Grapperhaus: meer afstand en transparantie bij inspectie
DEN HAAG (ANP) - Meer afstand tussen het ministerie van Justitie en Veiligheid en zijn inspectiedienst, en meer transparantie in de rapporten van de inspectie. Minister Ferd Grapperhaus omarmde die oproep van D66 en de SP woensdag grotendeels, maar hamerde er wel op dat veranderingen in de samenwerking zorgvuldig moeten worden doorgevoerd.
Aanleiding voor het debat woensdag waren berichten over klokkenluiders bij de Inspectie Justitie en Veiligheid. Jarenlang werden onder invloed van het ministerie onwelgevallige onderzoeksresultaten bijgesteld of weggelaten, berichtte het AD in januari op basis van de klokkenluiders. De Tweede Kamer zou daardoor niet altijd het hele verhaal te horen hebben gekregen.
Veel partijen in de Kamer pleitten na de berichten al voor een fysieke verhuizing van de inspectie. De dienst zit nu nog in hetzelfde gebouw als het ministerie. Maar de oproep van D66 en de SP was breder: stuur rapporten voortaan ongecensureerd naar de Kamer, laat de inspectie over publicatie van en communicatie rond rapporten gaan, en maak de dienst juridisch zelfstandig met een eigen begroting.
Verhuizing
Grapperhaus kon zich grotendeels vinden in de voorstellen, waaronder ook de verhuizing. Hij wil dat rapporten voortaan met bijlages naar de Kamer worden gestuurd, waarin precies te zien is welke partijen over welke passages van het rapport zich hebben uitgelaten.
Juridische zelfstandigheid en een eigen begroting vindt de minister een lastiger punt, omdat hij dan wellicht niet meer politiek verantwoordelijk zou zijn. Evengoed sloot hij het niet uit, en beloofde hij de Kamer erop terug te komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden