Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

Grenzen met Bulgarije en Roemenië gaan op 1 januari open

BRUSSEL (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot Schengen is geregeld. De EU-ministers zijn donderdag akkoord gegaan met het afschaffen van de interne landsgrenzen met en tussen Bulgarije en Roemenië per 1 januari 2025.

Het heeft lang geduurd voordat de twee EU-lidstaten ook volledig tot Schengen mochten toetreden. Nederland en Oostenrijk waren lang de grootste tegenstanders daarvan. Uiteindelijk was Oostenrijk het laatste land dat zijn verzet opgaf. De PVV probeerde minister Marjolein Faber woensdag te bewegen alsnog tegen de toetreding te stemmen, maar dat wilde ze niet.

"Deze stap komt niet alleen de Bulgaarse en Roemeense burgers ten goede, maar ook de EU als geheel", zei Sándor Pintér, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken.

Bezwaar

Diverse EU-ministers hamerden voor het begin van de vergadering op het belang van het bewaken van de buitengrenzen van de EU. Dat staat donderdag ook op de agenda in Brussel. "Daarom is het ook belangrijk dat Roemenië en Bulgarije volwaardig lid worden van het Schengengebied", zei de Luxemburgse minister van Binnenlandse Zaken Léon Gloden.

De controles aan de binnengrenzen moeten worden afgeschaft, vindt hij. Nederland is daar maandag mee gestart. Duitsland is al langer bezig en wil de grenscontroles verlengen, ook die aan de grens met Luxemburg.

Als Duitsland tot verlenging besluit, gaat Luxemburg bij de Europese Commissie bezwaar aantekenen, zei Gloden. "Elke dag komen 225.000 forenzen naar Luxemburg. Alleen al uit Duitsland komen dagelijks 55.000 mensen naar Luxemburg om er te werken. Het is voor ons belangrijk dat er geen grenscontroles zijn. We kunnen deze controles niet accepteren."

Meer uit Buitenland

Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

5 minuten geleden
Rusland haalt ambassadeur Armenië terug om banden van land met EU

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.

12 minuten geleden
Karkas bultrug Timmy op land getrokken in Denemarken

ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.

45 minuten geleden
Israël kondigt nieuwe aanvallen in Zuid-Libanon aan

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft nieuwe aanvallen op Zuid-Libanon aangekondigd. Volgens Israël heeft Hezbollah het staakt-het-vuren geschonden en worden daarom doelen van die militante beweging aangevallen.

1 uur geleden
Risico voor nieuwe reddingspoging in grot Laos nu te groot

VIENTIANE (ANP/DPA) - De vier goudzoekers die vastzitten in een overstroomde grot in Laos moeten waarschijnlijk nog langer wachten op hun redding. Vrijdag werd een persoon bevrijd, maar volgens de reddingswerkers is het risico op dit moment te groot om een nieuwe poging te ondernemen.

2 uur geleden
Arts: Trump verkeert nog altijd in uitstekende gezondheid

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is nog steeds in uitstekende gezondheid. Dat zegt zijn arts in een verklaring die vrijdag door het Witte Huis is uitgegeven.

3 uur geleden
Trump wil Iran-deal alleen onder eigen voorwaarden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.

9 uur geleden