Groei Britse economie flink lager door Oekraïne en inflatie
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft de verwachting voor de economische groei dit jaar flink naar beneden bijgesteld vanwege de oorlog in Oekraïne en de hoge inflatie. Minister van Financiën Rishi Sunak denkt dat de Britse economie dit jaar waarschijnlijk met 3,8 procent zal groeien. Bij de vorige raming in oktober werd nog op een plus van 6 procent gerekend.
De inflatie in het Verenigd Koninkrijk zou dit jaar moeten uitkomen op gemiddeld 7,4 procent, aldus Sunak. Hier werd eerder op 4 procent gerekend. Door de oorlog in Oekraïne zijn onder meer de energieprijzen sterk gestegen, waardoor de inflatie verder wordt aangejaagd. Die hoge inflatie ondermijnt weer de koopkracht van huishoudens, wat dus een negatief effect op de economie heeft.
Om huishoudens te helpen met de sterk stijgende inflatie kondigde Sunak aan dat er vanaf woensdag een verlaging van de accijns op brandstof komt, die loopt tot maart volgend jaar. Ook andere belastingmaatregelen moeten de Britse bevolking helpen met de sterk stijgende prijzen van energie en andere producten. Zo wordt de btw op de aanschaf van zonnepanelen, warmtepompen en woningisolatiematerialen afgeschaft.
Het Verenigd Koninkrijk heeft samen met andere westerse landen harde sancties aan Rusland opgelegd vanwege de oorlog in Oekraïne. "De acties die we hebben ondernomen om het regime van Poetin sancties op te leggen zijn niet zonder kosten voor ons thuis. De invasie van Oekraïne vormt een risico voor ons herstel, en dat van landen elders in de wereld", zei Sunak in het parlement.
De groeiverwachting voor volgend jaar werd ook verlaagd. In 2024 zou de Britse economie dan weer sterker moeten groeien dan eerder gedacht.
Meer uit Financieel
VLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
18 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
19 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen zijn niet uitgezonderd van het compenseren van reizigers vanwege de hoge kerosineprijzen, aldus de Europese Commissie. Het dagelijkse bestuur van de EU presenteerde vrijdag richtlijnen voor onder meer de luchtvaartsector vanwege de hoge brandstofprijzen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.
3 uur geleden