Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grapperhaus: toch te weinig onderzoek naar eenheid politie

Grapperhaus: toch te weinig onderzoek naar eenheid politie

DEN HAAG (ANP) - De Rijksrecherche heeft toch geen strafrechtelijk onderzoek gedaan naar de dood van een informant van de politie en ook niet naar klachten over leidinggevenden binnen een team van de Landelijke Eenheid in 2019. Minister van Justitie Ferd Grapperhaus meldde eerder nog aan de Tweede Kamer van wel. De minister geeft de fout maandag toe in een brief waarin hij ingaat op slepende problemen binnen de politie-eenheid.

Grapperhaus meldde eerder dat de Rijksrecherche strafrechtelijk onderzoek had gedaan naar de dood van Freddy Janssen in 2015. Hij was een informant van Team Criminele Inwinning (TCI) van de Landelijke Eenheid en werd in stukken gehakt teruggevonden in het Markkanaal. Ook zou er onderzoek gedaan zijn naar klachten rond leidinggevenden bij datzelfde team. Beide onderzoeken hebben niet plaatsgevonden, meldt Grapperhaus nu.

De bron waarop hij zich baseerde, een eerder inspectierapport, bleek onjuiste informatie te bevatten, aldus de minister. Er was alleen sprake geweest van een "collegiale consultatie" tussen het TCI van de Landelijke Eenheid en het TCI van de Rijksrecherche. Grapperhaus zegt nu de politie en het OM te hebben gevraagd om alsnog een feitenonderzoek te verrichten.

Undercoveragent

In zijn brief gaat de minister ook in op de dood van een medewerker van een undercoverdienst binnen diezelfde Landelijke Eenheid, waarover verschillende media afgelopen week berichtten. Voormalig politieman Oebele Brouwer gaat een onafhankelijk onderzoek leiden waaruit moet blijken of de dood van de agent verband houdt met zijn werk. Voormalige collega's van de man stelden vrijdag in De Telegraaf van wel.

Zondag meldde BN/De Stem dat de dood van de undercoveragent verband hield met een groot onderzoek naar drugshandel en corruptie bij de douane. Hij werd volgens de krant door zijn leidinggevende onder druk gezet om steeds verdergaand onderzoek te doen, terwijl hij zelf bezorgd was dat het mis zou gaan en er graag mee wilde stoppen. Hij zou uiteindelijk geen andere uitweg gezien hebben dan suïcide.

Onveilige cultuur

Maandag meldde het OM dat uit de plaats waar de agent onderzoek deed twee mensen zijn aangehouden. Het lijkt daarbij te gaan om de verdachten die de agent volgens BN/De Stem in de gaten hield.

De incidenten wijzen volgens politiebonden op een cultuur bij de Landelijke Eenheid die onveilig en onzorgvuldig is en waar ook al meerdere onderzoeken naar verricht zijn. Volgens Grapperhaus wordt er nu gewerkt aan een verbeterprogramma.

De minister zegt de Kamer zo goed mogelijk te informeren over alle onderzoeken, maar waarschuwt wel dat een deel vanwege de aard van het werk geheim moet blijven.

Meer uit Binnenland

Ook HEMA roept speelzand terug om asbest

AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.

9 uur geleden
Kabinet bevestigt detentie IS'ers 'met Nederlandse link' in Irak

DEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.

10 uur geleden
Journalistenbond 'onaangenaam verrast' door vervolging journalist

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.

10 uur geleden
Vijf landen zeggen troepen toe voor veiligheidsmacht Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.

11 uur geleden
Hof draagt OM op journalist Tubantia te vervolgen voor smaad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.

11 uur geleden
Voormalig directeur van bedrijf Enschedese vuurwerkramp overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.

11 uur geleden
Estafettestakingen jeugdzorg voorbij, grotere staking in aantocht

AMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.

14 uur geleden