Greenpeace maakt zich grote zorgen over veiligheid bosbezetters
BORN (ANP) - Greenpeace maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de bezetters van het bos naast VDL Nedcar in Born. Temeer omdat burgemeester Hans Verheijen van Sittard-Geleen, daarin gesteund door politie en justitie, toestemming weigert om mensen in het bos beschermende kleding en zeilen tegen de harde wind en de regen te laten brengen. Volgens directeur Andy Palmen van Greenpeace Nederland dreigt het gevaar dat de klimmers in de bomen zo nat en koud worden, dat ze niet meer veilig naar beneden kunnen.
Greenpeace zorgde eerder in het bos voor een veiligheidscheck, maar die wordt niet meer toegestaan. Een woordvoerder van de burgemeester zei zaterdagavond dat mensen die het koud en nat krijgen, uit de boom naar beneden kunnen klimmen. Op de grond worden ze weliswaar gearresteerd, zei hij, "maar wij hebben niemand gevraagd om in een boom te klimmen".
Eerder deze week zei de burgemeester zich nog zorgen te maken over de veiligheid van de bezetters. Maar zaterdagavond blijkt daar weinig van, constateert een woordvoerster van actiegroep Red het Sterrebos.
Beschermen
Palmen vindt dat standpunt van de burgemeester onacceptabel. "Die mensen hebben extra touwen en regenkleding nodig om zich te beschermen", zei hij. "Als in dit land trekkers over de snelweg rijden staat de politie alles toe. Als enkele mensen in een boom klimmen, krijgen ze niet eens een beschermend zeiltje tegen de regen."
Zaterdagochtend probeerde een grote groep activisten over de hekken heen te klimmen die rond het bos staan. Dat leidde tot de aanhouding van 15 mensen. Een aantal wist desondanks tot het bos door te dringen en in de bomen te klimmen. Zaterdagavond zitten er nog negen mensen in het bos. Dat waren er elf, maar twee zijn inmiddels vertrokken, aldus de woordvoerster.
Hoge hekken
Het bos werd vorige week vrijdag bezet. De actievoerders willen voorkomen dat het gekapt wordt. Eigenaar VDL wil op die plek de nabijgelegen autofabriek VDL Nedcar uitbreiden. VDL heeft camera's en hoge hekken rond het bos geplaatst om te voorkomen dat er mensen in en uit lopen. Ook houdt de beveiliging iedereen aan die door het bos loopt of erin wil.
Meer uit Binnenland
JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
4 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
5 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
5 uur geledenVOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.
5 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De verdachte die werd aangehouden na het doen van een valse bommelding vrijdag in een trein die op dat moment Hilversum binnenreed, zit zaterdag nog vast. Dat laten politie en het Openbaar Ministerie weten. Hoe het verder verloopt en of de man dit weekend in de cel blijft, is onduidelijk. "Die beslissing is nog niet genomen", aldus een OM-woordvoerder.
7 uur geleden