Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greenpeace: maak van Tata geen bodemloze put voor belastinggeld

Greenpeace: maak van Tata geen bodemloze put voor belastinggeld

AMSTERDAM (ANP) - Miljardensubsidies voor de huidige verduurzamingsplannen van Tata Steel zijn een slecht idee, vindt Willem Wiskerke van Greenpeace. De plannen van de staalfabriek zijn volgens hem momenteel niet rendabel. "Op deze manier worden miljarden aan belastinggeld mogelijk in een bodemloze put gegooid, voor een fabriek die misschien niet kan overleven."

Staalfabriek Tata Steel kondigde enkele jaren geleden groots aan in te zetten op groen staal. Het bedrijf wilde verduurzamen door over te stappen op groene waterstof. Onderzoekers zeiden deze week nog geen toekomst te zien in de plannen van Tata Steel. Onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) schreven dat het staalbedrijf beter kan verhuizen, bijvoorbeeld naar Spanje, waar goedkope en duurzame elektriciteit voorhanden is. Daar sluit Wiskerke zich grotendeels bij aan. Tata Steel laat weten het oneens te zijn.

"Dat groene staal komt er gewoon niet, hoe vaak er ook wordt geroepen dat het wel nodig is", zegt Wiskerke. Hij wijst naar uitspraken van het ministerie waarin staat dat het alleen mogelijk is als groene waterstof goedkoper wordt dan aardgas. "Dan weet je dat het niet gaat gebeuren." Ook staalbedrijf ArcelorMittal heeft investeringen in groene staalproductie in Europa gepauzeerd, onder meer door hoge energieprijzen en de langzame ontwikkeling van groene waterstof.

Verwaarloosbaar

Wiskerke vindt niet dat heel Tata Steel moet verhuizen uit Nederland. Hij denkt dat een deel hier kan blijven. De productie van ruwijzer moet wel naar landen waar veel meer duurzame energie is, stelt hij. "En dan kan het hierheen vervoerd worden. Dit is de enige manier waarop staalproductie in Nederland behouden kan blijven."

Tata Steel zegt dat nieuwe installaties op het terrein eerst worden opgestart met aardgas, om daarna "zo snel mogelijk op groene waterstof over te gaan". De kosten van groene waterstof vallen tegen, geeft een woordvoerder toe. "We onderzoeken daarom alternatieven, wij willen snel onze CO2-uitstoot fors terugbrengen." Ook stelt het staalbedrijf dat Nederland juist een uitstekende plek is om voldoende groene stroom op te wekken, als land aan de Noordzee.

"Het verschil in elektriciteitsprijzen in Europa wordt steeds kleiner", zegt de woordvoerder van Tata. "Als je alleen kijkt naar de productie van elektriciteit is het verschil met Zuid-Europa verwaarloosbaar. Voor dat verschil moeten we geen volledige staalfabriek en de economie daaromheen verplaatsen."

Meer uit Financieel

JPMorgan Chase-baas waarschuwt voor complexe risico's door oorlog

NEW YORK (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict zorgen voor een "toenemend complexe set aan risico's" voor de economie. Dat meldt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalcijfers van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon zegt wel dat de Amerikaanse economie weerbaar blijft.

16 minuten geleden
Luchtvaart dringt in Brussel aan op crisismaatregelen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Europese luchtvaartmaatschappijen roepen Brussel op noodmaatregelen te nemen om de schade van de oorlog met Iran aan te pakken. De sector kampt met wijdverbreide luchtruimsluitingen en groeiende zorgen over tekorten aan vliegtuigbrandstof.

1 uur geleden
Vooruitzichten financiële stabiliteit op code oranje, zegt FSC

DEN HAAG (ANP) - De vooruitzichten voor de stabiliteit van het Nederlandse financiële stelsel staan op code oranje. Dat meldt het Financieel Stabiliteitscomité (FSC), dat bestaat uit vertegenwoordigers van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën.

2 uur geleden
Peter Gillis: kon pas in 2022 goede accountant vinden

DEN BOSCH (ANP) - Vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis zegt een tijd geen accountant te hebben gehad voor het indienen van belastingaangiften voor zijn bedrijf Oostappen Groep in 2020 en 2021. Tijdens de behandeling van de rechtszaak over vermeende belastingfraude over die jaren in de rechtbank in Den Bosch verklaarde hij dat de vaste accountant in 2020 afscheid van hem nam, maar dat hij twee jaar later pas een nieuwe had gevonden.

2 uur geleden
IEA rekent op sterkste daling olievraag sinds coronacrisis

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar olie daalt in het tweede kwartaal het hardst sinds de coronapandemie, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Door de Iranoorlog zijn de prijzen voor olieproducten zo hard gestegen dat bepaalde landen en sectoren noodgedwongen hun verbruik verminderen.

2 uur geleden
Recordwinst voor Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordwinst geboekt, mede geholpen door een recordaantal passagiers op de luchthaven. De nettowinst bedroeg 25,2 miljoen euro, tegen 23,3 miljoen euro een jaar eerder. De omzet van Eindhoven Airport steeg met 4,5 procent tot 100,5 miljoen euro, aldus het dinsdag gepubliceerde jaarverslag.

2 uur geleden
OM verdenkt Peter Gillis ook van belastingfraude in 2020 en 2021

DEN BOSCH (ANP) - De problemen van vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis en zijn vakantieparken met de Belastingdienst zijn mogelijk groter dan eerder gedacht. Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt hem ook van het niet op tijd doen van belastingaangifte in 2020 en 2021 voor zijn ondernemingen. Volgens het OM gaat het om een bedrag van 1 miljoen euro.

3 uur geleden