Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

BRUSSEL (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot Schengen is geregeld. De EU-ministers zijn donderdag akkoord gegaan met het afschaffen van de interne landsgrenzen met en tussen Bulgarije en Roemenië per 1 januari 2025.

Het heeft lang geduurd voordat de twee EU-lidstaten ook volledig tot Schengen mochten toetreden. Nederland en Oostenrijk waren lang de grootste tegenstanders daarvan. Uiteindelijk was Oostenrijk het laatste land dat zijn verzet opgaf. De PVV probeerde minister Marjolein Faber woensdag te bewegen alsnog tegen de toetreding te stemmen, maar dat wilde ze niet.

"Deze stap komt niet alleen de Bulgaarse en Roemeense burgers ten goede, maar ook de EU als geheel", zei Sándor Pintér, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken.

Bezwaar

Diverse EU-ministers hamerden voor het begin van de vergadering op het belang van het bewaken van de buitengrenzen van de EU. Dat staat donderdag ook op de agenda in Brussel. "Daarom is het ook belangrijk dat Roemenië en Bulgarije volwaardig lid worden van het Schengengebied", zei de Luxemburgse minister van Binnenlandse Zaken Léon Gloden.

De controles aan de binnengrenzen moeten worden afgeschaft, vindt hij. Nederland is daar maandag mee gestart. Duitsland is al langer bezig en wil de grenscontroles verlengen, ook die aan de grens met Luxemburg.

Als Duitsland tot verlenging besluit, gaat Luxemburg bij de Europese Commissie bezwaar aantekenen, zei Gloden. "Elke dag komen 225.000 forenzen naar Luxemburg. Alleen al uit Duitsland komen dagelijks 55.000 mensen naar Luxemburg om er te werken. Het is voor ons belangrijk dat er geen grenscontroles zijn. We kunnen deze controles niet accepteren."

Meer uit Buitenland

Rutte en NAVO-landen houden eerste NAVO-Oekraïne-raad in Kyiv

KYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.

1 uur geleden
Zelensky meldt aanvallen op olie en basis Sint-Petersburg

SINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.

2 uur geleden
Luchthaven Koeweit gesloten na schade door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.

3 uur geleden
Trump steunt rechtse presidentskandidaat in Colombia

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.

7 uur geleden
Nederlandse viroloog in VS aangeklaagd voor invoer mpox-virus

DETROIT (ANP) - De Nederlandse viroloog Vincent Munster is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het binnensmokkelen van flesjes met gedeactiveerd mpox-virus (voorheen 'apenpokken') vanuit de Democratische Republiek Congo (DRC), en het daarover liegen tijdens verhoren door onderzoekers op een luchthaven in Detroit. Dat melden een Amerikaanse rechtbank en de FBI.

7 uur geleden
Iran vuurt raketten af op Koeweit en Bahrein, VS slaan terug

TEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.

9 uur geleden
Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

20 uur geleden