Greenpeace: IKEA betrokken bij verwoesting oerbossen Roemenië
HOFHEIM (ANP/DPA) - Meubelketen IKEA is volgens milieuorganisatie Greenpeace betrokken bij de verwoesting van oerbossen in Roemenië. Volgens Greenpeace wordt hout uit oude bossen in de Karpaten gebruikt voor de productie van meubels door toeleveranciers van IKEA. Het gaat dan onder meer om wiegjes en kinderbedden die worden verkocht in de winkels van IKEA in dertien landen, aldus de organisatie.
Greenpeace heeft daarbij gekeken naar houtkapvergunningen, satellietbeelden en houtopslagplaatsen om het pad van dat hout naar de winkels van IKEA vast te stellen. De milieubeweging bood de onderzoeksresultaten woensdag aan bij IKEA in Hofheim am Taunus, waar het hoofdkantoor van het bedrijf in Duitsland staat. Greenpeace stelt dat IKEA "niet de laatste oerbossen in Europa mag verwoesten voor meubels".
IKEA zegt de beschuldigingen zeer serieus te nemen. "Illegaal hout en onverantwoordelijke bosbouwpraktijken horen niet thuis in de waardeketen van IKEA. Elke aanwijzing daarvoor onderzoeken wij onmiddellijk. Als wij onregelmatigheden ontdekken, ondernemen wij direct actie, waaronder het beëindigen van zakelijke relaties", aldus een verklaring van het bedrijf.
Wettelijk verbod
In de Roemeense Karpaten zijn bijvoorbeeld bruine beren, lynxen, wolven, gemzen en de Europese bizon te vinden. De bossen behoren tot de belangrijkste toevluchtsoorden voor wilde dieren in Europa. Momenteel is volgens Greenpeace slechts 2,4 procent van de Roemeense Karpaten beschermd tegen ontbossing. De organisatie stelt dat in de afgelopen twintig jaar ongeveer de helft van de oerbossen in het Oost-Europese land verloren is gegaan door houtkap.
Greenpeace wil dat de Europese Unie houtkap in oerbossen wettelijk verbiedt, maar zegt ook dat bedrijven een eigen verantwoordelijkheid hebben. "IKEA claimt duurzaam te zijn, maar profiteert momenteel enorm van het zwakke natuurbehoud in de Karpaten. IKEA moet zijn duurzaamheidsbeloften waarmaken", aldus bossenexpert Gesche Jürgens van Greenpeace Duitsland. Ook zou het bedrijf moeten pleiten voor wetgeving om oerbossen te beschermen.
Volgens Greenpeace gebruiken zeven meubelfabrikanten hout uit de oerbossen van Roemenië en zijn minstens dertig verschillende producten van die leveranciers te vinden in de schappen van IKEA. Het gaat niet om winkels in Nederland.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van 2026 met 0,4 procent gegroeid ten opzichte van het eerste kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van voorlopige cijfers. De economie van het eurogebied laat daarmee weer een groei zien, na een nulgroei in het eerste kwartaal. De groei viel ook hoger uit dan economen hadden verwacht.
34 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung heeft afgelopen kwartaal opnieuw veel meer winst gemaakt door de extreme vraag naar geheugenchips voor AI-datacenters. De grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld verwacht dat het al nijpende tekort volgend jaar verder toeneemt. De prijzen zijn omhooggeschoten, waardoor de smartphonedivisie van het concern het eerste verlies ooit noteerde.
43 minuten geledenHERAKLION (ANP) - Corendon heeft op Kreta ook "enkele tientallen reizigers" uit voorzorg naar een ander hotel verplaatst vanwege de bosbrand die woedt op het Griekse eiland. Dit gebeurde woensdagavond, laat een woordvoerder van de reisorganisatie weten.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU heeft donderdag de aanbesteding uitgeschreven voor de bouw van zeven AI-gigafabrieken, meldt de Europese Commissie. De gigafabrieken werden in het voorjaar van 2025 aangekondigd, met als wens de technologische onafhankelijkheid van de EU te vergroten.
46 minuten geledenWIESBADEN (ANP/RTR) - De Duitse economie is in het tweede kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. Volgens het Duitse statistiekbureau Destatis steeg het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, met 0,2 procent. Economen hadden gerekend op een kleinere groei van 0,1 procent door de gevreesde impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de grootste economie van Europa.
46 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft een contract binnengehaald voor de modernisering van het F123-fregat Bayern van de Duitse marine. De opdracht heeft een waarde van enkele honderden miljoenen euro's.
48 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij netbeheerder Enexis blijft de wachtlijst voor aansluitingen op het stroomnet toenemen, ondanks een forse capaciteitsuitbreiding van het net. Dat meldt de organisatie, die netten beheert in het zuiden, oosten en noorden van Nederland, bij haar halfjaarcijfers.
50 minuten geleden