Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groei Chinese economie trekt aan, maar werkloosheid neemt toe

Groei Chinese economie trekt aan, maar werkloosheid neemt toe

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese economie liet in het derde kwartaal herstel zien ten opzichte van het tweede kwartaal, toen de economische groei vrijwel stilviel vanwege een coronalockdown in Shanghai. Het bruto binnenlands product (bbp) van de op een na grootste economie ter wereld groeide in de periode juli tot en met september met 3,9 procent ten opzichte van een jaar geleden. Dat was sterker dan de groei van 3,3 procent die economen hadden voorzien.

Andere macro-economische cijfers over september gaven echter een zwakker beeld te zien over de situatie in China. Zo steeg de werkloosheid in september tot 5,5 procent, na vier maanden van dalingen; in augustus bedroeg de werkloosheid nog 5,3 procent. De groei van de winkelverkopen, een belangrijke indicator van de consumentenbestedingen, vertraagde tot 2,5 procent na een toename met 5,4 procent in augustus. De industriële productie steeg in september daarentegen met 6,3 procent ten opzichte van een jaar eerder, en dat was meer dan economen hadden verwacht.

De publicatie van de cijfers werd bijna een week uitgesteld omdat China zijn twintigste partijcongres hield. Tijdens die belangrijke politieke gebeurtenis stelde president Xi Jinping zijn derde termijn als hoofd van de regerende Communistische Partij veilig en verstevigde hij zijn machtspositie in het land. Xi heeft zich omringd met vertrouwelingen die zijn strenge coronabeleid steunen. Dat zero-Covid-beleid heeft de economie veel schade toegebracht.

Toeleveringsproblemen

De "grootste conclusie" van de cijfers is dat "Covid nog steeds zijn stempel drukt op de economie", zei Iris Pang, hoofdeconoom voor Groot-China bij ING. Ook merkte de econoom op dat het economisch herstel grotendeels is gebaseerd op investeringen en industriële productie. De beëindiging van de lockdowns in Chinese havens zorgde ervoor dat de toeleveringsproblemen afnamen, wat bijdroeg aan de opleving van de industriële productie, aldus Pang. De winkelverkopen werden echter nog altijd gedrukt door quarantainemaatregelen.

De situatie op de Chinese vastgoedmarkt blijft intussen zorgwekkend. De vastgoedsector kromp in het afgelopen kwartaal voor het vijfde kwartaal op rij, meldde het Chinese statistiekbureau, en de huizenprijzen daalden in september voor de dertiende maand op rij.

China gaf ook de uitgestelde handelsdata vrij. Daaruit bleek dat de exportgroei in september is vertraagd. De uitvoer steeg vorige maand met 5,7 procent, tegen 7,1 procent in augustus. De import nam met 0,3 procent toe, onveranderd ten opzichte van augustus.

Meer uit Financieel

Google hoeft Chrome niet af te stoten, oordeelt rechter in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Google hoeft zijn populaire Chrome-browser niet te verkopen. Dat heeft een Amerikaanse rechter bepaald in een historische rechtszaak die het ministerie van Justitie tegen de zoekmachine had aangespannen. Google moet wel data delen met concurrenten om de concurrentie in zoekopdrachten te vergroten, zoals Justitie ook wilde.

51 minuten geleden
PepsiCo bij stijgers op negatief gestemd Wall Street

NEW YORK (ANP) - PepsiCo hoorde dinsdag bij de stijgers op de aandelenbeurzen in New York. De activistische investeerder Elliott heeft een belang van ongeveer 4 miljard dollar opgebouwd in de Amerikaanse frisdrank- en snackproducent. Elliott heeft plannen om aan te dringen op veranderingen bij het concern, zoals een mogelijke herstructurering van zijn drankentak en een herziening van het snackaanbod. Het aandeel sloot 1,1 procent hoger.

1 uur geleden
Trump gaat Hooggerechtshof vragen om versnelde uitspraak tarieven

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat het Hooggerechtshof vragen om een versnelde uitspraak in de hoop een beslissing van een federale rechtbank terug te draaien. Die oordeelde vrijdag dat de meeste importheffingen van Trump onwettig zijn.

1 uur geleden
Disney treft schikking in zaak over verzamelen van kinderdata

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Walt Disney gaat 10 miljoen dollar (zo'n 8,6 miljoen euro) betalen om een schikking te treffen met de Amerikaanse Federal Trade Commission (FTC). De beschuldiging draait om het onrechtmatig verzamelen van data van kinderen.

2 uur geleden
Paramount en Activision sluiten deal voor film Call of Duty

HOLLYWOOD (ANP) - Filmproducent Paramount heeft een overeenkomst gesloten met gameontwikkelaar Activision om een live-actionfilm te maken gebaseerd op de populaire videogamereeks Call of Duty. Dat hebben de partijen dinsdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Activistische belegger Elliott neemt miljardenbelang in PepsiCo

PURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De activistische investeerder Elliott heeft een belang van ongeveer 4 miljard dollar (zo'n 3,4 miljard euro) opgebouwd in PepsiCo. Elliott heeft plannen om aan te dringen op veranderingen bij de worstelende Amerikaanse drankenfabrikant achter onder meer Pepsi-cola en Gatorade-sportdrank.

5 uur geleden
Europese beurzen lager door zorgen over heffingen VS en inflatie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen kleurden dinsdag bij het slot van de handelsdag flink in het rood. De stemming werd gedrukt door zorgen dat de VS mogelijk miljarden aan geheven importtarieven moeten terugbetalen.

6 uur geleden