Groei Duitse economie sterker dan verwacht in eerste kwartaal
WIESBADEN (ANP/DPA) - De Duitse economie is in het eerste kwartaal sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Bij een voorlopige schatting werd nog een plus van 0,2 procent gemeld.
De sterkere groei komt onder meer door een hogere export. Duitse exporteurs voerden flink meer goederen uit naar de Verenigde Staten in aanloop naar de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Het ging bijvoorbeeld om grotere export van auto's en farmaceutische producten.
Ook hogere consumentenbestedingen droegen bij aan de sterkere groei van de grootste economie van Europa in de eerste drie maanden van dit jaar. In het vierde kwartaal van vorig jaar was er nog een krimp van 0,2 procent.
Economische stagnatie
Economen denken wel dat de heffingen van Trump in de rest van dit jaar de Duitse economie zullen tegenwerken. De overheid rekent voor 2025 op economische stagnatie.
In de afgelopen twee jaar kromp de Duitse economie nog. De regering verwacht voor volgend jaar een groei van 1 procent, vooral dankzij de grote Duitse investeringsplannen in infrastructuur en defensie.
Sachverständigenrat
Deze week kwamen ook de belangrijkste economische adviseurs van bondskanselier Friedrich Merz, de Sachverständigenrat, met nieuwe voorspellingen. Dat adviespanel gaat eveneens uit van stagnatie dit jaar, mede door de wereldwijde handelsspanningen.
ING-econoom Carsten Brzeski spreekt in een reactie van een positieve en welkome verrassing voor de kwakkelende Duitse economie. Volgens hem is het de sterkste kwartaalgroei sinds het derde kwartaal van 2022. Hij vreest wel dat dit slechts een tijdelijke meevaller is voor Duitsland.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.
2 uur geledenBERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.
8 uur geledenGYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Webwinkel- en techconcern Amazon was vrijdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de kwartaalcijfers van Amazon. Ook Apple meldde cijfers, maar dat aandeel liet een kleine min zien.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van oktober met verlies gesloten na de winstbeurt een dag eerder. Muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) behoorde tot de winnaars in de AEX na bekendmaking van kwartaalcijfers. ING deed juist een stapje terug na de flinke plus een dag eerder dankzij goed ontvangen resultaten.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft vrijdag tegen de plannen van de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts gestemd om de grootste vakbond van Nederland "weer bestuurbaar" te maken. Zij werden in juni aangesteld om de rust terug te brengen bij FNV na een grote bestuurscrisis eerder dit jaar.
1 dag geleden