Greenpeace draait rollen om en klaagt energiemaatschappij aan
AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace dreigt met een rechtszaak omdat het Amerikaanse energiebedrijf Energy Transfer (ET) 300 miljoen euro van de milieuorganisatie heeft geclaimd. Het bedrijf heeft de Amerikaanse tak van de ngo voor de rechter gedaagd omdat die in 2016 in Standing Rock protesteerde tegen de aanleg van de omstreden Dakota-oliepijpleiding.
De pijpleiding loopt vlak langs het Standing Rock-reservaat van de Sioux-indianen en Greenpeace ondersteunde hun protesten tegen "stuitende mensenrechtenschendingen en dreigende milieuvervuiling". Ook in Nederland demonstreerde Greenpeace tegen de leiding.
Greenpeace wil met een rechtszaak voorkomen dat demonstranten en ngo's de mond worden gesnoerd door grote corporaties. De milieuorganisatie, die haar hoofdkantoor in Amsterdam heeft, wil daarbij gebruikmaken van nieuwe Europese regelgeving die juridische schadeclaims tegen dergelijke maatschappelijke organisaties juist moet voorkomen.
'Richting bankroet'
Greenpeace heeft dinsdag een brief aan ET gestuurd waarin de organisatie het bedrijf aansprakelijk stelt voor de schade die Greenpeace door de claim heeft geleden. ET moet de zaak staken en verantwoordelijkheid nemen voor de schade die daardoor is aangedaan aan de ngo, eist Greenpeace.
Het is volgens Greenpeace de eerste keer dat een ngo beroep doet op de Europese regelgeving tegen "agressieve rechtszaken die zijn bedoeld om mensen tot zwijgen te brengen die zich uitspreken over zaken in het publieke belang". "De zaak van ET is het prototype van wat de Europese regels willen tegengaan: rijke partijen die gigantische juridische claims neerleggen om critici tot zwijgen te brengen", stelt de milieuorganisatie. "Vanaf het begin heeft ET zo geprobeerd ngo's en activisten te begraven onder juridische kosten, ze richting bankroet te duwen en zo uiteindelijk protesten te laten verstommen."
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
4 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
6 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
7 uur geleden