Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greta Thunberg praat in Kyiv over milieuschade door oorlog

Greta Thunberg praat in Kyiv over milieuschade door oorlog

KYIV (ANP/RTR) - De Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft donderdag in Kyiv een ontmoeting gehad met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ze spraken elkaar tijdens een overleg van een internationale werkgroep die zich zal bezighouden met Russische milieumisdaden.

Onder meer de verwoesting van de Kachovka-stuwdam in Oekraïne werd besproken. De president stelt dat de "Russische terroristische aanval" heeft geleid tot de "grootste ecocide in Europa in decennia". Met ecocide wordt het moedwillig vernietigen van de natuur bedoeld.

Thunberg reageerde kritisch op de internationale reactie op de damdoorbraak in juni, waardoor grote stukken land onder water kwamen te staan. "Ik denk dat de reactie van de wereld op deze ecocide niet voldoende was", zei ze. "We moeten er luider over praten, we moeten het bewustzijn vergroten over wat er is gebeurd."

Bij het overleg waren naast Thunberg ook de Zweedse oud-vicepremier Margot Wallström, de Ierse oud-president Mary Robinson en Heidi Hautala, de Finse vicevoorzitter van het Europees Parlement. De werkgroep, waar ook de Oekraïense autoriteiten aan zullen deelnemen, zal zich over de milieuschade buigen en mechanismen ontwikkelen om Rusland ter verantwoording te roepen.

Meer uit Buitenland

IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

26 minuten geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

30 minuten geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

32 minuten geleden
Israël bouwt nieuwe woningen in nederzettingen op Westoever

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.

1 uur geleden
Rechter gelast opnieuw openbaring geheime stukken in Epstein-zaak

NEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.

1 uur geleden
Brussel wil met plan veto over Russische tegoeden omzeilen

BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.

1 uur geleden
Oekraïne gaat eerst met VS praten over wederopbouw en economie

KYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.

2 uur geleden