Griekse premier hoopt op meerderheid in tweede ronde verkiezingen
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - De Grieken gaan zondag opnieuw naar de stembus om een parlement te kiezen. Dat de conservatieve partij van premier Kyriakos Mitsotakis gaat winnen lijkt wel vast te staan, maar hij hoopt ook op een absolute meerderheid in het parlement. Of dat gaat lukken is onzeker.
Vorige maand haalde Mitsotakis' partij Nieuwe Democratie veruit de meeste stemmen binnen, maar de behaalde 40 procent was niet genoeg voor een meerderheid. Omdat de premier geen coalitie wil vormen met een kleinere partij, stuurde Mitsotakis aan op nieuwe verkiezingen. In de tweede ronde gelden andere regels waardoor de winnende partij tientallen bonuszetels krijgt in het driehonderd leden tellende parlement.
Ook de oppositie ging voor een tweede ronde in de hoop de achterstand op Mitsotakis weg te kunnen poetsen in de tussenliggende tijd. Dat lijkt onbegonnen werk. De linkse partij Syriza werd in mei de tweede partij maar kreeg slechts de helft van de stemmen die Nieuwe Democratie wist binnen te slepen. De peilingen tonen sindsdien weinig schommelingen.
De verkiezingen zijn deels overschaduwd door het grote bootongeluk voor de Griekse kust, waarbij vorige week honderden migranten omkwamen. Syriza's leider Alexis Tsipras zette zijn vraagtekens bij het optreden van de Griekse kustwacht, maar dat heeft de partij waarschijnlijk geen goed gedaan. Volgens analisten staan veel Grieken achter het migratiebeleid van de regering die de kustwacht gebruikt om de grenzen te bewaken.
Of Nieuwe Democratie een absolute meerderheid weet te behalen hangt er onder meer vanaf of de partij weer meer dan 40 procent van de stemmen krijgt en hoeveel partijen de kiesdrempel halen. Maximaal kan de winnende partij vijftig extra zetels krijgen, afhankelijk van de uitslag. Het is niet duidelijk met welke partij Mitsotakis een coalitie wil vormen als zijn partij niet alleen kan regeren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Syrië tijdens een bezoek beloofd ruim 50 miljoen euro die werd gestolen door de familie van de voormalige dictator Bashar al-Assad terug te geven. Het was het eerste bezoek van een Europese leider aan het land sinds de val van het regime in 2024.
2 uur geledenANKARA (ANP) - Ook dit jaar halen nog steeds niet alle NAVO-landen de afgesproken ondergrens voor hun defensiebudget, laat staan de veel hogere nieuwe norm. Maar zorgenkinderen Tsjechië en Albanië voldoen dit jaar naar verwachting alsnog nipt aan hun verplichtingen, becijfert de NAVO. Onder hoge druk hebben ze in de aanloop naar de NAVO-top in Ankara hun defensie-uitgaven toch opgeschroefd. Slovenië is het enige land dat opnieuw verzaakt.
3 uur geleden