
Griekenland en Italië zetten zich schrap voor extreme hitte
ATHENE/ROME (ANP) - Griekenland en Italië bereiden zich voor op extreme hitte zaterdag. In grote delen van beide Zuid-Europese landen zal de temperatuur zaterdag oplopen tot boven de 40 graden Celsius. De overheden waarschuwen voor de gevaren van de warmte.
Volgens het Griekse weekblad To Vima denkt de brandweer in Griekenland dat het risico op bosbranden zeer hoog is. De autoriteiten adviseren de burgers om veel water te drinken, de schaduw op te zoeken en om bijvoorbeeld niet te gaan hardlopen. Mensen in zware beroepen mogen niet werken tussen 12.00 en 17.00 uur. Net als vrijdag blijft de Akropolis, de belangrijkste toeristische trekpleister van het land, in diezelfde heetste uren gesloten.
De Italiaanse overheid geeft volgens nieuwzender Rai News zaterdag voor veertien steden code rood af, het hoogste risiconiveau voor de hele bevolking, niet alleen de kwetsbaren. De hitte houdt waarschijnlijk nog dagen aan. Vanaf donderdag koelt het iets af, maar ook dan ligt de maximumtemperatuur naar verwachting nog rond de 35 graden.
Vrijdag was het ook al heet in de landen rond de Middellandse Zee. In Griekenland en Italië werden meerdere mensen onwel. In de buurt van Milaan is iemand die buiten aan het werk was bezweken aan de hitte. Ook Spanje heeft te maken met zeer hoge temperaturen.
Het Europese ruimteagentschap (ESA) houdt er rekening mee dat het Europese temperatuurrecord van 48,8 graden de komende dagen kan sneuvelen. Volgens wetenschappers kan de komst van het natuurverschijnsel El Niño, versterkt door klimaatverandering, wereldwijd voor records zorgen.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Twee mensen zijn in Italië omgekomen als gevolg van de hitte. Dat meldt de BBC.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 170 internationale hulporganisaties roepen gezamenlijk op om een einde te maken aan "het dodelijke Israëlische distributieprogramma" voor hulpgoederen. Ze doelen onder meer op de omstreden Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De hulp die Israël nog toelaat zijn plaatsen geworden van "terugkerende slachtpartijen die het internationaal humanitair recht met voeten treden".
41 minuten geledenNOUMÉA (ANP) - De Franse marine heeft bij Nieuw-Caledonië 2,5 ton cocaïne in beslag genomen, melden de nieuwssites Franceinfo en Les Nouvelles Calédoniennes op basis van een verklaring van de aanklager. Zeven mensen zijn opgepakt. Nieuw-Caledonië ligt in de Grote Oceaan ten westen van Australië en hoort bij Frankrijk.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR/AFP) - Het grondwettelijk hof van Thailand heeft premier Paetongtarn Shinawatra geschorst tijdens een lopend justitieel onderzoek naar haar. De kans bestaat dat Paetongtarn moet aftreden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gehint op forse bezuinigingen op subsidies waar zijn eerdere bondgenoot Elon Musk van profiteert. Musk was een grote financier van Trumps verkiezingscampagne en leidde de taskforce DOGE voor besparingen op overheidsuitgaven. Trump suggereert dat diezelfde instelling moet korten op overheidsgeld voor Musks bedrijven SpaceX en Tesla.
3 uur geledenIZMIR (ANP/AFP/RTR) - De politie heeft meer dan honderd mensen aangehouden in de Turkse stad Izmir. Het gaat onder meer om aanhangers van de belangrijkste Turkse oppositiepartij CHP. Volgens lokale media zijn 120 mensen opgepakt in het stadhuis. Omroep NTV spreekt van 157 aanhoudingen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De stemmingen in de Amerikaanse Senaat over Donald Trumps grote wet voor binnenlands beleid zijn nachtwerk geworden. De zogenoemde One Big Beautiful Bill Act omvat onder meer bezuinigingen op de sociale zekerheid en zorg en laat de staatsschuld in tien jaar oplopen met 3300 miljard dollar (2800 miljard euro).
5 uur geleden