Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grenswacht Rusland meldt gevecht met saboteurs bij grens Oekraïne

Grenswacht Rusland meldt gevecht met saboteurs bij grens Oekraïne

DONETSK/MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische grenswacht heeft bericht dat er aan de grens met Oekraïne bij gevechten vijf doden zijn gevallen. Russische media meldden op basis van de grensbewakers dat twee Oekraïense voertuigen de Russische grens bij Mitjakinskaja naderden om "saboteurs en verkenners" af te zetten op Russisch grondgebied. De grenswacht zegt dit te hebben voorkomen. De vijf doden zouden allen leden zijn van de groep "saboteurs en verkenners". Eén van hen is door de Russische grenswacht gevangen genomen. Het zou volgens de Russische inlichtingendienst gaan om een groep Oekraïense militairen.

De Oekraïense regering noemt de melding 'fake news' en stelt dat er in de streek van Mitjakinskaja helemaal geen Oekraïense militairen zijn. Eerder op de dag maakte Rusland de verwoesting bekend van een 'grenspost' door vuur vanaf Oekraïens grondgebied. Het getroffen bouwwerk lijkt op een voor de media verspreide afbeelding op een afgelegen boshut. Niemand raakte gewond.

De spanningen lopen snel op in het oosten van Oekraïne. Washington en Londen beschuldigen Rusland er al enige tijd van bezig te zijn met operaties onder valse vlag die als excuus moeten dienen voor militair ingrijpen in Oekraïne.

Denis Poesjilin

De leider van het Oost-Oekraïense Donetsk, Denis Poesjilin, heeft alle weerbare mannen opgeroepen zich voor militaire dienst te melden om te vechten tegen het Oekraïense leger. Hij zegt dat zijn in 2014 uitgeroepen republiek onder vuur ligt van Oekraïense militaire eenheden of milities. De Oekraïense regering stelt dat de strijdkrachten helemaal geen aanvallen doen op de afgescheiden republieken in het oosten.

De leiders van de afgescheiden regio's Donetsk en Loehansk, Poesjilin en Leonid Pasetsjnik, hebben erop aangedrongen dat president Vladimir Poetin van Rusland de onafhankelijkheid van hun 'volksrepublieken' erkent. Poetin heeft dat naar eigen zeggen in overweging genomen.

Actieve milities

Wie op wie schiet is moeilijk te achterhalen. Er zijn aan beide zijden milities actief. Ook wordt de inzet van huurlingen gemeld. In oktober kregen Oekraïense commandanten van het regeringsleger van legerchef Aleksander Pavljoek te horen dat ze zelf mogen bepalen wanneer ze denken dat het nodig is het vuur te openen. Dit is in strijd met de wapenstilstandsakkoorden die in 2015 in Minsk gesloten zijn. In de afgescheiden regio's zijn er volgens de plaatselijke autoriteiten door beschietingen uit Oekraïne twee doden gevallen en beschadigingen veroorzaakt aan onder meer een gemaal en een energiecentrale.

De tweede man van de volksmilitie van Donetsk, Edoeard Basoerin, zei tegen Russische media dat morele steun uit Rusland het belangrijkst is, maar hij zei dat de volksrepubliek Donetsk ook financiële en militaire hulp van Rusland nodig heeft.

Meer uit Buitenland

Witte Huis verwerpt kritiek op Trumps uitspraken over NAVO

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.

1 uur geleden
Californië sluit zich aan bij VN-netwerk na vertrek VS uit WHO

SACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.

2 uur geleden
Ondanks vrieskou duizenden bij mars tegen ICE in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.

4 uur geleden
Politico: Trump overweegt zeeblokkade bij Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.

5 uur geleden
Deense premier in Groenland voor steun in 'moeilijke tijd'

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.

9 uur geleden
Spaanse aanklager seponeert misbruikzaak Julio Iglesias

MADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.

9 uur geleden
Britse premier laakt Trumps uitspraken over NAVO in Afghanistan

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.

9 uur geleden