Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greenpeace: IKEA betrokken bij verwoesting oerbossen Roemenië

Greenpeace: IKEA betrokken bij verwoesting oerbossen Roemenië

HOFHEIM (ANP/DPA) - Meubelketen IKEA is volgens milieuorganisatie Greenpeace betrokken bij de verwoesting van oerbossen in Roemenië. Volgens Greenpeace wordt hout uit oude bossen in de Karpaten gebruikt voor de productie van meubels door toeleveranciers van IKEA. Het gaat dan onder meer om wiegjes en kinderbedden die worden verkocht in de winkels van IKEA in dertien landen, aldus de organisatie.

Greenpeace heeft daarbij gekeken naar houtkapvergunningen, satellietbeelden en houtopslagplaatsen om het pad van dat hout naar de winkels van IKEA vast te stellen. De milieubeweging bood de onderzoeksresultaten woensdag aan bij IKEA in Hofheim am Taunus, waar het hoofdkantoor van het bedrijf in Duitsland staat. Greenpeace stelt dat IKEA "niet de laatste oerbossen in Europa mag verwoesten voor meubels".

IKEA zegt de beschuldigingen zeer serieus te nemen. "Illegaal hout en onverantwoordelijke bosbouwpraktijken horen niet thuis in de waardeketen van IKEA. Elke aanwijzing daarvoor onderzoeken wij onmiddellijk. Als wij onregelmatigheden ontdekken, ondernemen wij direct actie, waaronder het beëindigen van zakelijke relaties", aldus een verklaring van het bedrijf.

Wettelijk verbod

In de Roemeense Karpaten zijn bijvoorbeeld bruine beren, lynxen, wolven, gemzen en de Europese bizon te vinden. De bossen behoren tot de belangrijkste toevluchtsoorden voor wilde dieren in Europa. Momenteel is volgens Greenpeace slechts 2,4 procent van de Roemeense Karpaten beschermd tegen ontbossing. De organisatie stelt dat in de afgelopen twintig jaar ongeveer de helft van de oerbossen in het Oost-Europese land verloren is gegaan door houtkap.

Greenpeace wil dat de Europese Unie houtkap in oerbossen wettelijk verbiedt, maar zegt ook dat bedrijven een eigen verantwoordelijkheid hebben. "IKEA claimt duurzaam te zijn, maar profiteert momenteel enorm van het zwakke natuurbehoud in de Karpaten. IKEA moet zijn duurzaamheidsbeloften waarmaken", aldus bossenexpert Gesche Jürgens van Greenpeace Duitsland. Ook zou het bedrijf moeten pleiten voor wetgeving om oerbossen te beschermen.

Volgens Greenpeace gebruiken zeven meubelfabrikanten hout uit de oerbossen van Roemenië en zijn minstens dertig verschillende producten van die leveranciers te vinden in de schappen van IKEA. Het gaat niet om winkels in Nederland.

Meer uit Financieel

Nieuwe records op Wall Street na hernieuwd AI-optimisme

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.

3 uur geleden
Overheidsfunctionarissen bespreken export olie Venezuela naar VS

HOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

3 uur geleden
KLM: trucks onderweg met vloeistof voor ijsvrij maken vliegtuigen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.

3 uur geleden
Italië positief over Brussels landbouwvoorstel in Mercosur-week

ROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.

6 uur geleden
Maker Patriot-raketten verdrievoudigt productie met contract VS

WASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.

7 uur geleden
AEX bereikt recordstand en nadert grens van 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.

8 uur geleden
Maatschappijen schrappen woensdag 600 vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.

8 uur geleden