Grieken blijven zoeken naar boot, ondanks kleine overlevingskans
PYLOS (ANP) - Hoewel de hoop om overlevenden te vinden is opgegeven, zoeken de Griekse autoriteiten naar eigen zeggen verder naar de slachtoffers van de scheepsramp. Voor de kust van de Peloponnesos worden nog altijd honderden mensen vermist.
De autoriteiten hebben een plan van aanpak voor dit soort rampen en dat wordt gewoon uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de Griekse kustwacht tegen omroep ERT. Er wordt nog altijd vanaf het water en uit de lucht gezocht naar sporen van het schip. De kustwacht weersprak de kritiek dat de autoriteiten te weinig gedaan hebben om de opvarende migranten te helpen voor het schip in de problemen raakte.
Het schip voer in internationale wateren, benadrukte de woordvoerder. Het gevaar voor de opvarenden zou op het moment dat de autoriteiten het schip in beeld kregen niet zo groot geweest zijn dat er ingegrepen mocht worden. Het feit dat het schip illegaal mensen vervoerde zou ook onvoldoende zijn. Het was volgens de kustwacht aan de opvarenden zelf om hulp te aanvaarden, maar die zou zijn afgeslagen. Toen het schip eenmaal in de problemen was geraakt, zou het snel gezonken zijn.
Honderden mensen
De kritiek op de Griekse autoriteiten kwam onder meer van hulporganisaties. Griekenland voert een streng asielbeleid en wordt zelfs beschuldigd van zogenoemde illegale pushbacks. Dat wil zeggen dat vluchtelingen bij aankomst in Griekenland niet de asielprocedure in gaan, maar het land uit worden gedreven. Een strenge aanpak leidt er volgens de organisaties alleen maar toe dat mensen meer risico's nemen.
Er zijn 78 doden gevonden en 104 mensen gered. Vermoedelijk waren er vele honderden mensen aan boord van de vissersboot, maar precieze aantallen ontbreken. Veel mensen zaten in het ruim. Negen Egyptische bemanningsleden in de leeftijd van 20 tot 40 jaar werden aangehouden op verdenking van onder meer mensensmokkel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
15 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
16 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
17 uur geleden