Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

BRUSSEL (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot Schengen is geregeld. De EU-ministers zijn donderdag akkoord gegaan met het afschaffen van de interne landsgrenzen met en tussen Bulgarije en Roemenië per 1 januari 2025.

Het heeft lang geduurd voordat de twee EU-lidstaten ook volledig tot Schengen mochten toetreden. Nederland en Oostenrijk waren lang de grootste tegenstanders daarvan. Uiteindelijk was Oostenrijk het laatste land dat zijn verzet opgaf. De PVV probeerde minister Marjolein Faber woensdag te bewegen alsnog tegen de toetreding te stemmen, maar dat wilde ze niet.

"Deze stap komt niet alleen de Bulgaarse en Roemeense burgers ten goede, maar ook de EU als geheel", zei Sándor Pintér, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken.

Bezwaar

Diverse EU-ministers hamerden voor het begin van de vergadering op het belang van het bewaken van de buitengrenzen van de EU. Dat staat donderdag ook op de agenda in Brussel. "Daarom is het ook belangrijk dat Roemenië en Bulgarije volwaardig lid worden van het Schengengebied", zei de Luxemburgse minister van Binnenlandse Zaken Léon Gloden.

De controles aan de binnengrenzen moeten worden afgeschaft, vindt hij. Nederland is daar maandag mee gestart. Duitsland is al langer bezig en wil de grenscontroles verlengen, ook die aan de grens met Luxemburg.

Als Duitsland tot verlenging besluit, gaat Luxemburg bij de Europese Commissie bezwaar aantekenen, zei Gloden. "Elke dag komen 225.000 forenzen naar Luxemburg. Alleen al uit Duitsland komen dagelijks 55.000 mensen naar Luxemburg om er te werken. Het is voor ons belangrijk dat er geen grenscontroles zijn. We kunnen deze controles niet accepteren."

Meer uit Buitenland

Thailand en Cambodja ondertekenen 'onmiddellijk' staakt-het-vuren

Phnom Penh (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend, meldt het Cambodjaanse ministerie van Defensie. De landen hebben drie dagen onderhandeld over een wapenstilstand en zijn al weken verwikkeld in hevige grensconflicten.

4 minuten geleden
Rusland voert raketaanval uit op Kyiv

WARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.

10 minuten geleden
Trump tegen erkenning van Somaliland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.

3 uur geleden
Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

7 uur geleden
Trump: Zelensky heeft niets totdat ik akkoord ga

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.

9 uur geleden
Zelensky zegt 'klaar' te zijn voor referendum over vredesplan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.

12 uur geleden
Russen: laatste stap nodig voor oplossing Oekraïne-conflict

MOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.

13 uur geleden