Greta Thunberg hekelt klimaattop en gastland Azerbeidzjan
LONDEN (ANP) - Klimaatactivist Greta Thunberg heeft geen goed woord over voor de klimaattop in Bakoe en al helemaal niet voor gastland Azerbeidzjan. "Terwijl de klimaatcrisis en humanitaire crisis snel escaleren, organiseert een oliestaat zonder respect voor mensenrechten de COP29", schampert de bekende Zweedse in een opiniestuk in The Guardian.
Thunberg vindt de zogeheten Conferences of the Parties (COP's) een vorm van "groenwassen", waarop landen toedekken dat ze te weinig doen om de planeet leefbaar te houden. Tegelijkertijd probeert het gastland volgens haar zijn imago "wit te wassen" met de VN-conferentie. "Maar vergis je niet: het is een repressieve staat die wordt beschuldigd van etnische zuiveringen", schrijft Thunberg. Dat Azerbeidzjan het thema "vrede" tijdens de top promoot, noemt ze "een soort duistere grap".
De activiste wijst onder meer op het gedwongen vertrek van Armeense inwoners van de regio Nagorno-Karabach, die vorig jaar door het Azerbeidzjaanse leger definitief werd ingelijfd na een decennialange strijd. Ze haalt ook rapporten van mensenrechtenorganisaties aan over onderdrukking van de oppositie in het land.
"De klimaatcrisis draait net zozeer om het beschermen van mensenrechten als om het beschermen van het klimaat en de biodiversiteit", vindt Thunberg. "Je kunt niet zeggen dat je geeft om klimaatrechtvaardigheid, als je het lijden van onderdrukte en gekoloniseerde mensen negeert."
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben na wrakstukken ook een lichaam gevonden na een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Er wordt nog gezocht naar de negen andere inzittenden.
13 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stelt dat een Amerikaanse inval in Groenland de Russische president Vladimir Poetin "de gelukkigste man op aarde" zou maken. Dat heeft hij gezegd tegen het Spaanse dagblad La Vanguardia.
59 minuten geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.
1 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.
3 uur geleden