Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Griekse politie zet traangas in tegen vluchtelingen op Lesbos

Griekse politie zet traangas in tegen vluchtelingen op Lesbos

MYTILENE (ANP/RTR/AFP) - De Griekse politie heeft traangas ingezet tegen demonstrerende vluchtelingen uit het afgebrande kamp Moria. Honderden vluchtelingen wilden naar de haven van Mytilene optrekken, maar vonden de politie op hun weg.

De betogers scandeerden "vrijheid" en gooiden met stenen naar de agenten. "We willen weg van Moria", zei een ander niet ver van de plek waar een nieuw tijdelijk kamp uit de grond moet worden gestampt .

Sinds de branden in het kamp Moria slapen duizenden mensen al nachtenlang buiten, in portieken of langs de weg. Mensenrechtenorganisaties waarschuwen ondertussen voor oplopende spanningen tussen de vluchtelingen, lokale bewoners en de politie.

Vertraging

De opbouw van een vervangend kamp loopt vertraging op door bezwaren van de lokale autoriteiten. Toch gaat er volgens De Griekse minister van Migratie, Notis Mitarachi, later op zaterdag een kamp niet ver van Moria open met een capaciteit van 3000 vluchtelingen. "Snelle tests op het coronvirus zullen aan de ingang worden uitgevoerd", zei hij tegen Skai TV.

Volgens het ministerie hebben kwetsbare vluchtelingen voorrang. "We geven families prioriteit. Het zijn zespersoonstenten en het kamp zal etnisch opgedeeld worden. Het proces om mensen erin te krijgen, begint vandaag", aldus een woordvoerder van het departement op zaterdag.

Gebrek aan hulp

Ondertussen klaagt Griekenland over het gebrek aan hulp van Europa. Naast het sturen van geld hebben de andere landen te weinig gedaan. Eerdere pogingen om de vluchtelingen volgens quota te verdelen over andere lidstaten liepen stuk op verzet van rechtse regeringen in Hongarije en Polen.

Sommige landen hebben zich bereid verklaard wat vluchtelingen uit Moria op te nemen maar dat is bij lange niet genoeg, zeggen ook mensenrechten- en vluchtelingenorganisaties.

Meer uit Buitenland

Federale overheid VS versoepelt beleid tegenover marihuana

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.

2 uur geleden
EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

3 uur geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

3 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

3 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

4 uur geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

4 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

4 uur geleden