge inflatie. Om die te bestrijden heeft de Russische centrale bank de rente fors verhoogd.
De centrale bank rekent voor heel dit jaar op een groei tussen de 2,2 tot 2,7 procent. De minister van Economische Zaken zei vorige week dat hij denkt dat de groei rond 3 procent kan uitkomen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer beslist nog voor het einde van het jaar of Lodewijk Asscher en Ton Heerts verder kunnen gaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. Tijdens een zitting op woensdag bleek er nog geen overeenstemming tussen de twee tijdelijke toezichthouders en het ledenparlement van de grootste bond van Nederland. Daarom zien de rechters bij het gerechtshof in Amsterdam zich genoodzaakt zelf een knoop door te hakken.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het bestuur van entertainmentconcern Warner Bros. Discovery wil dat het laatste overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance wordt afgewezen. Het concern heeft woensdag een brief gepubliceerd waarin het bestuur aandeelhouders aanraadt niet akkoord te gaan met het voorstel van Paramount van 108,4 miljard dollar (92,6 miljard euro).
7 uur geleden