Griekenland verhoogt minimumloon per 1 mei
ATHENE (ANP/RTR) - Griekenland verhoogt per 1 mei voor de tweede keer dit jaar het minimumloon. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eist de hard oplopende inflatie zijn tol op de inkomens van huishoudens en is ingrijpen daarom nodig.
"Vanaf 1 mei zal het basisloon met 50 euro per maand stijgen tot 713 euro per maand", zei Mitsotakis in een televisietoespraak. De conservatieve regering verhoogde het maandelijkse bruto minimumloon in januari al met ongeveer 2 procent tot 663 euro. Met de nieuwe loonstap gaat het minimumloon met bijna 10 procent omhoog.
De inflatie in Griekenland liep in maart op tot 8,9 procent en bereikte daarmee het hoogste niveau in 27 jaar. Vooral de torenhoge energiekosten zet het inkomen van de huishoudens onder druk. De aardgasprijzen zijn op jaarbasis met 68 procent gestegen. Stroom kost nu krap 80 procent meer dan een jaar eerder.
Protesten
Eerder deze maand gingen duizenden mensen in Athene de straat op om te protesteren tegen de impact van de hard oplopende prijzen. Mitsotakis erkende daarop dat de lonen in het land laag zijn. Volgens hem zijn ook "de wonden van de tienjarige financiƫle crisis nog niet geheeld". De wereldwijde inflatiegolf treft volgens de premier in de eerste plaats de lage inkomens en de werklozen. "Mijn besluit van vandaag is op hen gericht", sprak Mitsotakis.
De regering heeft sinds vorig jaar ongeveer 4 miljard euro uitgegeven aan subsidies voor elektriciteitsrekeningen van huishoudens, bedrijven en boeren. Eerder deze week beloofde Athene met meer maatregelen te komen als hulp uit Brussel uitblijft.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiƫn sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Airbus is van plan om met een vliegtuigmotorenfabrikant een bedrijf op te zetten voor de productie van waterstofmotoren. Die moeten op termijn een alternatief worden voor verbrandingsmotoren op fossiele brandstoffen, om zo de CO2-uitstoot van de luchtvaart te verminderen. De Europese vliegtuigbouwer verwacht dat de joint venture met MTU Aero Engines vanaf volgend jaar actief is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de glastuinbouw zullen door nieuwe klimaatmaatregelen verlies lijden als ze dezelfde opbrengsten behalen als in de afgelopen jaren. Dat is een van de conclusies van onderzoekers van Wageningen Social & Economic Research na een analyse van verschillende plannen. In al die beleidsvarianten gaan de energiekosten sterk omhoog door de beprijzing van CO2-uitstoot.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV noemt het een belangrijke stap dat de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. De vakbond waarschuwt wel dat onzeker werk zich kan verplaatsen naar andere constructies als de politiek maar een deel van de maatregelen doorvoert. Ook is goede handhaving nodig om te voorkomen dat regels worden omzeild.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag onder druk door forse koersverliezen bij de grote chipbedrijven. ASMI, ASML en Besi verloren tot meer dan 7 procent, na zware koersverliezen in de Aziatische chipsector eerder op de dag. Die volgden op de resultaten van Samsung.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.
8 uur geleden