Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greta Thunberg hekelt klimaattop en gastland Azerbeidzjan

Greta Thunberg hekelt klimaattop en gastland Azerbeidzjan

LONDEN (ANP) - Klimaatactivist Greta Thunberg heeft geen goed woord over voor de klimaattop in Bakoe en al helemaal niet voor gastland Azerbeidzjan. "Terwijl de klimaatcrisis en humanitaire crisis snel escaleren, organiseert een oliestaat zonder respect voor mensenrechten de COP29", schampert de bekende Zweedse in een opiniestuk in The Guardian.

Thunberg vindt de zogeheten Conferences of the Parties (COP's) een vorm van "groenwassen", waarop landen toedekken dat ze te weinig doen om de planeet leefbaar te houden. Tegelijkertijd probeert het gastland volgens haar zijn imago "wit te wassen" met de VN-conferentie. "Maar vergis je niet: het is een repressieve staat die wordt beschuldigd van etnische zuiveringen", schrijft Thunberg. Dat Azerbeidzjan het thema "vrede" tijdens de top promoot, noemt ze "een soort duistere grap".

De activiste wijst onder meer op het gedwongen vertrek van Armeense inwoners van de regio Nagorno-Karabach, die vorig jaar door het Azerbeidzjaanse leger definitief werd ingelijfd na een decennialange strijd. Ze haalt ook rapporten van mensenrechtenorganisaties aan over onderdrukking van de oppositie in het land.

"De klimaatcrisis draait net zozeer om het beschermen van mensenrechten als om het beschermen van het klimaat en de biodiversiteit", vindt Thunberg. "Je kunt niet zeggen dat je geeft om klimaatrechtvaardigheid, als je het lijden van onderdrukte en gekoloniseerde mensen negeert."

Meer uit Buitenland

Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

59 minuten geleden
Rusland arresteert derde verdachte voor aanslag op topmilitair

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.

1 uur geleden
Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

1 uur geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

1 uur geleden
Europees Parlement stemt voor strengere asielregels

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.

1 uur geleden
Oppositie ziet 'uitstel van executie' voor geplaagde Starmer

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.

1 uur geleden
VN-mensenrechtenchef waarschuwt voor gevechten in Ethiopië

MEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.

2 uur geleden