Griekse premier weigert coalitievorming en wil tweede stemronde
ATHENE (ANP/RTR) - De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis wil dat de Grieken "zo snel mogelijk" weer naar de stembus gaan nadat zijn partij Nieuwe Democratie net geen absolute meerderheid had weten te behalen bij de verkiezingen van zondag. De president Katerina Sakellaropoulou heeft hem maandag de kans geboden om een coalitie te vormen voor een nieuwe regering, maar dat ziet Mitsotakis niet als een optie.
Dat betekent dat er een tweede stemronde moet komen. Mitsotakis zei na zijn ontmoeting met Sakellaropoulou dat die verkiezing "mogelijk" op 25 juni zal plaatsvinden. Nieuwe Democratie behaalde zondag een grote overwinning op de linkse partij Syriza. Mitsotakis' partij kwam vijf zetels tekort voor een absolute meerderheid, maar de zittende premier gaat ervan uit dat hij die in een tweede ronde wel veilig kan stellen.
Griekenland maakte dit keer voor het eerst gebruik van een nieuw zetelsysteem. Eerder kreeg de winnende partij een bonus van vijftig zetels, waardoor die vrijwel nooit met een coalitie hoefde te regeren. Die bonus is door de vorige premier Alexis Tsipras afgeschaft, maar Mitsotakis heeft die wel weer ingesteld voor een tweede ronde. De winnende partij krijgt dan tussen de twintig en de vijftig extra zetels, afhankelijk van de uitslag. Het Grieks parlement heeft driehonderd leden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
2 minuten geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
4 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
3 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
7 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
9 uur geleden