Grieken blijven zoeken naar boot, ondanks kleine overlevingskans
PYLOS (ANP) - Hoewel de hoop om overlevenden te vinden is opgegeven, zoeken de Griekse autoriteiten naar eigen zeggen verder naar de slachtoffers van de scheepsramp. Voor de kust van de Peloponnesos worden nog altijd honderden mensen vermist.
De autoriteiten hebben een plan van aanpak voor dit soort rampen en dat wordt gewoon uitgevoerd, zegt een woordvoerder van de Griekse kustwacht tegen omroep ERT. Er wordt nog altijd vanaf het water en uit de lucht gezocht naar sporen van het schip. De kustwacht weersprak de kritiek dat de autoriteiten te weinig gedaan hebben om de opvarende migranten te helpen voor het schip in de problemen raakte.
Het schip voer in internationale wateren, benadrukte de woordvoerder. Het gevaar voor de opvarenden zou op het moment dat de autoriteiten het schip in beeld kregen niet zo groot geweest zijn dat er ingegrepen mocht worden. Het feit dat het schip illegaal mensen vervoerde zou ook onvoldoende zijn. Het was volgens de kustwacht aan de opvarenden zelf om hulp te aanvaarden, maar die zou zijn afgeslagen. Toen het schip eenmaal in de problemen was geraakt, zou het snel gezonken zijn.
Honderden mensen
De kritiek op de Griekse autoriteiten kwam onder meer van hulporganisaties. Griekenland voert een streng asielbeleid en wordt zelfs beschuldigd van zogenoemde illegale pushbacks. Dat wil zeggen dat vluchtelingen bij aankomst in Griekenland niet de asielprocedure in gaan, maar het land uit worden gedreven. Een strenge aanpak leidt er volgens de organisaties alleen maar toe dat mensen meer risico's nemen.
Er zijn 78 doden gevonden en 104 mensen gered. Vermoedelijk waren er vele honderden mensen aan boord van de vissersboot, maar precieze aantallen ontbreken. Veel mensen zaten in het ruim. Negen Egyptische bemanningsleden in de leeftijd van 20 tot 40 jaar werden aangehouden op verdenking van onder meer mensensmokkel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt er sterk over om de Verenigde Staten uit de NAVO terug te trekken, zegt hij tegen The Telegraph. De andere NAVO-landen hebben de VS te weinig geholpen bij de oorlog tegen Iran, stelt de president in de Britse krant.
31 minuten geledenORLANDO (ANP/AFP) - De verwachte lancering van de Artemis II-maanmissie trekt al veel bekijks in Florida. Daar moet vanaf het Kennedy Space Center de SLS-raket met het Orion-ruimtevaartuig vertrekken, de eerste bemande maanmissie in decennia. Het doel: in tien dagen een rondje om de maan vliegen, om daarna terug te keren naar de aarde. Op het nabijgelegen Cocoa Beach zijn al veel dagjesmensen die van plan zijn te gaan kijken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.
5 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.
10 uur geleden