Grensconflict Kirgizië en Tadzjikistan eist tientallen levens
BISJKEK (ANP/AFP) - Bij botsingen in een omstreden grensgebied tussen Kirgizië en Tadzjikistan zijn tientallen doden gevallen. Aan Kirgizische kant zijn volgens de regering in Bisjkek minstens 31 mensen omgekomen, 120 gewonden gevallen, huizen in brand gestoken en duizenden bewoners geëvacueerd. Een Tadzjiekse nieuwssite maakte melding van tien doden en negentig gewonden aan de andere kant.
Het lang sluimerende conflict over grensgebieden van de twee voormalige Sovjetrepublieken in Centraal-Azië en toegang tot water laaide deze week op. Militairen wisselden schoten uit bij een Tadzjiekse enclave in Kirgizië. De buurlanden kwamen donderdagavond een staakt-het-vuren overeen, maar dat houdt vooralsnog geen stand.
De vrees is dat het geweld verder escaleert, maar contacten op hoog niveau tussen beide landen bieden hoop dat de spanningen zullen afnemen. Vertegenwoordigers van beide partijen kwamen vrijdag bijeen op "neutraal terrein" bij de grens, waarna de Kirgizische veiligheidschef verzekerde dat "in de komende dagen" een oplossing wordt gevonden.
De leider van buurland Oezbekistan riep na een gesprek met de presidenten van Kirgizië en Tadzjikistan op tot dialoog. De Europese Unie hoopt dat de partijen zoals beloofd verder praten over een politieke oplossing voor hun grensruzies.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
1 uur geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
10 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
12 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
15 uur geleden