Gratis bus brengt Groningers naar Kamerdebat over gasrapport
LOPPERSUM (ANP) - Groningers kunnen dinsdag en woensdag gratis met de bus naar Den Haag om het debat in de Tweede Kamer over het parlementaire enquêterapport over de aardgaswinning te volgen. Hun aanwezigheid moet de druk opvoeren en de parlementariërs duidelijk maken dat het nu echt tijd is voor verandering. Ook politici uit Groningen hebben aangekondigd (delen van) het debat bij te wonen.
Vooralsnog gaat er beide dagen een bus met veertig à vijftig mensen, zegt een woordvoerder van de Groninger Bodem Beweging. Die organiseert het vervoer met de organisatie Respect voor Groningen. Er is wel animo, maar veel mensen hebben zich afgemeld omdat het Kamerdebat beide dagen tot na middernacht kan duren, aldus de zegsvrouw.
Vertegenwoordigers van gemeenten en provincie bieden dinsdagmiddag in het Kamergebouw de petitie 'U bent aan zet' aan namens alle Groningse gemeenten, de gemeenteraden, Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. Zij doen hiermee een beroep op de Kamerleden om stelling te nemen in het debat. Ook commissaris van de Koning René Paas reist naar Den Haag.
Sceptisch
De enquêtecommissie concludeerde in februari in haar vernietigende rapport dat bij de gaswinning de belangen van Groningers stelselmatig zijn genegeerd en Nederland een "ereschuld" heeft aan Groningers. Het kabinet heeft de conclusies van de enquêtecommissie overgenomen. De regering heeft miljarden toegezegd voor schadeherstel, versterking en sociaal-economische maatregelen voor de provincie-inwoners die "decennialang in de steek zijn gelaten".
Hoewel er ook een paar goede punten in staan, is de Groninger Bodem Beweging maar "matig tevreden" met de vijftig maatregelen die het kabinet bekendmaakte. "Groningers zijn het vertrouwen verloren en heel sceptisch, merken we."
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat zich inzetten voor goedkopere treintickets buiten de spits. Dat wil premier Rob Jetten "voor de komende zomermaanden", zei hij in het debat over compenserende maatregelen voor de hoge energieprijzen. Het voorstel voor zo'n lager tarief werd eerder in het debat gedaan door GroenLinks-PvdA. Bronnen zeiden eerder al tegen diverse media dat het kabinet welwillend tegenover het idee stond.
4 uur geleden