Grensovergang Rafah tussen Gaza en Egypte na maanden weer open
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Rafah-grensovergang is voor het eerst in maanden weer geopend zodat zieke en gewonde Palestijnen de Gazastrook kunnen verlaten. De autoriteiten in het gebied zeggen dat vijftig patiënten de grens met Egypte zijn overgestoken.
Onder de eerste patiënten die vertrokken waren kinderen met kanker en hartproblemen. Vanuit de gezondheidsautoriteiten in Gaza klinkt wel de kritiek dat momenteel een te beperkt aantal patiënten toestemming krijgt om naar het buitenland te vertrekken.
"Uit de medische dossiers zijn er vijftig goedgekeurd door Egypte. We hopen dat het er meer worden", zei topfunctionaris Mohammed Zaqout volgens persbureau AFP. "We hebben nu 6000 gevallen klaar om overgeplaatst te worden. En meer dan 12.000 gevallen die dringend behandeling nodig hebben."
Bezetting grensovergang
De Egyptische televisie toonde beelden van de patiënten die de grens bij Rafah al mochten oversteken. Zij arriveerden in ambulances van de Palestijnse Rode Halve Maan. Eenmaal in Egypte reisden de patiënten verder in Egyptische ziekenwagens.
Rafah verbindt de Gazastrook met Egypte en wordt gezien als de belangrijkste toegangspoort naar het Palestijnse kustgebied, dat verder grenst aan Israël. De Israëlische krijgsmacht kreeg de Palestijnse kant van de grensovergang afgelopen mei in handen tijdens een offensief tegen Hamas.
EU-missie heengezonden
De EU heeft een missie naar de grensovergang gestuurd om Palestijns personeel daar te ondersteunen, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. Dat gebeurt volgens Kallas op verzoek van zowel Israël als de Palestijnen. "Europa is hier om te helpen", schreef ze.
Rafah gold voorheen als een belangrijke doorvoerroute voor humanitaire hulpgoederen. Bij het sluiten van een bestand was vorige maand afgesproken dat de grenspost zou heropenen nadat de laatste vrouwelijke gijzelaar was vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.
21 minuten geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.
44 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.
47 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
9 uur geleden