Grensdetentie asielzoeker Schiphol was rechtmatig, oordeelt RvS
DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde grensdetentie van een vreemdeling die in november vorig jaar vanuit Casablanca op Schiphol aankwam, was niet onrechtmatig. Dat heeft de Raad van State (RvS) bepaald, zo werd woensdag bekendgemaakt.
In december vorig jaar oordeelde de rechtbank in Amsterdam nog anders. In november en december kwamen vorig jaar ongebruikelijk veel asielzoekers per vliegtuig aan op Schiphol. Het personeel van het Justitieel Complex Schiphol (JCS) was daar niet op berekend. Daardoor werden asielzoekers meer beperkingen opgelegd dan normaal. Zo werden ze meer uren per dag opgesloten in hun cel en mochten ze maximaal een uur per dag naar buiten.
Daarmee, zo oordeelde de rechtbank, voldeed het JCS niet als zogenoemde gespecialiseerde bewaringsaccommodatie in de zin van de Europese Opvangrichtlijn. De RvS gaat daar echter niet in mee. Die wijst erop dat hoewel de asielzoekers meer beperkingen kregen opgelegd, ze "strikt gescheiden bleven van strafrechtelijke gedetineerden". Regels tussen beide groepen verschillen, legt de RvS uit. "Daarnaast is het deel van het JCS waarin grensdetentie plaatsvindt, specifiek ingericht voor de behandeling van de asielprocedure en de bijstand die asielzoekers nodig hebben", motiveert ze.
Daarmee, aldus de RvS, oordeelde de rechtbank ten onrechte dat de grensdetentie onrechtmatig was. Daarbij zegt de RvS alleen te kunnen toetsen of het JCS een gespecialiseerde bewaringsaccommodatie is. Of de grensdetentie in een individueel geval goed of slecht is uitgevoerd, daarover oordeelt ze niet. "Asielzoekers kunnen eventuele klachten erover indienen bij de commissie van toezicht."
De minister van Asiel en Migratie was tegen de eerdere beslissing van de rechtbank in Amsterdam in beroep gegaan.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die wordt verdacht van het veroorzaken van een explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de Haagse rechtbank woensdag bepaald.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.
3 uur geledenBREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.
4 uur geledenSELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse queerorganisaties zetten samen met burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom een eerste juridische stap tegen Meta om de verwijdering van tientallen Instagram-accounts aan te vechten. Het moederbedrijf van het platform handelt tegen de wet door accounts zonder geldige reden en bezwaarprocedure te sluiten, stellen onder meer COC Nederland, Club Church en No Limits! Art Castle.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kan vanaf woensdag "eerder en gerichter" waarschuwen voor gevaarlijk weer, doordat een wettelijke regeling is aangepast. Het weerinstituut meldt dat bijvoorbeeld burgers, veiligheidsregio's en waterschappen zich hierdoor beter kunnen voorbereiden op extreem weer.
4 uur geleden