Griekenland wil grotere rol EU bij opvang migranten op Lesbos
ATHENE (ANP/AFP) - Griekenland wil dat de EU een "actievere" rol gaat spelen bij de huisvesting van migranten op Lesbos, waar het grote opvangkamp Moria deze week in vlammen opging. Premier Kyriakos Mitsotakis zei dat er een nieuw kamp moet komen, maar benadrukte ook dat zijn land niet op oude voet verder wil gaan.
"We zullen maximale Europese participatie bespreken", zei Mitsotakis na een gesprek met vicevoorzitter Margaritis Schinas van de Europese Commissie. "Europese solidariteit kan niet beperkt zijn tot het managen van een crisis." Griekenland klaagt al langer dat andere EU-lidstaten te weinig doen om de zuidelijke landen te helpen waar de meeste migranten aankomen. "We kunnen de fouten uit het verleden niet herhalen", zei de premier.
In Moria waren ruim 12.000 migranten ondergebracht, veel meer dan de 2800 personen waar het kamp voor bedoeld was. Door de branden van de afgelopen dagen moet nu vervangende huisvesting worden gezocht voor vele duizenden mensen. De autoriteiten hebben onder meer een veerboot en marineschepen naar het eiland gestuurd om tijdelijk mensen te kunnen opvangen.
Sinds de branden neemt de onrust op het eiland toe. Sommige gezinnen hebben al drie nachten doorgebracht in de buitenlucht en honderden migranten voerden vrijdag actie. Zij hadden bordjes gemaakt met opschriften als "we willen vrijheid" en "we willen geen nieuw kamp". Ook sommige eilandbewoners denken er zo over. Zij hebben wegblokkades opgetuigd omdat ze willen voorkomen dat opnieuw grote aantallen migranten worden gehuisvest op Lesbos.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/AFP) - Kenia wil dat Rusland een einde maakt aan de inzet van Kenianen aan het front in Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken, Musalia Mudavadi, gaat naar Moskou om hierover te praten, kondigde hij aan.
32 minuten geledenOSLO (ANP/RTR/AFP) - Een commissie van het Noorse parlement is unaniem akkoord met een extern onderzoek naar banden tussen prominente Noren en Jeffrey Epstein. Het besluit volgt op een steeds groter wordend schandaal rond banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent.
59 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is in zijn woning in Maracaibo onder huisarrest geplaatst, meldt zijn zoon op X. Hij werd zondag opgepakt, uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.
4 uur geleden