Greta Thunberg protesteert tegen illegale windmolens in Noorwegen
OSLO (ANP/RTR) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft maandagochtend samen met tientallen andere activisten de toegang tot het Noorse ministerie van Energie geblokkeerd. Ze vinden het niet kunnen dat Noorwegen twee windmolenparken in beschermd gebied gewoon laat doordraaien, terwijl de rechter heeft geoordeeld dat het niet mag.
De windparken staan in Centraal-Noorwegen. In dat gebied leven ook de Samen, een van oorsprong nomadisch volk. Een klein aantal van de in totaal 100.000 Samen trekt nog steeds rond met kuddes rendieren. Daarmee proberen ze de eeuwenoude leefwijze van hun volk in ere te houden. Maar de windmolens maken de rendieren onrustig maken en verstoren die traditie.
Dat oordeelde de rechter in oktober 2021. Die zei dat de meer dan 150 windmolens ingaan tegen een VN-verdrag dat de rechten van volkeren als de Samen moet waarborgen. De turbines mogen daarom niet meer worden gebruikt. De Noorse overheid heeft de uitspraak naast zich neergelegd.
Solidariteit tonen
Thunberg wil met de actie haar solidariteit tonen met de Samen. "Noorwegen schendt de mensenrechten", aldus de activiste.
Inheemse volkeren zoals de Samen, die maar 5 procent uitmaken van de wereldbevolking, spelen een belangrijke rol in het tegengaan van de klimaatopwarming. Ze staan bekend als belangrijke hoeders van de biodiversiteit. Hoewel ze zelf amper CO2 uitstoten, wonen ze vaak in gebieden waar ze als eerste de effecten van de klimaatcrisis zien.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.
26 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.
2 uur geledenDERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische haven van Oost-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië zegt een aanval te hebben afgeslagen die vanuit Irak is uitgevoerd op een Amerikaanse basis. Onderminister van Defensie Sipan Hamo meldde dat vier drones waren gelanceerd vanuit het buurland.
4 uur geleden