Grapperhaus vindt rapport over wanbeleid bij politie 'indringend'
DEN HAAG (ANP) - "Indringend", zo noemt demissionair justitieminister Ferd Grapperhaus het rapport van de Inspectie Justitie en Veiligheid over het politie-onderdeel Dienst Landelijke Informatieorganisatie (DLIO). Jarenlang wanbeleid zorgde voor grote risico's in de opsporing van onder anderen terroristen, leidde tot een slecht imago van de Nederlandse politie en schade voor werknemers.
De vertegenwoordiging van de Nederlandse politie in sommige landen was inderdaad "kwalitatief onvoldoende", aldus Grapperhaus. Details over de risico's die zijn ontstaan, zoals specifieke operaties en trajecten, kan de minister "in het openbaar" niet noemen. Hij benadrukt dat het kabinet afgelopen jaren "vanwege het belang van de internationale opsporing" extra geld heeft geïnvesteerd in de dienst, maar het rapport van de Inspectie vraagt om "nadere maatregelen".
De DLIO is de informatiedienst van de politie. Kerntaken van de dienst zijn onder meer het verwerken van rechtshulpverzoeken en internationale informatie-uitwisseling, waaronder over terroristische dreigingen. De dienst kampte met ICT-problemen en een personeelstekort, maar stelde tegelijkertijd een groot aantal nieuwe beleidsplannen op. Dat leidde tot verwarring over taken en onderlinge spanningen. De Inspectie heeft het over signalen van machtsmisbruik, vriendjespolitiek en discriminatie.
Vertrouwen herstellen
Volgens Grapperhaus is het management van de dienst inmiddels grotendeels vernieuwd. "Het nieuwe management heeft als belangrijkste opdracht om het vertrouwen tussen de medewerkers en hun leidinggevende te herstellen." De Inspectie wordt volgens Grapperhaus op de hoogte gehouden van de maatregelen "ter bevordering van het welzijn van medewerkers".
Als het onderzoek iets duidelijk maakt, dan is het dat medewerkers hebben geleden onder de situatie, stelt Jannine van den Berg, politiechef van de Landelijke Eenheid, waar de DLIO onder valt. Ze voelt zich "verantwoordelijk" voor de problemen die de Inspectie omschrijft. "Voor al onze collega’s moet een goede werkomgeving, met de juiste middelen en duidelijke taakopdracht vanzelfsprekend zijn. Aandacht is wat mij betreft het sleutelwoord." Van den Berg zegt dat eind volgend jaar "de basis op orde" moet zijn en de tevredenheid van de werknemers moet zijn toegenomen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Binnen het ecosysteem van de cybercrime lopen de verschillende types cybercriminelen steeds vaker door elkaar en werken daders onderling samen. Dat blijkt uit het nieuwe tweejaarlijkse rapport Cybercrimebeeld Nederland van het OM en de politie.
2 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het is "extreem pijnlijk" dat het vermeende brein achter de moord in 2017 op een journalist in Malta woensdag is vrijgesproken. Dat zegt oud-politicus Pieter Omtzigt. Als speciaal onderzoeker voor de Raad van Europa hield hij zich bezig met de afhandeling van de moord op Daphne Caruana Galizia.
4 uur geledenBALGOIJ (ANP) - Er gaan nepbeelden rond van een arrestatie in het Gelderse Balgoij, meldt de politie. Daarvan wordt beweerd dat die werd gedaan in verband met het geweld in het nabijgelegen Overasselt. Maar, zegt de politie, "er is vandaag niemand aangehouden in Balgoij".
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij het onderzoek van de mobiele eenheid (ME) zijn woensdag nog meerdere wapens gevonden in en rond Overasselt, meldt de politie. Die werden niet alleen gevonden in het doorzochte gebied, maar ook in het nabijgelegen Wijchen. De politie zocht daar op basis van een tip van een inwoner. Het onderzoek van de ME is woensdagavond afgerond.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij een inzamelingsactie voor de doodgeschoten man in Overasselt is binnen een dag meer dan 10.000 euro opgehaald. Het geld is bedoeld voor de uitvaart van de 51-jarige man uit Wijchen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoningen in Nederland neemt amper af ten opzichte van vorig jaar, hoewel de afgesproken nieuwbouwbeloftes wel worden waargemaakt. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting. Het tekort wordt geschat op ruim 20.200 woningen. Dat is vergelijkbaar met het tekort van 21.000 in 2025. Kenniscentrum Kences stelt dat er meer maatregelen nodig zijn voor de realisatie van meer studentenhuisvesting. "Sociale studentenhuisvesters kunnen zo 15.000 tot 25.000 meer studentenwoningen bouwen."
9 uur geledenHEUMEN (ANP) - De gemeente Heumen maakt donderdag bekend of het huis in Overasselt dat dinsdag werd belaagd door tientallen bewapende mensen, wordt gesloten. Ook komt er dan meer informatie over "eventuele aanvullende maatregelen", liet burgemeester Joerie Minses woensdag weten.
9 uur geleden