Groei economie VS in eerste kwartaal flink opwaarts bijgesteld
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Amerikaanse ministerie van Handel groeide de economie met 2 procent. Bij een eerdere schatting ging het nog om een groei van 1,3 procent.
Het gaat dan om een groeicijfer op zogeheten geannualiseerde basis. Daarbij wordt de groei in een kwartaal kunstmatig doorgetrokken naar een cijfer dat vergelijkbaar is met dat van de jaarlijkse groei. Volgens de in Nederland gangbare meetmethode zou het bruto binnenlands product met 0,5 procent zijn gestegen in vergelijking met het voorgaande kwartaal.
De sterkere groei werd vooral gedreven door hoger dan verwachte consumentenbestedingen in 's werelds grootste economie. De consumentenuitgaven vormen de belangrijkste motor van de Amerikaanse economie. Ook de export viel sterker uit dan eerder was voorzien.
In het vierde kwartaal van 2022 liet de Amerikaanse economie nog een plus van 2,6 procent zien. De economie van de VS ondervindt wel enige tegenwind van de renteverhogingen door de centralebankenkoepel Federal Reserve om de hoge inflatie aan te pakken. De Fed pauzeerde deze maand de verhogingen van de rente, maar hintte wel op nog twee rentestappen later dit jaar. Fed-voorzitter Jerome Powell heeft gezegd dat er nog een lange weg is te gaan in de strijd tegen de inflatie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York stonden maandag onder druk door zorgen over een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Daarbij deden beleggers het voorzichtig aan in aanloop naar een reeks bedrijfsresultaten van technologiebedrijven later deze week. De koersen gingen over een breed front omlaag, terwijl de olieprijzen opliepen.
1 uur geledenHANGZHOU (ANP/RTR) - AliExpress, onderdeel van het Chinese Alibaba, gaat in beroep tegen de boete van 550 miljoen euro die de Europese Commissie maandag heeft opgelegd. "Wij zijn verrast door het besluit van de EU en de onevenredige boete, en wij zijn het er niet mee eens", meldt de Chinese webwinkel.
2 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Twaalf Amerikaanse staten hebben maandag bij de rechter een tijdelijke opschorting van de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount afgedwongen. De staten voerden aan dat het laten doorgaan van het samengaan van de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns de concurrentie onherstelbaar zou schaden.
3 uur geledenNAARDEN (ANP) - Een opleving van de verkoop van warmtepompen is de afgelopen maanden uitgebleven. Dit verwachtte de Vereniging Warmtepompen wel door de gestegen gasprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De verkoop van warmtepompen liet in het eerste halfjaar een "bescheiden" groei van 6 procent zien, maakte de vereniging maandag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen was maandag weinig beweging, ondanks de schommelende olieprijzen. De brandstof stond 's ochtends op het hoogste niveau in een maand tijd, maar werd gedurende de dag weer goedkoper na uitspraken van Iran over voortdurende gesprekken met de Verenigde Staten over de opgelopen spanningen. De beursgraadmeters reageerden er nauwelijks op.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn de nieuwe handelsweek hoger begonnen, vooral gedreven door koerswinsten van chipfabrikanten. Mede door een verkoopgolf onder diezelfde chipproducenten sloten de beurzen vrijdag nog met verliezen. Ook zijn beleggers in afwachting van de cijfers van onder meer Alphabet, Tesla en Intel, die later deze week komen.
7 uur geleden