Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen

Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen

OSLO (ANP/RTR) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft maandagochtend samen met tientallen andere activisten de toegang tot het Noorse ministerie van Energie geblokkeerd. Ze vinden het niet kunnen dat Noorwegen twee windmolenparken in beschermd gebied gewoon laat doordraaien, terwijl de rechter heeft geoordeeld dat het niet mag.

De windparken staan in Centraal-Noorwegen. In dat gebied leven ook de Samen, een van oorsprong nomadisch volk. Een klein aantal van de in totaal 100.000 Samen trekt nog steeds rond met kuddes rendieren. Daarmee proberen ze de eeuwenoude leefwijze van hun volk in ere te houden. Maar de windmolens maken de rendieren onrustig maken en verstoren die traditie.

Dat oordeelde de rechter in oktober 2021. Die zei dat de meer dan 150 windmolens ingaan tegen een VN-verdrag dat de rechten van volkeren als de Samen moet waarborgen. De turbines mogen daarom niet meer worden gebruikt. De Noorse overheid heeft de uitspraak naast zich neergelegd.

Solidariteit tonen

Thunberg wil met de actie haar solidariteit tonen met de Samen. "Noorwegen schendt de mensenrechten", aldus de activiste.

Inheemse volkeren zoals de Samen, die maar 5 procent uitmaken van de wereldbevolking, spelen een belangrijke rol in het tegengaan van de klimaatopwarming. Ze staan bekend als belangrijke hoeders van de biodiversiteit. Hoewel ze zelf amper CO2 uitstoten, wonen ze vaak in gebieden waar ze als eerste de effecten van de klimaatcrisis zien.

Meer uit Buitenland

Aanvallen Iran gaan door zolang nodig, aldus Israëlische minister

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse en Israëlische aanvallen tegen Iran zullen doorgaan "zolang als nodig is, totdat alle doelstellingen zijn bereikt", verklaarde de Israëlische defensieminister Israel Katz. Het is niet duidelijk welke doelen hij bedoelt. Katz benadrukte dat de aanvallen zware verliezen hebben toegebracht aan de Iraanse strijdkrachten en dat de Iraanse leiding is gevlucht, "als muizen de tunnels in".

1 uur geleden
Poolse OM opent onderzoek naar banden Epstein met mensenhandel

POLEN (ANP/AFP/RTR) - Het Poolse OM onderzoekt of er banden zijn tussen een internationale groep criminelen die wordt verdacht van mensenhandel en gedwongen prostitutie en de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.

1 uur geleden
Barbra Streisand krijgt ere-Palm op festival Cannes

CANNES (ANP) - Barbra Streisand krijgt dit jaar op het Filmfestival van Cannes een Gouden Palm voor haar volledige oeuvre en betekenis voor de filmwereld. Dat heeft het festival woensdag bekendgemaakt. De ereprijs wordt op 23 mei uitgereikt, op de slotavond van het evenement. Het is de eerste keer dat de 83-jarige Streisand te gast is op het festival.

2 uur geleden
Meloni: Iran mag niet beschikken over kernwapens

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran mag volgens de Italiaanse premier Giorgia Meloni niet beschikken over kernwapens, omdat dit ernstige gevolgen voor de internationale veiligheid zal hebben. Dat zei ze tegenover de Italiaanse senaat. Samen met de raketten die het land bezit en ontwikkelt, kan Iran volgens Meloni in de toekomst een bedreiging vormen voor Europa en daarmee Italië. Ze riep de oppositie daarom op haar regering te steunen wat betreft Iran, en zich achter de belangen van Italië te scharen.

2 uur geleden
EU-parlement wil eenheid over oorlog maar is verdeeld over koers

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijgroepen in het Europees Parlement hebben in een debat over de oorlog in het Midden-Oosten opgeroepen dat het belangrijk is om met één stem te spreken in de EU. "Met 27 verschillende stemmen worden we niet serieus genomen", zei Jeroen Lenaers, die met het CDA is aangesloten bij de grootste partij EVP.

3 uur geleden
Kremlin beticht VK van betrokkenheid bij aanval met Storm Shadow

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt het Verenigd Koninkrijk van betrokkenheid bij een Oekraïense aanval op Brjansk, een stad circa 350 kilometer ten zuidwesten van Moskou. Daarbij vielen dinsdag zeker zes doden en raakten tientallen mensen gewond.

3 uur geleden
Doden bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - Bij Israëlische aanvallen op het zuiden van Beiroet zijn woensdag zeker vier doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. De doden vielen bij een luchtaanval op een flatgebouw. Meerdere verdiepingen zijn daarbij volledig verwoest. Israël bevestigt bezig te zijn met aanvallen op de stad. Ook in het zuiden van Libanon en in de oostelijke Bekaa-vallei vonden bombardementen plaats.

3 uur geleden