Grieken blijven zoeken naar boot, ondanks kleine overlevingskans
PYLOS (ANP) - Hoewel de hoop om overlevenden te vinden is opgegeven, zoeken de Griekse autoriteiten naar eigen zeggen verder naar de slachtoffers van de scheepsramp. Voor de kust van de Peloponnesos worden nog altijd honderden mensen vermist.
De autoriteiten hebben een plan van aanpak voor dit soort rampen en dat wordt gewoon uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de Griekse kustwacht tegen omroep ERT. Er wordt nog altijd vanaf het water en uit de lucht gezocht naar sporen van het schip. De kustwacht weersprak de kritiek dat de autoriteiten te weinig gedaan hebben om de opvarende migranten te helpen voor het schip in de problemen raakte.
Het schip voer in internationale wateren, benadrukte de woordvoerder. Het gevaar voor de opvarenden zou op het moment dat de autoriteiten het schip in beeld kregen niet zo groot geweest zijn dat er ingegrepen mocht worden. Het feit dat het schip illegaal mensen vervoerde zou ook onvoldoende zijn. Het was volgens de kustwacht aan de opvarenden zelf om hulp te aanvaarden, maar die zou zijn afgeslagen. Toen het schip eenmaal in de problemen was geraakt, zou het snel gezonken zijn.
Honderden mensen
De kritiek op de Griekse autoriteiten kwam onder meer van hulporganisaties. Griekenland voert een streng asielbeleid en wordt zelfs beschuldigd van zogenoemde illegale pushbacks. Dat wil zeggen dat vluchtelingen bij aankomst in Griekenland niet de asielprocedure in gaan, maar het land uit worden gedreven. Een strenge aanpak leidt er volgens de organisaties alleen maar toe dat mensen meer risico's nemen.
Er zijn 78 doden gevonden en 104 mensen gered. Vermoedelijk waren er vele honderden mensen aan boord van de vissersboot, maar precieze aantallen ontbreken. Veel mensen zaten in het ruim. Negen Egyptische bemanningsleden in de leeftijd van 20 tot 40 jaar werden aangehouden op verdenking van onder meer mensensmokkel.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.
2 uur geledenMINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische Kinderrechtencommissariaat (KRC) waarschuwt dat in Brussel steeds meer kinderen op straat slapen. En de situatie wordt alleen maar erger, stelt de organisatie, die de toename verklaart door politieke beslissingen.
4 uur geleden