Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open
BRUSSEL (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot Schengen is geregeld. De EU-ministers zijn donderdag akkoord gegaan met het afschaffen van de interne landsgrenzen met en tussen Bulgarije en Roemenië per 1 januari 2025.
Het heeft lang geduurd voordat de twee EU-lidstaten ook volledig tot Schengen mochten toetreden. Nederland en Oostenrijk waren lang de grootste tegenstanders daarvan. Uiteindelijk was Oostenrijk het laatste land dat zijn verzet opgaf. De PVV probeerde minister Marjolein Faber woensdag te bewegen alsnog tegen de toetreding te stemmen, maar dat wilde ze niet.
"Deze stap komt niet alleen de Bulgaarse en Roemeense burgers ten goede, maar ook de EU als geheel", zei Sándor Pintér, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken.
Bezwaar
Diverse EU-ministers hamerden voor het begin van de vergadering op het belang van het bewaken van de buitengrenzen van de EU. Dat staat donderdag ook op de agenda in Brussel. "Daarom is het ook belangrijk dat Roemenië en Bulgarije volwaardig lid worden van het Schengengebied", zei de Luxemburgse minister van Binnenlandse Zaken Léon Gloden.
De controles aan de binnengrenzen moeten worden afgeschaft, vindt hij. Nederland is daar maandag mee gestart. Duitsland is al langer bezig en wil de grenscontroles verlengen, ook die aan de grens met Luxemburg.
Als Duitsland tot verlenging besluit, gaat Luxemburg bij de Europese Commissie bezwaar aantekenen, zei Gloden. "Elke dag komen 225.000 forenzen naar Luxemburg. Alleen al uit Duitsland komen dagelijks 55.000 mensen naar Luxemburg om er te werken. Het is voor ons belangrijk dat er geen grenscontroles zijn. We kunnen deze controles niet accepteren."
Meer uit Buitenland
LONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz komen vrijdag bijeen. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Onderhandelaars uit Iran en de VS zouden later deze week terug kunnen keren naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor hervatting van hun overleg. Het persbureau Reuters meldt dit van verschillende bronnen te hebben gehoord.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, is dinsdag bij het gesprek tussen Libanon en Israël. CNN meldt dat op basis van een bron binnen het ministerie. De Israëlische ambassadeur in de VS, Yechiel Leiter, ontmoet dan in Washington de Libanese ambassadeur in de VS, Nada Hamadeh.
6 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping wil de banden met Spanje aanhalen, zei hij dinsdag tijdens een bezoek van de Spaanse premier Pedro Sánchez aan Beijing. Volgens Chinese staatsmedia beloofden beide leiders de samenwerking tussen de landen te verdiepen, te midden van wat Xi een "afbrokkelende wereldorde" noemde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance zegt tegen Fox News dat Iran aan zet is in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Vance leidde afgelopen weekend in Pakistan de Amerikaanse delegatie die met Iran onderhandelde. Dat overleg eindigde in een patstelling.
10 uur geleden