Griekenland verhoogt minimumloon per 1 mei
ATHENE (ANP/RTR) - Griekenland verhoogt per 1 mei voor de tweede keer dit jaar het minimumloon. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eist de hard oplopende inflatie zijn tol op de inkomens van huishoudens en is ingrijpen daarom nodig.
"Vanaf 1 mei zal het basisloon met 50 euro per maand stijgen tot 713 euro per maand", zei Mitsotakis in een televisietoespraak. De conservatieve regering verhoogde het maandelijkse bruto minimumloon in januari al met ongeveer 2 procent tot 663 euro. Met de nieuwe loonstap gaat het minimumloon met bijna 10 procent omhoog.
De inflatie in Griekenland liep in maart op tot 8,9 procent en bereikte daarmee het hoogste niveau in 27 jaar. Vooral de torenhoge energiekosten zet het inkomen van de huishoudens onder druk. De aardgasprijzen zijn op jaarbasis met 68 procent gestegen. Stroom kost nu krap 80 procent meer dan een jaar eerder.
Protesten
Eerder deze maand gingen duizenden mensen in Athene de straat op om te protesteren tegen de impact van de hard oplopende prijzen. Mitsotakis erkende daarop dat de lonen in het land laag zijn. Volgens hem zijn ook "de wonden van de tienjarige financiƫle crisis nog niet geheeld". De wereldwijde inflatiegolf treft volgens de premier in de eerste plaats de lage inkomens en de werklozen. "Mijn besluit van vandaag is op hen gericht", sprak Mitsotakis.
De regering heeft sinds vorig jaar ongeveer 4 miljard euro uitgegeven aan subsidies voor elektriciteitsrekeningen van huishoudens, bedrijven en boeren. Eerder deze week beloofde Athene met meer maatregelen te komen als hulp uit Brussel uitblijft.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag overwegend lager gesloten. Stevige verliezen bij grote technologiebedrijven, waaronder SpaceX, overschaduwden het optimisme over de voortgang van de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is de week begonnen met een nieuw slotrecord. Na een daling aan het eind van vorige week toonden beleggers zich, mede door de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, weer positiever.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vraag naar airconditioners is sinds vorige week "explosief" gestegen, meldt Techniek Nederland. Volgens de installatiebrancheorganisatie melden sommige installateurs in de afgelopen dagen vier keer zoveel aanvragen vergeleken met de weken ervoor.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecomprovider Odido heeft maandagmiddag last van een storing, blijkt uit duizenden meldingen op Allestoringen. Meerdere personen melden problemen met internetverbindingen en zeggen niet te kunnen bellen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben maandag aangekondigd bepaalde sancties tegen Iran tijdelijk op te schorten. Daardoor kan de Islamitische Republiek tot en met 21 augustus ruwe olie en aanverwante producten produceren, verkopen en leveren.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York kwamen maandag bij de opening nauwelijks in beweging. Beleggers op Wall Street keerden terug van een lang weekend, want vrijdag waren de Amerikaanse beurzen dicht voor Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht. Handelaren volgden verder de ontwikkelingen rond de vredesgesprekken tussen Iran en de VS. De olieprijzen gingen omlaag.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer dan de helft van de Schipholbeveiligers heeft te weinig tijd om veiligheidsprocedures goed uit te voeren. Dat concludeert FNV op basis van een analyse van bijna tweehonderd klachten die de vakbond ontving. FNV opende vorige maand een meldpunt voor de duizenden beveiligers op de luchthaven die zijn overgegaan naar een andere werkgever door de nieuwe aanbesteding van de beveiliging.
12 uur geleden