Green Energy Day werpt licht op magere score met groene energie
UTRECHT (ANP) - Als Nederland vanaf 1 januari alleen de duurzame energie zou hebben gebruikt die dit jaar beschikbaar is, dan zou ons land na maandag geen schone stroom meer hebben voor de rest van dit jaar. De Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) heeft deze dag daarom uitgeroepen tot Green Energy Day. Met dit gegeven wil de organisatie voor het grote publiek beter voorstelbaar maken hoe Nederland er momenteel voorstaat in de vergroeningsslag.
Het vaststellen van de dag komt voort uit cijfers van het Planbureau voor de Leefomgeving. Dat heeft volgens de NVDE berekend dat dit jaar naar verwachting circa 14 procent van de energie duurzaam is. Dat is genoeg voor 52 dagen. Volgens de organisatie zou de datum waarop Green Energy Day valt ieder jaar twaalf dagen moeten opschuiven, zodat uiteindelijk in 2050 alle energie in Nederland hernieuwbaar is. Dit jaar is dat laatste nog niet gelukt, al valt de dag nu wel vijf dagen later dan vorig jaar.
Nederland bungelt al jaren in de staartgroep van Europese duurzaamheidsranglijstjes. Alleen Hongarije, Belgiƫ, Luxemburg en Malta scoorden volgens de laatste cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat nog slechter met hun aandeel duurzaam opgewekte energie. "Er moet een forse schep bovenop om op schema te blijven lopen en in 2050 op 31 december Green Energy Day te kunnen vieren", erkent NVDE-voorzitter Olof van der Gaag in een verklaring.
Om meer aandacht te vragen voor dit onderwerp gaat de NVDE met een grote kalender bij de Tweede Kamer staan. Daar kunnen Kamerleden hun plannen voor meer duurzame energie komen toelichten. "Gelukkig laten tal van bedrijven en burgers zien dat het kan, en dat de energietransitie naast duurzaamheid ook nog eens banen en economische kansen oplevert", geeft Van der Gaag aan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder werknemers kwam in het eerste kwartaal van dit jaar uit op 5,8 procent. Dat is evenveel als een jaar eerder, maar hoger dan het langjarig gemiddelde. In de gezondheids- en welzijnszorg lag het ziekteverzuim met 8,2 procent het hoogst van alle bedrijfstakken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
36 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Energieleveranciers verkopen vaker groene stroom die daadwerkelijk duurzaam is opgewekt met bijvoorbeeld windmolens en zonnepanelen in Nederland. Uit onderzoek van klimaatstichting HIER komt naar voren dat 34 procent van de onderzochte groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Dat was vorig jaar nog bijna 38 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
8 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.
12 uur geleden