Greenpeace: maak van Tata geen bodemloze put voor belastinggeld
AMSTERDAM (ANP) - Miljardensubsidies voor de huidige verduurzamingsplannen van Tata Steel zijn een slecht idee, vindt Willem Wiskerke van Greenpeace. De plannen van de staalfabriek zijn volgens hem momenteel niet rendabel. "Op deze manier worden miljarden aan belastinggeld mogelijk in een bodemloze put gegooid, voor een fabriek die misschien niet kan overleven."
Staalfabriek Tata Steel kondigde enkele jaren geleden groots aan in te zetten op groen staal. Het bedrijf wilde verduurzamen door over te stappen op groene waterstof. Onderzoekers zeiden deze week nog geen toekomst te zien in de plannen van Tata Steel. Onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) schreven dat het staalbedrijf beter kan verhuizen, bijvoorbeeld naar Spanje, waar goedkope en duurzame elektriciteit voorhanden is. Daar sluit Wiskerke zich grotendeels bij aan. Tata Steel laat weten het oneens te zijn.
"Dat groene staal komt er gewoon niet, hoe vaak er ook wordt geroepen dat het wel nodig is", zegt Wiskerke. Hij wijst naar uitspraken van het ministerie waarin staat dat het alleen mogelijk is als groene waterstof goedkoper wordt dan aardgas. "Dan weet je dat het niet gaat gebeuren." Ook staalbedrijf ArcelorMittal heeft investeringen in groene staalproductie in Europa gepauzeerd, onder meer door hoge energieprijzen en de langzame ontwikkeling van groene waterstof.
Verwaarloosbaar
Wiskerke vindt niet dat heel Tata Steel moet verhuizen uit Nederland. Hij denkt dat een deel hier kan blijven. De productie van ruwijzer moet wel naar landen waar veel meer duurzame energie is, stelt hij. "En dan kan het hierheen vervoerd worden. Dit is de enige manier waarop staalproductie in Nederland behouden kan blijven."
Tata Steel zegt dat nieuwe installaties op het terrein eerst worden opgestart met aardgas, om daarna "zo snel mogelijk op groene waterstof over te gaan". De kosten van groene waterstof vallen tegen, geeft een woordvoerder toe. "We onderzoeken daarom alternatieven, wij willen snel onze CO2-uitstoot fors terugbrengen." Ook stelt het staalbedrijf dat Nederland juist een uitstekende plek is om voldoende groene stroom op te wekken, als land aan de Noordzee.
"Het verschil in elektriciteitsprijzen in Europa wordt steeds kleiner", zegt de woordvoerder van Tata. "Als je alleen kijkt naar de productie van elektriciteit is het verschil met Zuid-Europa verwaarloosbaar. Voor dat verschil moeten we geen volledige staalfabriek en de economie daaromheen verplaatsen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
8 uur geleden