Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Griekse premier weigert coalitievorming en wil tweede stemronde

Griekse premier weigert coalitievorming en wil tweede stemronde

ATHENE (ANP/RTR) - De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis wil dat de Grieken "zo snel mogelijk" weer naar de stembus gaan nadat zijn partij Nieuwe Democratie net geen absolute meerderheid had weten te behalen bij de verkiezingen van zondag. De president Katerina Sakellaropoulou heeft hem maandag de kans geboden om een coalitie te vormen voor een nieuwe regering, maar dat ziet Mitsotakis niet als een optie.

Dat betekent dat er een tweede stemronde moet komen. Mitsotakis zei na zijn ontmoeting met Sakellaropoulou dat die verkiezing "mogelijk" op 25 juni zal plaatsvinden. Nieuwe Democratie behaalde zondag een grote overwinning op de linkse partij Syriza. Mitsotakis' partij kwam vijf zetels tekort voor een absolute meerderheid, maar de zittende premier gaat ervan uit dat hij die in een tweede ronde wel veilig kan stellen.

Griekenland maakte dit keer voor het eerst gebruik van een nieuw zetelsysteem. Eerder kreeg de winnende partij een bonus van vijftig zetels, waardoor die vrijwel nooit met een coalitie hoefde te regeren. Die bonus is door de vorige premier Alexis Tsipras afgeschaft, maar Mitsotakis heeft die wel weer ingesteld voor een tweede ronde. De winnende partij krijgt dan tussen de twintig en de vijftig extra zetels, afhankelijk van de uitslag. Het Grieks parlement heeft driehonderd leden.

Meer uit Buitenland

Zeven doden door crash van medische vlucht in India

KASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.

2 uur geleden
Britse politie laat oud-ambassadeur Mandelson vrij op borgtocht

LONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.

4 uur geleden
Oud-president Zuid-Korea in beroep tegen levenslange straf

SEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.

4 uur geleden
Politieagent gedood door explosie bij treinstation in Moskou

MOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.

5 uur geleden
Zus van Kim Jong-un krijgt promotie op partijcongres

PYONGYANG (ANP) - De zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft een promotie gekregen tijdens een zeldzaam partijcongres, melden staatsmedia dinsdag.

5 uur geleden
Vier doden bij aanval van IS op checkpoint in noorden van Syrië

RAQQA (ANP) - Vier Syrische veiligheidsfunctionarissen zijn maandag gedood in een aanval op een checkpoint ten westen van de stad Raqqa. Volgens het Syrische staatspersbureau zitten strijders van Islamitische Staat (IS) achter de aanval, al heeft de terreurbeweging de aanval nog niet opgeëist.

5 uur geleden
Trump ontkent meningsverschil met generaal over aanval op Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.

9 uur geleden