Griekse premier weigert coalitievorming en wil tweede stemronde
ATHENE (ANP/RTR) - De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis wil dat de Grieken "zo snel mogelijk" weer naar de stembus gaan nadat zijn partij Nieuwe Democratie net geen absolute meerderheid had weten te behalen bij de verkiezingen van zondag. De president Katerina Sakellaropoulou heeft hem maandag de kans geboden om een coalitie te vormen voor een nieuwe regering, maar dat ziet Mitsotakis niet als een optie.
Dat betekent dat er een tweede stemronde moet komen. Mitsotakis zei na zijn ontmoeting met Sakellaropoulou dat die verkiezing "mogelijk" op 25 juni zal plaatsvinden. Nieuwe Democratie behaalde zondag een grote overwinning op de linkse partij Syriza. Mitsotakis' partij kwam vijf zetels tekort voor een absolute meerderheid, maar de zittende premier gaat ervan uit dat hij die in een tweede ronde wel veilig kan stellen.
Griekenland maakte dit keer voor het eerst gebruik van een nieuw zetelsysteem. Eerder kreeg de winnende partij een bonus van vijftig zetels, waardoor die vrijwel nooit met een coalitie hoefde te regeren. Die bonus is door de vorige premier Alexis Tsipras afgeschaft, maar Mitsotakis heeft die wel weer ingesteld voor een tweede ronde. De winnende partij krijgt dan tussen de twintig en de vijftig extra zetels, afhankelijk van de uitslag. Het Grieks parlement heeft driehonderd leden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
1 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
5 uur geleden