Greta Thunberg praat in Kyiv over milieuschade door oorlog
KYIV (ANP/RTR) - De Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft donderdag in Kyiv een ontmoeting gehad met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ze spraken elkaar tijdens een overleg van een internationale werkgroep die zich zal bezighouden met Russische milieumisdaden.
Onder meer de verwoesting van de Kachovka-stuwdam in Oekraïne werd besproken. De president stelt dat de "Russische terroristische aanval" heeft geleid tot de "grootste ecocide in Europa in decennia". Met ecocide wordt het moedwillig vernietigen van de natuur bedoeld.
Thunberg reageerde kritisch op de internationale reactie op de damdoorbraak in juni, waardoor grote stukken land onder water kwamen te staan. "Ik denk dat de reactie van de wereld op deze ecocide niet voldoende was", zei ze. "We moeten er luider over praten, we moeten het bewustzijn vergroten over wat er is gebeurd."
Bij het overleg waren naast Thunberg ook de Zweedse oud-vicepremier Margot Wallström, de Ierse oud-president Mary Robinson en Heidi Hautala, de Finse vicevoorzitter van het Europees Parlement. De werkgroep, waar ook de Oekraïense autoriteiten aan zullen deelnemen, zal zich over de milieuschade buigen en mechanismen ontwikkelen om Rusland ter verantwoording te roepen.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
10 uur geleden