Greenpeace draait rollen om en klaagt energiemaatschappij aan
AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace dreigt met een rechtszaak omdat het Amerikaanse energiebedrijf Energy Transfer (ET) 300 miljoen euro van de milieuorganisatie heeft geclaimd. Het bedrijf heeft de Amerikaanse tak van de ngo voor de rechter gedaagd omdat die in 2016 in Standing Rock protesteerde tegen de aanleg van de omstreden Dakota-oliepijpleiding.
De pijpleiding loopt vlak langs het Standing Rock-reservaat van de Sioux-indianen en Greenpeace ondersteunde hun protesten tegen "stuitende mensenrechtenschendingen en dreigende milieuvervuiling". Ook in Nederland demonstreerde Greenpeace tegen de leiding.
Greenpeace wil met een rechtszaak voorkomen dat demonstranten en ngo's de mond worden gesnoerd door grote corporaties. De milieuorganisatie, die haar hoofdkantoor in Amsterdam heeft, wil daarbij gebruikmaken van nieuwe Europese regelgeving die juridische schadeclaims tegen dergelijke maatschappelijke organisaties juist moet voorkomen.
'Richting bankroet'
Greenpeace heeft dinsdag een brief aan ET gestuurd waarin de organisatie het bedrijf aansprakelijk stelt voor de schade die Greenpeace door de claim heeft geleden. ET moet de zaak staken en verantwoordelijkheid nemen voor de schade die daardoor is aangedaan aan de ngo, eist Greenpeace.
Het is volgens Greenpeace de eerste keer dat een ngo beroep doet op de Europese regelgeving tegen "agressieve rechtszaken die zijn bedoeld om mensen tot zwijgen te brengen die zich uitspreken over zaken in het publieke belang". "De zaak van ET is het prototype van wat de Europese regels willen tegengaan: rijke partijen die gigantische juridische claims neerleggen om critici tot zwijgen te brengen", stelt de milieuorganisatie. "Vanaf het begin heeft ET zo geprobeerd ngo's en activisten te begraven onder juridische kosten, ze richting bankroet te duwen en zo uiteindelijk protesten te laten verstommen."
Meer uit Binnenland
BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
11 uur geleden