Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greenpeace: maak van Tata geen bodemloze put voor belastinggeld

Greenpeace: maak van Tata geen bodemloze put voor belastinggeld

AMSTERDAM (ANP) - Miljardensubsidies voor de huidige verduurzamingsplannen van Tata Steel zijn een slecht idee, vindt Willem Wiskerke van Greenpeace. De plannen van de staalfabriek zijn volgens hem momenteel niet rendabel. "Op deze manier worden miljarden aan belastinggeld mogelijk in een bodemloze put gegooid, voor een fabriek die misschien niet kan overleven."

Staalfabriek Tata Steel kondigde enkele jaren geleden groots aan in te zetten op groen staal. Het bedrijf wilde verduurzamen door over te stappen op groene waterstof. Onderzoekers zeiden deze week nog geen toekomst te zien in de plannen van Tata Steel. Onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) schreven dat het staalbedrijf beter kan verhuizen, bijvoorbeeld naar Spanje, waar goedkope en duurzame elektriciteit voorhanden is. Daar sluit Wiskerke zich grotendeels bij aan. Tata Steel laat weten het oneens te zijn.

"Dat groene staal komt er gewoon niet, hoe vaak er ook wordt geroepen dat het wel nodig is", zegt Wiskerke. Hij wijst naar uitspraken van het ministerie waarin staat dat het alleen mogelijk is als groene waterstof goedkoper wordt dan aardgas. "Dan weet je dat het niet gaat gebeuren." Ook staalbedrijf ArcelorMittal heeft investeringen in groene staalproductie in Europa gepauzeerd, onder meer door hoge energieprijzen en de langzame ontwikkeling van groene waterstof.

Verwaarloosbaar

Wiskerke vindt niet dat heel Tata Steel moet verhuizen uit Nederland. Hij denkt dat een deel hier kan blijven. De productie van ruwijzer moet wel naar landen waar veel meer duurzame energie is, stelt hij. "En dan kan het hierheen vervoerd worden. Dit is de enige manier waarop staalproductie in Nederland behouden kan blijven."

Tata Steel zegt dat nieuwe installaties op het terrein eerst worden opgestart met aardgas, om daarna "zo snel mogelijk op groene waterstof over te gaan". De kosten van groene waterstof vallen tegen, geeft een woordvoerder toe. "We onderzoeken daarom alternatieven, wij willen snel onze CO2-uitstoot fors terugbrengen." Ook stelt het staalbedrijf dat Nederland juist een uitstekende plek is om voldoende groene stroom op te wekken, als land aan de Noordzee.

"Het verschil in elektriciteitsprijzen in Europa wordt steeds kleiner", zegt de woordvoerder van Tata. "Als je alleen kijkt naar de productie van elektriciteit is het verschil met Zuid-Europa verwaarloosbaar. Voor dat verschil moeten we geen volledige staalfabriek en de economie daaromheen verplaatsen."

Meer uit Financieel

Schiphol annuleert groot aantal vluchten voor zondag om sneeuwval

SCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.

22 minuten geleden
China schrapt importheffingen voor bijna alle Afrikaanse landen

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.

7 uur geleden
Oekraïne rekent op coulance IMF voor belangrijke miljardenlening

KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.

7 uur geleden
Hoofd organisatie Spelen in LA verkoopt bedrijf om banden Epstein

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.

10 uur geleden
Ingrid Thijssen: 'Nederland niet klaar voor golf AI-ontslagen'

DEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.

12 uur geleden
Aantal bloemen- en plantenzaken daalt opnieuw in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.

12 uur geleden
CNV-analyse: WW-gerechtigde levert tot 66.000 euro in

UTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.

13 uur geleden