Grensconflict Kirgizië en Tadzjikistan eist tientallen levens
BISJKEK (ANP/AFP) - Bij botsingen in een omstreden grensgebied tussen Kirgizië en Tadzjikistan zijn tientallen doden gevallen. Aan Kirgizische kant zijn volgens de regering in Bisjkek minstens 31 mensen omgekomen, 120 gewonden gevallen, huizen in brand gestoken en duizenden bewoners geëvacueerd. Een Tadzjiekse nieuwssite maakte melding van tien doden en negentig gewonden aan de andere kant.
Het lang sluimerende conflict over grensgebieden van de twee voormalige Sovjetrepublieken in Centraal-Azië en toegang tot water laaide deze week op. Militairen wisselden schoten uit bij een Tadzjiekse enclave in Kirgizië. De buurlanden kwamen donderdagavond een staakt-het-vuren overeen, maar dat houdt vooralsnog geen stand.
De vrees is dat het geweld verder escaleert, maar contacten op hoog niveau tussen beide landen bieden hoop dat de spanningen zullen afnemen. Vertegenwoordigers van beide partijen kwamen vrijdag bijeen op "neutraal terrein" bij de grens, waarna de Kirgizische veiligheidschef verzekerde dat "in de komende dagen" een oplossing wordt gevonden.
De leider van buurland Oezbekistan riep na een gesprek met de presidenten van Kirgizië en Tadzjikistan op tot dialoog. De Europese Unie hoopt dat de partijen zoals beloofd verder praten over een politieke oplossing voor hun grensruzies.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
9 minuten geledenNEW DELHI (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten op het gebied van havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
16 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
1 uur geledenTEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
14 uur geleden