Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Griekenland verlengt grenshek om migrantenstroom vanuit Turkije

Griekenland verlengt grenshek om migrantenstroom vanuit Turkije

ATHENE (ANP/DPA) - Griekenland gaat zijn land- en zeegrens met Turkije strenger controleren in reactie op het sterk toenemende aantal migranten dat de grens langs de rivier de Evros oversteekt. Het grenshek, dat nu 40 kilometer lang is, wordt op termijn doorgetrokken langs de hele grens van 220 kilometer, heeft de nationale veiligheidsraad in Athene besloten. Eerder werd een verlenging met 80 kilometer overeengekomen.

Verder komt er meer personeel om de grens te bewaken, ondersteund door onder meer camera's. Voor de kustwacht zijn extra patrouilleboten en vliegtuigen aangekondigd om de zeegrens met Turkije in de oostelijke Egeïsche Zee beter in de gaten te kunnen houden.

De afgelopen weken proberen steeds meer mensen de grens vanuit het oosten over te steken. "Alleen al in de maand augustus, die nog niet eens is afgelopen, probeerden 25.000 mensen illegaal de Grieks-Turkse grens binnen te komen", zei de minister van Civiele Bescherming op televisie. In 2020 staken duizenden mensen de grensrivier over nadat Turkije ze daartoe had aangemoedigd.

Pushbacks

De regering in Athene stelt alles in het werk om illegale migratie via land en zee te blokkeren. Geregeld zijn er berichten over systematische 'pushbacks' van bootmigranten door de Griekse kustwacht. Die zijn niet legaal omdat mensen daardoor niet de kans krijgen in Griekenland asiel aan te vragen. Soortgelijke praktijken vinden volgens mensenrechtenorganisaties ook plaats bij de landgrens.

Athene geeft Ankara de schuld omdat Turkije migranten als het ware naar Griekenland zou 'duwen' en hen zou dwingen de grens over te steken. De Griekse regering stelt bovendien keer op keer dat politie en grenswacht handelen conform internationaal recht.

De twee buurlanden, allebei lid van de NAVO, liggen vaak met elkaar in de clinch, onder meer over boringen naar gas en olie in zee.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

2 uur geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

6 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

7 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

7 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

8 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

9 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

9 uur geleden