Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gratie voor Belarussische journalist uit Ryanair-vliegtuig

Gratie voor Belarussische journalist uit Ryanair-vliegtuig

MINSK (ANP/RTR/AFP) - De Belarussische journalist Roman Protasevitsj heeft gratie gekregen. Dat schrijft het Belarussische staatspersbureau BELTA. Protasevitsj werd anderhalf jaar geleden gearresteerd toen zijn Ryanair-vliegtuig door een neppe bommelding gedwongen werd te landen in Belarus. Het is niet duidelijk waarom Protasevitsj gratie heeft gekregen en of hij nu direct vrijkomt. Drie weken geleden werd hij nog veroordeeld tot acht jaar gevangenis vanwege zijn rol bij de massale protesten in 2020.

Protasevitsj zou het volgens BELTA zelf aan journalisten hebben verteld. "Ik heb zojuist alle relevante documenten ondertekend voor de gratie. Dit is natuurlijk fantastisch nieuws." Hij zegt zijn land en vooral de president persoonlijk "ontzettend dankbaar" te zijn voor de beslissing. Sommige Belarussische oppositieleden vermoeden dat hij nu samenwerkt met het regime.

Protasevitsj had de misdaden waarvan hij werd beschuldigd al eerder bekend, maar internationaal werd aangenomen dat dat onder grote druk van de Belarussische autoriteiten gebeurde. Hij werd samen met anderen aangeklaagd voor onder meer het aanzetten tot haat, het beledigen van de president en betrokkenheid bij gewelddadige protesten. De journalist zat zijn straf uit onder huisarrest.

Andere veroordeelden

De 28-jarige Protasevitsj stond terecht samen met twee andere oprichters van het oppositiekanaal Nexta, volgens het regime een terroristische organisatie. In 2020 gebruikten demonstranten dat platform op Telegram om grote groepen mensen op de been te brengen en te protesteren tegen het regime van president Aleksandr Loekasjenko. Zij kregen ook lange celstraffen. Het is niet bekend of zij ook gratie hebben gekregen.

Protasevitsj was zijn land ontvlucht en vloog in mei 2021 van Griekenland naar Litouwen. Het Ryanair-vliegtuig waar hij mee vloog, werd plotseling geëscorteerd door een gevechtsvliegtuig en moest landen in Belarus omdat er een bom aanwezig zou zijn in het vliegtuig. Protasevitsj werd meteen opgepakt toen het vliegtuig aan de grond was gezet. Aan boord werd geen bom gevonden.

Internationale kritiek

De actie leidde tot internationale woede, maar Minsk heeft altijd ontkend achter de bommelding te zitten. Het luchtvaartagentschap van de Verenigde Naties concludeerde dat Belarus daar wel degelijk verantwoordelijk voor was.

Meer uit Buitenland

Iran claimt neerhalen van vliegtoestellen bij reddingsmissie VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse krijgsmacht claimt dat meerdere toestellen zijn neergehaald die deel uitmaakten van de Amerikaanse zoektocht naar een vermiste piloot in Iran. Een woordvoerder heeft het over een transportvliegtuig van het type C-130 en twee Blackhawk-helikopters, bericht staatspersbureau Tasnim.

17 minuten geleden
Iran: Amerikaans vliegtuig neergeschoten tijdens reddingsoperatie

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaans vliegtuig te hebben neergeschoten dat betrokken was bij de reddingsactie voor het bemanningslid van een neergehaalde Amerikaanse F-15. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim, dat banden heeft met de garde, zondag.

2 uur geleden
VS redden bemanningslid neergehaalde F-15

TEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het bemanningslid gered dat vermist was geraakt nadat een gevechtsvliegtuig vrijdag was neergehaald boven Iran. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump bevestigd. Volgens Trump liep het bemanningslid verwondingen op, maar zijn die niet levensbedreigend.

2 uur geleden
Iraanse media: luchtaanvallen in gebied vermist bemanningslid

TEHERAN (ANP) - In het gebied in Iran waar het vermiste bemanningslid van de neergehaalde F-15 zich vermoedelijk bevindt, worden volgens het Iraanse persbureau Tasnim luchtaanvallen uitgevoerd. Een lokale gouverneur stelt dat er drie mensen zijn omgekomen bij aanvallen door de Verenigde Staten en Israël, aldus Tasnim, dat banden heeft met de Iraanse Revolutionaire Garde.

3 uur geleden
Israel: getroffen chemiecomplex Iran ingezet voor wapenproductie

TEL AVIV (ANP) - Het industriecomplex dat de Israëlische luchtmacht zaterdag aanviel in het zuidwesten van Iran, werd gebruikt voor de productie van chemicaliën voor de wapenindustrie. Dat stelt het Israëlische leger.

5 uur geleden
Iraanse aanvallen op overheidsgebouwen in Koeweit

KOEWEIT-STAD (ANP) - Na een droneaanval in Koeweit-Stad is brand uitgebroken in het complex waarin zowel het ministerie van Olie als de staatsoliemaatschappij KPC gevestigd zijn.

6 uur geleden
Libanon: zeven doden bij Israëlische aanval

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn zaterdag zeven mensen omgekomen en meer dan veertig personen gewond geraakt. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. Israël meldde dat een Israëlische soldaat in de regio is omgekomen.

7 uur geleden