Griekenland neemt afgesloten vluchtelingenkamp in gebruik
ATHENE (ANP/AFP) - Op het Griekse eiland Samos is een opvangkamp voor migranten in gebruik genomen waar niemand zomaar in of uit mag. Het kamp is afgesloten met prikkeldraad en er zijn bewakingscamera's, röntgenscanners en magnetische deuren. Alleen mensen met een pasje met een chip hebben toegang en 's avonds en 's nachts blijven de poorten dicht.
Het is het eerste kamp dat op deze manier is ingericht. Er moeten er nog vier volgen op andere Griekse eilanden. Volgens de regering in Athene zijn de leefomstandigheden in het kamp een stuk beter dan in de oude kampen, zoals het vorig jaar afgebrande kamp Moria op Lesbos. Die zijn overvol en mensen verblijven er onder erbarmelijke omstandigheden.
Maar mensenrechtenclubs maken zich zorgen over de nieuwe afgesloten kampen. Ze vinden de toegangsbeperkingen veel te streng. Mireille Girard van de vluchtelingenorganisatie van de VN zegt: "Asielzoekers verdienen bescherming. Ze zijn geen criminelen of een risico voor de gemeenschap, het zijn mensen die hulp nodig hebben. Wij vinden dat de kampen open moeten zijn."
In Griekenland zijn de afgelopen jaren via Turkije veel asielzoekers aangekomen, vooral uit Syrië, Afghanistan en Irak, al zijn de aantallen met 90 procent geslonken vergeleken met 2019, zei de Griekse asielminister Notis Mitarachi. Volgens humanitaire hulporganisaties komt dat doordat de bootjes met vluchtelingen systematisch worden teruggeduwd naar zee. De Griekse regering spreekt dat tegen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
10 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
1 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
7 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
13 uur geleden