Grieken blijven zoeken naar boot, ondanks kleine overlevingskans
PYLOS (ANP) - Hoewel de hoop om overlevenden te vinden is opgegeven, zoeken de Griekse autoriteiten naar eigen zeggen verder naar de slachtoffers van de scheepsramp. Voor de kust van de Peloponnesos worden nog altijd honderden mensen vermist.
De autoriteiten hebben een plan van aanpak voor dit soort rampen en dat wordt gewoon uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de Griekse kustwacht tegen omroep ERT. Er wordt nog altijd vanaf het water en uit de lucht gezocht naar sporen van het schip. De kustwacht weersprak de kritiek dat de autoriteiten te weinig gedaan hebben om de opvarende migranten te helpen voor het schip in de problemen raakte.
Het schip voer in internationale wateren, benadrukte de woordvoerder. Het gevaar voor de opvarenden zou op het moment dat de autoriteiten het schip in beeld kregen niet zo groot geweest zijn dat er ingegrepen mocht worden. Het feit dat het schip illegaal mensen vervoerde zou ook onvoldoende zijn. Het was volgens de kustwacht aan de opvarenden zelf om hulp te aanvaarden, maar die zou zijn afgeslagen. Toen het schip eenmaal in de problemen was geraakt, zou het snel gezonken zijn.
Honderden mensen
De kritiek op de Griekse autoriteiten kwam onder meer van hulporganisaties. Griekenland voert een streng asielbeleid en wordt zelfs beschuldigd van zogenoemde illegale pushbacks. Dat wil zeggen dat vluchtelingen bij aankomst in Griekenland niet de asielprocedure in gaan, maar het land uit worden gedreven. Een strenge aanpak leidt er volgens de organisaties alleen maar toe dat mensen meer risico's nemen.
Er zijn 78 doden gevonden en 104 mensen gered. Vermoedelijk waren er vele honderden mensen aan boord van de vissersboot, maar precieze aantallen ontbreken. Veel mensen zaten in het ruim. Negen Egyptische bemanningsleden in de leeftijd van 20 tot 40 jaar werden aangehouden op verdenking van onder meer mensensmokkel.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De invoering van de wet tegen ontbossing wordt uitgesteld tot 30 december 2026, zo heeft het Europees Parlement woensdag besloten. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. De ontbossingswet zou aanvankelijk op 1 januari 2025 ingaan.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.
40 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - Het dodental door een zeer grote brand in woontorens in Hongkong is opgelopen tot dertien. Ook raakten zeker vijftien personen ernstig gewond, bericht de krant South China Morning Post.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Het gaat om een wet die techbedrijven verplicht om verspreiding van beelden van kinderporno te voorkomen. Via de wet mogen nationale regeringen deze bedrijven verplichten materiaal van of de zoekmogelijkheid naar kinderporno van hun website te verwijderen. Doen ze dat niet, dan riskeren ze een boete.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.
3 uur geleden