Grensovergang Rafah tussen Gaza en Egypte na maanden weer open
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Rafah-grensovergang is voor het eerst in maanden weer geopend zodat zieke en gewonde Palestijnen de Gazastrook kunnen verlaten. De autoriteiten in het gebied zeggen dat vijftig patiënten de grens met Egypte zijn overgestoken.
Onder de eerste patiënten die vertrokken waren kinderen met kanker en hartproblemen. Vanuit de gezondheidsautoriteiten in Gaza klinkt wel de kritiek dat momenteel een te beperkt aantal patiënten toestemming krijgt om naar het buitenland te vertrekken.
"Uit de medische dossiers zijn er vijftig goedgekeurd door Egypte. We hopen dat het er meer worden", zei topfunctionaris Mohammed Zaqout volgens persbureau AFP. "We hebben nu 6000 gevallen klaar om overgeplaatst te worden. En meer dan 12.000 gevallen die dringend behandeling nodig hebben."
Bezetting grensovergang
De Egyptische televisie toonde beelden van de patiënten die de grens bij Rafah al mochten oversteken. Zij arriveerden in ambulances van de Palestijnse Rode Halve Maan. Eenmaal in Egypte reisden de patiënten verder in Egyptische ziekenwagens.
Rafah verbindt de Gazastrook met Egypte en wordt gezien als de belangrijkste toegangspoort naar het Palestijnse kustgebied, dat verder grenst aan Israël. De Israëlische krijgsmacht kreeg de Palestijnse kant van de grensovergang afgelopen mei in handen tijdens een offensief tegen Hamas.
EU-missie heengezonden
De EU heeft een missie naar de grensovergang gestuurd om Palestijns personeel daar te ondersteunen, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. Dat gebeurt volgens Kallas op verzoek van zowel Israël als de Palestijnen. "Europa is hier om te helpen", schreef ze.
Rafah gold voorheen als een belangrijke doorvoerroute voor humanitaire hulpgoederen. Bij het sluiten van een bestand was vorige maand afgesproken dat de grenspost zou heropenen nadat de laatste vrouwelijke gijzelaar was vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een commissie van het Noorse parlement is unaniem akkoord met een extern onderzoek naar banden tussen prominente Noren en Jeffrey Epstein. Het besluit volgt op een steeds groter wordend schandaal rond banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent.
2 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is in zijn woning in Maracaibo onder huisarrest geplaatst, meldt zijn zoon op X. Hij werd zondag opgepakt, uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten.
51 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.
4 uur geleden