Griekse premier weigert coalitievorming en wil tweede stemronde
ATHENE (ANP/RTR) - De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis wil dat de Grieken "zo snel mogelijk" weer naar de stembus gaan nadat zijn partij Nieuwe Democratie net geen absolute meerderheid had weten te behalen bij de verkiezingen van zondag. De president Katerina Sakellaropoulou heeft hem maandag de kans geboden om een coalitie te vormen voor een nieuwe regering, maar dat ziet Mitsotakis niet als een optie.
Dat betekent dat er een tweede stemronde moet komen. Mitsotakis zei na zijn ontmoeting met Sakellaropoulou dat die verkiezing "mogelijk" op 25 juni zal plaatsvinden. Nieuwe Democratie behaalde zondag een grote overwinning op de linkse partij Syriza. Mitsotakis' partij kwam vijf zetels tekort voor een absolute meerderheid, maar de zittende premier gaat ervan uit dat hij die in een tweede ronde wel veilig kan stellen.
Griekenland maakte dit keer voor het eerst gebruik van een nieuw zetelsysteem. Eerder kreeg de winnende partij een bonus van vijftig zetels, waardoor die vrijwel nooit met een coalitie hoefde te regeren. Die bonus is door de vorige premier Alexis Tsipras afgeschaft, maar Mitsotakis heeft die wel weer ingesteld voor een tweede ronde. De winnende partij krijgt dan tussen de twintig en de vijftig extra zetels, afhankelijk van de uitslag. Het Grieks parlement heeft driehonderd leden.
Meer uit Buitenland
LIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
20 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.
1 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
1 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.
3 uur geleden