Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen
OSLO (ANP/RTR) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft maandagochtend samen met tientallen andere activisten de toegang tot het Noorse ministerie van Energie geblokkeerd. Ze vinden het niet kunnen dat Noorwegen twee windmolenparken in beschermd gebied gewoon laat doordraaien, terwijl de rechter heeft geoordeeld dat het niet mag.
De windparken staan in Centraal-Noorwegen. In dat gebied leven ook de Samen, een van oorsprong nomadisch volk. Een klein aantal van de in totaal 100.000 Samen trekt nog steeds rond met kuddes rendieren. Daarmee proberen ze de eeuwenoude leefwijze van hun volk in ere te houden. Maar de windmolens maken de rendieren onrustig maken en verstoren die traditie.
Dat oordeelde de rechter in oktober 2021. Die zei dat de meer dan 150 windmolens ingaan tegen een VN-verdrag dat de rechten van volkeren als de Samen moet waarborgen. De turbines mogen daarom niet meer worden gebruikt. De Noorse overheid heeft de uitspraak naast zich neergelegd.
Solidariteit tonen
Thunberg wil met de actie haar solidariteit tonen met de Samen. "Noorwegen schendt de mensenrechten", aldus de activiste.
Inheemse volkeren zoals de Samen, die maar 5 procent uitmaken van de wereldbevolking, spelen een belangrijke rol in het tegengaan van de klimaatopwarming. Ze staan bekend als belangrijke hoeders van de biodiversiteit. Hoewel ze zelf amper CO2 uitstoten, wonen ze vaak in gebieden waar ze als eerste de effecten van de klimaatcrisis zien.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
6 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
7 uur geleden