Gratis schoolmaaltijden voor kwetsbare leerlingen
DEN HAAG (ANP) - Het programma voor gratis schoolmaaltijden voor kwetsbare leerlingen in het basis- en middelbaar onderwijs is woensdag van start gegaan. Het ministerie van Onderwijs stelde 100 miljoen euro beschikbaar voor dit jaar. Inmiddels hebben 74 scholen zich voor het programma aangemeld.
Scholen waar 30 procent of meer van de leerlingen uit een gezin komt met een laag inkomen kunnen gebruikmaken van de schoolmaaltijden. Ook leerlingen in het speciaal onderwijs komen in aanmerking. In totaal kunnen 300.000 leerlingen geholpen worden. Het project wordt georganiseerd door het Rode Kruis en het Jeugdeducatiefonds. "Wij merkten dat dit project nodig was omdat scholen budget voor bijvoorbeeld een museumbezoek opmaakten aan eten", aldus een woordvoerster van het Jeugdeducatiefonds.
De scholen die deelnemen kunnen kiezen tussen 'maaltijd op school' en 'maaltijd thuis'. Bij de eerste optie krijgt de school 9 euro per leerling per week. Dat bedrag kunnen scholen vrij besteden, bijvoorbeeld aan ouders of vrijwilligers die inkopen doen bij de lokale supermarkt, wijkteams die broodjes smeren in het wijkcentrum of een cateraar.
Hulp
Via de optie maaltijd thuis kunnen ouders van leerlingen die dat het meest nodig hebben boodschappenkaarten krijgen ter waarde van 11 euro per kind per week. De kaarten zijn in alle supermarkten in te wisselen.
Om de scholen niet te veel te belasten met het organiseren van het project, worden schoolcontactpersonen van het Rode Kruis en het Jeugdeducatiefonds ingezet. Zij helpen de scholen op weg met het kiezen van de juiste vorm voor de schoolmaaltijd.
Verschil
Volgens Dennis Wiersma, minister voor Primair en Voortgezet Onderwijs, kan een schoolmaaltijd "een enorm verschil maken" voor kwetsbare leerlingen. "Ze zijn energieker en doen beter mee in de klas." Ook zegt hij "nog niet te weten" of dit project volgend jaar op dezelfde manier wordt voortgezet, "maar we hebben wel besloten dat we scholen waar leerlingen het al moeilijk hebben de komende jaren honderden miljoenen bieden voor bijvoorbeeld een verlengde schooldag, ontbijt, fruit, huiswerkbegeleiding en sport".
Het programma werd gelanceerd op de SBO Merlijn in Den Haag, een school voor speciaal basisonderwijs in het Laakkwartier. Naast VVD'er Wiersma waren de Tweede Kamerleden Laurens Dassen (Volt) en Jan Paternotte (D66) aanwezig.
Eerder stelden het ministerie van Onderwijs en het ministerie van Sociale Zaken al 5 miljoen euro beschikbaar voor gratis schoolontbijt op vijfhonderd basisscholen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het 15-jarige meisje dat in juni haar beide ouders (53) zou hebben vermoord in het Groningse Meerstad blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank in Groningen bepaald, op de eerste voorbereidende zitting in de rechtbank in Groningen, meldt het Openbaar Ministerie. Vanwege de leeftijd van de verdachte was de zitting achter gesloten deuren.
29 minuten geledenOPHEUSDEN (ANP) - In het Gelderse Opheusden zijn donderdagavond veertien mannen aangehouden na een demonstratie tegen de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum, meldt de politie. Hun leeftijden variëren van tieners tot 37-jarigen.
32 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het stikstofprotest van 14 augustus, waarbij tientallen trekkers de snelweg opreden om tegen stikstofplannen te gaan demonstreren bij het provinciehuis in Den Bosch, "is verlopen in overeenstemming met de voorbereiding door de driehoek". Dat meldt het Openbaar Ministerie. Bij het rijden op de snelweg ontstond een file, waarna een ongeluk gebeurde. Daarbij vielen twee doden.
55 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog niet duidelijk waardoor de 51-jarige Alfredo Goeloe uit Rotterdam vorige week is overleden toen agenten hem wilden arresteren. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld, het onderzoek loopt, meldt het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenALKMAAR (ANP) - De wedstrijd tussen AZ en de Israëlische club Hapoel Beër-Sheva in de Europa League is aangemerkt als een hoogrisicowedstrijd. Dat komt volgens de gemeente Alkmaar vooral door de spanningen rond de oorlog in het Midden-Oosten en niet zozeer door de supporters. Dat schrijft het Alkmaarse college in de beantwoording van schriftelijke vragen van de PvdD en de SP.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Burgemeester Joerie Minses van Heumen verlengt de sluiting van een woning aan de Honingklaver in het Gelderse dorp Overasselt met twee weken, tot 2 oktober, laat hij vrijdagochtend weten. De burgemeester baseert zich daarbij op informatie van politie en justitie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De dreiging tegen de van corruptie verdachte ambtenaar van de gemeente Amsterdam, Jim B. (48), is de afgelopen weken "flink verhevigd", zei zijn advocaat Mark Teurlings vrijdag aan het begin van de inhoudelijke behandeling van de strafzaak tegen B. en twee medeverdachten.
2 uur geleden