Greenpeace: IKEA betrokken bij verwoesting oerbossen Roemenië
HOFHEIM (ANP/DPA) - Meubelketen IKEA is volgens milieuorganisatie Greenpeace betrokken bij de verwoesting van oerbossen in Roemenië. Volgens Greenpeace wordt hout uit oude bossen in de Karpaten gebruikt voor de productie van meubels door toeleveranciers van IKEA. Het gaat dan onder meer om wiegjes en kinderbedden die worden verkocht in de winkels van IKEA in dertien landen, aldus de organisatie.
Greenpeace heeft daarbij gekeken naar houtkapvergunningen, satellietbeelden en houtopslagplaatsen om het pad van dat hout naar de winkels van IKEA vast te stellen. De milieubeweging bood de onderzoeksresultaten woensdag aan bij IKEA in Hofheim am Taunus, waar het hoofdkantoor van het bedrijf in Duitsland staat. Greenpeace stelt dat IKEA "niet de laatste oerbossen in Europa mag verwoesten voor meubels".
IKEA zegt de beschuldigingen zeer serieus te nemen. "Illegaal hout en onverantwoordelijke bosbouwpraktijken horen niet thuis in de waardeketen van IKEA. Elke aanwijzing daarvoor onderzoeken wij onmiddellijk. Als wij onregelmatigheden ontdekken, ondernemen wij direct actie, waaronder het beëindigen van zakelijke relaties", aldus een verklaring van het bedrijf.
Wettelijk verbod
In de Roemeense Karpaten zijn bijvoorbeeld bruine beren, lynxen, wolven, gemzen en de Europese bizon te vinden. De bossen behoren tot de belangrijkste toevluchtsoorden voor wilde dieren in Europa. Momenteel is volgens Greenpeace slechts 2,4 procent van de Roemeense Karpaten beschermd tegen ontbossing. De organisatie stelt dat in de afgelopen twintig jaar ongeveer de helft van de oerbossen in het Oost-Europese land verloren is gegaan door houtkap.
Greenpeace wil dat de Europese Unie houtkap in oerbossen wettelijk verbiedt, maar zegt ook dat bedrijven een eigen verantwoordelijkheid hebben. "IKEA claimt duurzaam te zijn, maar profiteert momenteel enorm van het zwakke natuurbehoud in de Karpaten. IKEA moet zijn duurzaamheidsbeloften waarmaken", aldus bossenexpert Gesche Jürgens van Greenpeace Duitsland. Ook zou het bedrijf moeten pleiten voor wetgeving om oerbossen te beschermen.
Volgens Greenpeace gebruiken zeven meubelfabrikanten hout uit de oerbossen van Roemenië en zijn minstens dertig verschillende producten van die leveranciers te vinden in de schappen van IKEA. Het gaat niet om winkels in Nederland.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP) - Het moederbedrijf van elektronicaketen MediaMarkt, Ceconomy, heeft afgelopen boekjaar meer omzet behaald. Het bedrijf overtrof ook zijn eigen winstverwachtingen. Dat meldt het Duitse bedrijf in voorlopige cijfers over het gebroken boekjaar dat eind september afliep.
42 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Banken moeten vanaf volgend jaar rekening houden met mogelijke funderingsproblemen bij huizen als ze hypotheken verstrekken met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Dat kan als gevolg hebben dat huizenkopers minder kunnen lenen bij funderingsrisico's.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Amerikaanse Applied Materials breidt zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit tot ongeveer 20 procent. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten heeft sinds vorig jaar al een belang van 9 procent in Besi en wil de samenwerking tussen de twee bedrijven versterken. Een volledige overname is volgens het bedrijf niet aan de orde. Besi werd 8 procent hoger gezet en was de sterkste stijger in de AEX-index.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) geeft geen goedkeuring voor de overname van Unox door Zwanenberg. Door de overname zou Zwanenberg vrijwel de enige grote aanbieder worden van rookworsten en kookworsten, waaronder knakworsten, in supermarkten in Nederland, aldus de ACM. Ook zou het concern op het gebied van houdbare soepen een te sterke positie krijgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse advies- en ingenieursbureau Arcadis helpt industrieconcern 3M bij het saneren van het met PFAS vervuilde gebied rondom een fabriek in het Belgische Zwijndrecht. Arcadis heeft de opdracht binnengehaald om het hele project te coördineren namens 3M, maakte het bedrijf bekend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens bezaten eind juni voor 3,2 miljard euro aan bitcoins en andere cryptomunten via Nederlandse aanbieders van cryptodiensten. Dat blijkt uit cijfers die De Nederlandsche Bank (DNB) voor het eerst publiceert. De waarde van de crypto's is in het tweede kwartaal wel gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) heeft eerder dit jaar gesprekken gevoerd met grote investeerders om van de Amsterdamse aandelenbeurs gehaald te worden. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. UMG, dat beroemde artiesten vertegenwoordigt als Taylor Swift, Billie Eilish en Harry Styles, sprak daarbij met investeringsmaatschappijen als Apollo Global Management, TPG en Blackstone.
2 uur geleden