Greta Thunberg opgepakt in Noorwegen tijdens windmolenprotest
OSLO (ANP/RTR) - De Noorse politie heeft woensdag de Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg opgepakt. Ze werd kort vastgehouden omdat ze samen met andere activisten de ingang van het ministerie van Financiën in Oslo blokkeerde.
Thunberg protesteert al een aantal dagen tegen windmolenparken in Centraal-Noorwegen, een gebied waar ook de Samen leven, een van oorsprong nomadisch volk. De Noorse rechter oordeelde in 2021 dat de windparken de rechten van de Samen schenden. Een deel van dat volk trekt nog altijd rond met kuddes rendieren, maar door de windmolens worden die dieren onrustig.
Zestien maanden na de uitspraak van de rechter, zijn de windmolens nog altijd niet weggehaald, tot onvrede van Thunberg en andere activisten. De afgelopen dagen hebben ze de ingangen van meerdere overheidsgebouwen geblokkeerd met de eis dat de windmolens verwijderd worden. Thunberg zei eerder al dat ze zo haar solidariteit met de Samen wil tonen. "Noorwegen schendt de mensenrechten."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De hoeveelheid warmte die door de aarde wordt vastgehouden heeft in 2025 een recordniveau bereikt, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties maandag. Volgens de organisatie kunnen de gevolgen van die opwarming duizenden jaren aanhouden.
28 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) zegt dat het maandagochtend aanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran. "De IDF is begonnen met een grootschalige golf van aanvallen gericht op de infrastructuur van het Iraanse terreurregime in Teheran", meldt de legertop op Telegram.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De linkse Emmanuel Grégoire heeft zondagavond voor het stadhuis van Parijs zijn aanhangers toegesproken na zijn winst bij de burgemeestersverkiezingen in de Franse hoofdstad, meldt de Franse krant Le Monde. Grégoire versloeg de conservatieve oud-minister Rachida Dati. Daarmee verlengde hij de kwart eeuw durende heerschappij van de socialisten in de Franse hoofdstad.
3 uur geledenLJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
16 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
17 uur geleden