Greenpeace en XR steunen Franse boeren om recht op protest
AMSTERDAM (ANP) - De Franse tak van Greenpeace en Extinction Rebellion hebben hun steun uitgesproken voor boeren die in het land demonstreren en wegen blokkeren. "De overheid begrijpt duidelijk nog niet dat de boosheid van de boeren zeer terecht is", zegt Greenpeace. Ook Extinction Rebellion zegt op X de boze boeren te steunen, al worden standpunten van de Franse boerenorganisatie FNSEA in hetzelfde bericht van de hand gewezen.
Echt opmerkelijk vindt directeur Andy Palmen van Greenpeace NL de steunbetuigingen niet. "Op de inhoud staan we soms misschien tegenover elkaar", zegt hij. "Maar we vinden principieel dat iedereen zijn stem mag laten horen. Dat recht op protest staat nu onder druk." Franse boeren willen onder meer de weg van of naar Parijs blokkeren en dat een week lang volhouden. De boeren vinden onder meer dat de prijzen voor hun producten te laag liggen en dat energie en milieumaatregelen juist steeds meer kosten.
"Boeren maken zich zorgen om hun verdienmodel en dat snap ik wel", ziet Palmen. "Altijd wordt er gestuurd op de goedkoopste prijs, en het meeste geld blijft hangen in de supermarkt." De Greenpeace-directeur benadrukt dat de boeren dus geholpen moeten worden door de overheid en de supermarkt. "Boeren in Frankrijk - maar ook in Nederland - moeten nu vechten voor hun toekomst. Daarbij moeten ze kunnen rekenen op begrip uit de samenleving."
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte is volgens het Internationaal Strafhof (ICC) fit genoeg om te worden gehoord. De voormalige bewindsman zit sinds maart vorig jaar vast in Nederland in afwachting van zijn proces. Hij wordt ervan verdacht misdaden tegen de menselijkheid te hebben begaan in zijn harde strijd tegen drugscriminaliteit. Daarbij vielen duizenden doden.
59 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken tussen Rusland, Oekraïne en de VS afgelopen weekend zijn "in constructieve geest" verlopen, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. "Maar er is nog veel werk aan de winkel." Onderhandelaars spraken af in de Verenigde Arabische Emiraten om het te hebben over een akkoord om de gevechten in Oekraïne te beëindigen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.
2 uur geledenHAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
4 uur geledenHO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.
5 uur geledenSALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.
6 uur geledenCARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.
7 uur geleden