Greta Thunberg opgepakt in Noorwegen tijdens windmolenprotest
OSLO (ANP/RTR) - De Noorse politie heeft woensdag de Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg opgepakt. Ze werd kort vastgehouden omdat ze samen met andere activisten de ingang van het ministerie van Financiën in Oslo blokkeerde.
Thunberg protesteert al een aantal dagen tegen windmolenparken in Centraal-Noorwegen, een gebied waar ook de Samen leven, een van oorsprong nomadisch volk. De Noorse rechter oordeelde in 2021 dat de windparken de rechten van de Samen schenden. Een deel van dat volk trekt nog altijd rond met kuddes rendieren, maar door de windmolens worden die dieren onrustig.
Zestien maanden na de uitspraak van de rechter, zijn de windmolens nog altijd niet weggehaald, tot onvrede van Thunberg en andere activisten. De afgelopen dagen hebben ze de ingangen van meerdere overheidsgebouwen geblokkeerd met de eis dat de windmolens verwijderd worden. Thunberg zei eerder al dat ze zo haar solidariteit met de Samen wil tonen. "Noorwegen schendt de mensenrechten."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Onderhandelaars van Iran en de Verenigde Staten zijn het eens over een verlenging van het bestand en het starten van onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran, meldt Axios op basis van Amerikaanse bronnen. Volgens de nieuwssite moet het akkoord nog wel worden ondertekend door zowel de Amerikaanse president Donald Trump als de Iraanse leiders.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan de toegang van Iraanse luchtvaartmaatschappijen tot landingsplaatsen, tankstations en ticketverkopen blokkeren. Dat meldt de Amerikaanse financiënminister Scott Bessent op X, zonder verder in detail te treden. Volgens Bessent storten de Iraanse economie en munt in door de economische campagne tegen het land.
3 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.
5 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.
5 uur geleden