Groei luchthaven Berlijn, maar nog ver onder niveau van pre-covid
BERLIJN (ANP/DPA) - De belangrijke Duitse luchthaven Berlin Brandenburg Airport (BER) verwacht dit jaar tot ongeveer 27 miljoen passagiers te verwerken, een stijging ten opzichte van de 25,5 miljoen reizigers vorig jaar. Dat zijn er nog altijd aanzienlijk minder dan in 2019, voordat de coronapandemie uitbrak. Toen ging het om meer dan 35 miljoen passagiers.
Vorig jaar groeiden de passagiersaantallen met 10 procent vergeleken met 2023. Volgens Aletta von Massenbach, topvrouw van BER, hangt haar verwachting wel af van geopolitieke ontwikkelingen en de economische situatie. Zij waarschuwde ook dat de hoge belastingen en heffingen in Duitsland een rem zetten op de groei van de Duitse luchtvaart.
Schiphol Airport, dat in 2019 nog bijna 72 miljoen passagiers bediende, heeft juist te maken met plannen voor krimp. De Nederlandse overheid wil het maximum aantal vliegbewegingen dit jaar terugbrengen, onder meer vanwege geluidshinder en klimaatafspraken. Toch verwacht Schiphol wel om dit jaar voor het eerst meer passagiers te hebben dan voor de coronacrisis. Hoeveel passagiers de luchthaven vorig jaar precies heeft bediend is nog niet bekend, maar topman Pieter van Oord rekende eind augustus op 65 miljoen tot 68 miljoen reizigers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
30 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
6 uur geleden