Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen
OSLO (ANP/RTR) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft maandagochtend samen met tientallen andere activisten de toegang tot het Noorse ministerie van Energie geblokkeerd. Ze vinden het niet kunnen dat Noorwegen twee windmolenparken in beschermd gebied gewoon laat doordraaien, terwijl de rechter heeft geoordeeld dat het niet mag.
De windparken staan in Centraal-Noorwegen. In dat gebied leven ook de Samen, een van oorsprong nomadisch volk. Een klein aantal van de in totaal 100.000 Samen trekt nog steeds rond met kuddes rendieren. Daarmee proberen ze de eeuwenoude leefwijze van hun volk in ere te houden. Maar de windmolens maken de rendieren onrustig maken en verstoren die traditie.
Dat oordeelde de rechter in oktober 2021. Die zei dat de meer dan 150 windmolens ingaan tegen een VN-verdrag dat de rechten van volkeren als de Samen moet waarborgen. De turbines mogen daarom niet meer worden gebruikt. De Noorse overheid heeft de uitspraak naast zich neergelegd.
Solidariteit tonen
Thunberg wil met de actie haar solidariteit tonen met de Samen. "Noorwegen schendt de mensenrechten", aldus de activiste.
Inheemse volkeren zoals de Samen, die maar 5 procent uitmaken van de wereldbevolking, spelen een belangrijke rol in het tegengaan van de klimaatopwarming. Ze staan bekend als belangrijke hoeders van de biodiversiteit. Hoewel ze zelf amper CO2 uitstoten, wonen ze vaak in gebieden waar ze als eerste de effecten van de klimaatcrisis zien.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
2 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
10 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
11 uur geleden