Grensdetentie asielzoeker Schiphol was rechtmatig, oordeelt RvS
DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde grensdetentie van een vreemdeling die in november vorig jaar vanuit Casablanca op Schiphol aankwam, was niet onrechtmatig. Dat heeft de Raad van State (RvS) bepaald, zo werd woensdag bekendgemaakt.
In december vorig jaar oordeelde de rechtbank in Amsterdam nog anders. In november en december kwamen vorig jaar ongebruikelijk veel asielzoekers per vliegtuig aan op Schiphol. Het personeel van het Justitieel Complex Schiphol (JCS) was daar niet op berekend. Daardoor werden asielzoekers meer beperkingen opgelegd dan normaal. Zo werden ze meer uren per dag opgesloten in hun cel en mochten ze maximaal een uur per dag naar buiten.
Daarmee, zo oordeelde de rechtbank, voldeed het JCS niet als zogenoemde gespecialiseerde bewaringsaccommodatie in de zin van de Europese Opvangrichtlijn. De RvS gaat daar echter niet in mee. Die wijst erop dat hoewel de asielzoekers meer beperkingen kregen opgelegd, ze "strikt gescheiden bleven van strafrechtelijke gedetineerden". Regels tussen beide groepen verschillen, legt de RvS uit. "Daarnaast is het deel van het JCS waarin grensdetentie plaatsvindt, specifiek ingericht voor de behandeling van de asielprocedure en de bijstand die asielzoekers nodig hebben", motiveert ze.
Daarmee, aldus de RvS, oordeelde de rechtbank ten onrechte dat de grensdetentie onrechtmatig was. Daarbij zegt de RvS alleen te kunnen toetsen of het JCS een gespecialiseerde bewaringsaccommodatie is. Of de grensdetentie in een individueel geval goed of slecht is uitgevoerd, daarover oordeelt ze niet. "Asielzoekers kunnen eventuele klachten erover indienen bij de commissie van toezicht."
De minister van Asiel en Migratie was tegen de eerdere beslissing van de rechtbank in Amsterdam in beroep gegaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.
19 minuten geledenDE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
9 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
12 uur geleden