Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen
OSLO (ANP/RTR) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft maandagochtend samen met tientallen andere activisten de toegang tot het Noorse ministerie van Energie geblokkeerd. Ze vinden het niet kunnen dat Noorwegen twee windmolenparken in beschermd gebied gewoon laat doordraaien, terwijl de rechter heeft geoordeeld dat het niet mag.
De windparken staan in Centraal-Noorwegen. In dat gebied leven ook de Samen, een van oorsprong nomadisch volk. Een klein aantal van de in totaal 100.000 Samen trekt nog steeds rond met kuddes rendieren. Daarmee proberen ze de eeuwenoude leefwijze van hun volk in ere te houden. Maar de windmolens maken de rendieren onrustig maken en verstoren die traditie.
Dat oordeelde de rechter in oktober 2021. Die zei dat de meer dan 150 windmolens ingaan tegen een VN-verdrag dat de rechten van volkeren als de Samen moet waarborgen. De turbines mogen daarom niet meer worden gebruikt. De Noorse overheid heeft de uitspraak naast zich neergelegd.
Solidariteit tonen
Thunberg wil met de actie haar solidariteit tonen met de Samen. "Noorwegen schendt de mensenrechten", aldus de activiste.
Inheemse volkeren zoals de Samen, die maar 5 procent uitmaken van de wereldbevolking, spelen een belangrijke rol in het tegengaan van de klimaatopwarming. Ze staan bekend als belangrijke hoeders van de biodiversiteit. Hoewel ze zelf amper CO2 uitstoten, wonen ze vaak in gebieden waar ze als eerste de effecten van de klimaatcrisis zien.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is aangekomen in Genève voor overleg over het stoppen van de oorlog in Oekraïne. Hij spreekt in de Zwitserse stad met Oekraïense en andere Europese functionarissen.
12 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een gouden zakhorloge van een passagier die stierf bij het zinken van de Titanic, is op een veiling verkocht voor bijna 1,8 miljoen pond (ruim 2 miljoen euro). Nog nooit eerder is zoveel betaald voor Titanic-memorabilia, aldus veilinghuis Henry Aldridge and Son Auctioneers.
58 minuten geledenHANOI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental door de zware overstromingen in Vietnam is opgelopen tot negentig, meldt de regering van het Aziatische land. Ook worden zeker twaalf mensen vermist. De hevige regenval in Vietnam houdt nog zeker aan tot en met dinsdag.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
14 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
16 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
16 uur geleden