Green Energy Day werpt licht op magere score met groene energie
UTRECHT (ANP) - Als Nederland vanaf 1 januari alleen de duurzame energie zou hebben gebruikt die dit jaar beschikbaar is, dan zou ons land na maandag geen schone stroom meer hebben voor de rest van dit jaar. De Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) heeft deze dag daarom uitgeroepen tot Green Energy Day. Met dit gegeven wil de organisatie voor het grote publiek beter voorstelbaar maken hoe Nederland er momenteel voorstaat in de vergroeningsslag.
Het vaststellen van de dag komt voort uit cijfers van het Planbureau voor de Leefomgeving. Dat heeft volgens de NVDE berekend dat dit jaar naar verwachting circa 14 procent van de energie duurzaam is. Dat is genoeg voor 52 dagen. Volgens de organisatie zou de datum waarop Green Energy Day valt ieder jaar twaalf dagen moeten opschuiven, zodat uiteindelijk in 2050 alle energie in Nederland hernieuwbaar is. Dit jaar is dat laatste nog niet gelukt, al valt de dag nu wel vijf dagen later dan vorig jaar.
Nederland bungelt al jaren in de staartgroep van Europese duurzaamheidsranglijstjes. Alleen Hongarije, België, Luxemburg en Malta scoorden volgens de laatste cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat nog slechter met hun aandeel duurzaam opgewekte energie. "Er moet een forse schep bovenop om op schema te blijven lopen en in 2050 op 31 december Green Energy Day te kunnen vieren", erkent NVDE-voorzitter Olof van der Gaag in een verklaring.
Om meer aandacht te vragen voor dit onderwerp gaat de NVDE met een grote kalender bij de Tweede Kamer staan. Daar kunnen Kamerleden hun plannen voor meer duurzame energie komen toelichten. "Gelukkig laten tal van bedrijven en burgers zien dat het kan, en dat de energietransitie naast duurzaamheid ook nog eens banen en economische kansen oplevert", geeft Van der Gaag aan.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen vinden het "een prima geste" van Schiphol om de havengelden tijdelijk te verlagen vanwege de situatie in het Midden-Oosten. "Schiphol doet dit uit eigen beweging. Daar maak ik uit op dat ze inzien dat die stijging van 41 procent van vorig jaar toch wel heel erg verkeerd is gevallen. Nu grijpen ze de hoge kerosineprijzen aan om dat te herstellen. Daar zijn we blij mee", reageert BARIN-voorzitter Marnix Fruitema namens de in Nederland actieve luchtvaartmaatschappijen.
39 minuten geledenWALDENBUCH (ANP/DPA) - De Duitse chocolademaker Ritter Sport gaat voor het eerst in zijn 114-jarige bestaan banen schrappen om kosten te besparen. Het familiebedrijf kampt met gestegen kosten voor met name cacao, maar ook voor energie en verpakkingsmaterialen. Daarom wordt ingegrepen in het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Waldenbuch in de buurt van Stuttgart.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol geeft luchtvaartmaatschappijen een tijdelijke korting op zijn havengelden van ruim 10 procent, vanwege de situatie in het Midden-Oosten. De luchthaven doet dit omdat de kosten van de maatschappijen onverwacht en sterk zijn gestegen door de hoge kerosineprijs.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Een groothandelaar in bloemen en planten en twee medewerkers uit de gemeenten Zevenaar en Arnhem worden verdacht van het witwassen van tientallen miljoenen euro's. Twee bedrijfspanden, drie woningen en een opslagbox in de gemeenten Westland, Zevenaar en Arnhem zijn doorzocht, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.
2 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.
2 uur geleden