
Greta Thunberg belooft 'scheldwoordneutraal' te worden
GLASGOW (ANP) - Klimaatactiviste Greta Thunberg heeft beloofd dat ze "scheldwoordneutraal" zal worden. Ze deed die toezegging op Twitter nadat was gefilmd hoe ze "je kan die klimaatcrisis in je reet steken" scandeerde tijdens een manifestatie in een park in Glasgow, waar klimaattop COP26 wordt gehouden. Scheldwoordneutraal is een knipoog naar klimaatneutraal.
Thunberg verzekerde haar 5 miljoen volgers op Twitter woensdag dat ze haar leven zal beteren. "Mocht ik toch iets ongepast zeggen, dan beloof ik dat te compenseren met een aardige uitspraak", grapte ze. De Zweedse tiener zei niet waarom ze haar taalgebruik zou moeten aanpassen, maar Britse media legden een verband met de kritiek die ze kreeg na de filmopname in het park. Die beelden zijn via sociale media miljoenen keren bekeken.
De 18-jarige Thunberg behoort tot de bekendste klimaatactivisten ter wereld. Ze reisde naar Schotland voor klimaattop COP26, hoewel ze daar naar eigen zeggen niet officieel voor was uitgenodigd. Thunberg is uitgesproken kritisch over het internationale klimaatbeleid. Ze heeft gezegd dat conferenties als COP26 alleen tot echte verandering kunnen leiden als vanuit de bevolking grote druk wordt uitgeoefend.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De schending van het Poolse luchtruim door Russische drones vorige week was "een opzettelijke daad van Rusland om angst te zaaien", zei de Poolse minister Ignacy Niemczycki (Europese Zaken) dinsdag. Het ging om negentien drones waarvan sommige vanuit Belarus zijn gelanceerd, zei hij voor het begin van de vergadering met EU-ministers.
7 minuten geledenGENEVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft de Israëlische aanval op Hamas in Qatar veroordeeld. Dat deed hij bij het begin van het spoeddebat over het onderwerp in de VN-Mensenrechtenraad.
20 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Het herstel van de ozonlaag verloopt voorspoedig, stelt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) tevreden vast. Het gat in de beschermende laag, die de uv-straling van de zon dempt en daarmee essentieel is voor iedereen op aarde, was vorig jaar aanzienlijk kleiner dan in de jaren daarvoor. Dat komt op de korte termijn deels door natuurlijke schommelingen, maar op de lange termijn is het vooral te danken aan internationale afspraken over het uitfaseren van stoffen als cfk's.
21 minuten geledenKYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zijn er sinds het begin van september meer dan 3500 Russische drones afgevuurd op het land. Net als bijna 190 raketten, schrijft Zelensky op X. Ook in de nacht van maandag op dinsdag vonden er aanvallen plaats. Onder andere in Zaporizja en de regio Mykolajiv, in het zuiden van het land.
39 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje heeft zijn warmste zomer ooit achter de rug sinds het begin van de metingen. De gemiddelde temperatuur (dag en nacht) kwam uit op 24,2 graden, een fractie warmer dan in het vorige recordjaar 2022. Op diverse plaatsen in het zuiden werden uitschieters van boven de 45 graden geregistreerd. Meteorologisch instituut AEMET maakte dinsdag de balans op.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een functionaris van de Israëlische krijgsmacht (IDF) stelt dat rekening wordt gehouden met 2000 tot 3000 militanten van Hamas in Gaza-Stad. De IDF is daar begonnen met een grondoffensief.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is door de grootschalige Russische agressieoorlog tegen Oekraïne een "geopolitieke noodzaak" geworden. Dat zei de Deense minister Marie Bjerre (Europese Zaken) dinsdag. "We moeten doorgaan met uitbreiding voor een sterkere en veiligere EU. En dat is precies waarom uitbreiding een topprioriteit is voor het Deense EU-voorzitterschap", zei ze op een persconferentie na afloop van nieuwe toetredingsbesprekingen met Albanië.
1 uur geleden