Grensdetentie asielzoeker Schiphol was rechtmatig, oordeelt RvS
DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde grensdetentie van een vreemdeling die in november vorig jaar vanuit Casablanca op Schiphol aankwam, was niet onrechtmatig. Dat heeft de Raad van State (RvS) bepaald, zo werd woensdag bekendgemaakt.
In december vorig jaar oordeelde de rechtbank in Amsterdam nog anders. In november en december kwamen vorig jaar ongebruikelijk veel asielzoekers per vliegtuig aan op Schiphol. Het personeel van het Justitieel Complex Schiphol (JCS) was daar niet op berekend. Daardoor werden asielzoekers meer beperkingen opgelegd dan normaal. Zo werden ze meer uren per dag opgesloten in hun cel en mochten ze maximaal een uur per dag naar buiten.
Daarmee, zo oordeelde de rechtbank, voldeed het JCS niet als zogenoemde gespecialiseerde bewaringsaccommodatie in de zin van de Europese Opvangrichtlijn. De RvS gaat daar echter niet in mee. Die wijst erop dat hoewel de asielzoekers meer beperkingen kregen opgelegd, ze "strikt gescheiden bleven van strafrechtelijke gedetineerden". Regels tussen beide groepen verschillen, legt de RvS uit. "Daarnaast is het deel van het JCS waarin grensdetentie plaatsvindt, specifiek ingericht voor de behandeling van de asielprocedure en de bijstand die asielzoekers nodig hebben", motiveert ze.
Daarmee, aldus de RvS, oordeelde de rechtbank ten onrechte dat de grensdetentie onrechtmatig was. Daarbij zegt de RvS alleen te kunnen toetsen of het JCS een gespecialiseerde bewaringsaccommodatie is. Of de grensdetentie in een individueel geval goed of slecht is uitgevoerd, daarover oordeelt ze niet. "Asielzoekers kunnen eventuele klachten erover indienen bij de commissie van toezicht."
De minister van Asiel en Migratie was tegen de eerdere beslissing van de rechtbank in Amsterdam in beroep gegaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Alle aandacht voor branden in stallen heeft vooralsnog niet veel vooruitgang opgeleverd. Volgens cijfers van het Verbond van Verzekeraars kwamen vorig jaar ruim 60.000 dieren om door stalbranden. Een jaar eerder lag het aantal slachtoffers met circa 60.000 in dezelfde orde van grootte.
19 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Bewoners van het aardbevingsgebied in Groningen zijn nog steeds erg kritisch op de langdurige operatie om hun huizen te herstellen of versterken. Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie, waardoor ze onder meer fysieke en mentale gezondheidsklachten hebben. Ook het vertrouwen in de overheid neemt niet echt toe.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
10 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
13 uur geleden