Grensovergang Rafah tussen Gaza en Egypte na maanden weer open
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Rafah-grensovergang is voor het eerst in maanden weer geopend zodat zieke en gewonde Palestijnen de Gazastrook kunnen verlaten. De autoriteiten in het gebied zeggen dat vijftig patiënten de grens met Egypte zijn overgestoken.
Onder de eerste patiënten die vertrokken waren kinderen met kanker en hartproblemen. Vanuit de gezondheidsautoriteiten in Gaza klinkt wel de kritiek dat momenteel een te beperkt aantal patiënten toestemming krijgt om naar het buitenland te vertrekken.
"Uit de medische dossiers zijn er vijftig goedgekeurd door Egypte. We hopen dat het er meer worden", zei topfunctionaris Mohammed Zaqout volgens persbureau AFP. "We hebben nu 6000 gevallen klaar om overgeplaatst te worden. En meer dan 12.000 gevallen die dringend behandeling nodig hebben."
Bezetting grensovergang
De Egyptische televisie toonde beelden van de patiënten die de grens bij Rafah al mochten oversteken. Zij arriveerden in ambulances van de Palestijnse Rode Halve Maan. Eenmaal in Egypte reisden de patiënten verder in Egyptische ziekenwagens.
Rafah verbindt de Gazastrook met Egypte en wordt gezien als de belangrijkste toegangspoort naar het Palestijnse kustgebied, dat verder grenst aan Israël. De Israëlische krijgsmacht kreeg de Palestijnse kant van de grensovergang afgelopen mei in handen tijdens een offensief tegen Hamas.
EU-missie heengezonden
De EU heeft een missie naar de grensovergang gestuurd om Palestijns personeel daar te ondersteunen, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. Dat gebeurt volgens Kallas op verzoek van zowel Israël als de Palestijnen. "Europa is hier om te helpen", schreef ze.
Rafah gold voorheen als een belangrijke doorvoerroute voor humanitaire hulpgoederen. Bij het sluiten van een bestand was vorige maand afgesproken dat de grenspost zou heropenen nadat de laatste vrouwelijke gijzelaar was vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
5 uur geleden